Za kulisy stávky: Ministři nepochopili, co je vlastně při vládnutí čeká

Petros Michopulos už před rokem a půl v časopise Neovlivní.cz upozorňoval, že bez přeformátování vládní komunikace to nepůjde.

Vláda Petra Fialy čelila první velké odborářské demonstraci a také kritice, že neumí komunikovat. Ostatně prezentace a vysvětlování vládních kroků bylo nejčastějším mínusem v anketě z aktuálního časopisu Neovlivní.cz k dvouletému výročí existence Fialova kabinetu.


Premiér Fiala s ministry Stanjurou (vlevo) a Síkelou oznamují „další krok k posílení energetické bezpečnosti”. Foto: vlada.cz

“Vládě vyčítám špatnou komunikaci s občany. Neumí  jednoduše a více vysvětlovat své kroky a ve společnosti se tak zbytečně šíří o vládě negativní zprávy,” shrnul své dojmy majitel vraňanské farmy Milan Hanč, který je přitom jinak s fungováním kabinetu spokojený. “Nepatřím k těm, co si myslí, že za jejich životy nebo blahobyt je odpovědná současná vláda a že se vše vyřeší za dva roky,” dodal.

To, že komunikace s občany drhne, bylo přitom jasné už během prvního čtvrt roku vládnutí kabinetu Petra Fialy.

V časopise Neovlivní.cz jsme v únoru 2022 napsali: “Ministři nové vlády, kteří budou zavalení mediálním kobercovým náletem jak Babiše, tak Okamury, budou muset najít způsob, jak prezentovat svou práci jinak než tiskovými konferencemi.”


ČTĚTE TAKÉ Hodnocení po krátkém programu: Fiala zajel čistě, další kazili


Oba opoziční lídři jsou zvyklí využívat celé spektrum komunikačních nástrojů. Od setkávání se s občany během celého volebního období přes všechny sociální sítě, vlastní YouTube kanály až po maximální využívání vystupování v klasických médiích.

Expert na politický marketing Petros Michopulos to v textu pro Neovlivní.cz shrnul jasně: “Dosavadní prezentace vlády nenasvědčuje tomu, že by její členové pochopili, co je v tomto volebním období čeká. Většina jejich výstupů za první měsíc působila nepřesvědčivě a špatně připraveně. Pokud budou chtít efektivně čelit současné opozici, bez přeformátování vládní komunikace to nepůjde” napsal už zjara 2022.

Jenže ministři se zjevně nepoučili. Navzdory tomu, že se k tehdejším problémům přidala válka na Ukrajině a energetická krize. Vysvětlování svých zdražování a nepopulárních kroků zkrátka vládě nejde.

“Staré časy už se ale nikdy nevrátí. Každý krok vlády i jednotlivých ministrů bude nutné dobře a srozumitelně mediálně připravit tak, aby voliči chápali, proč vláda tento krok činí. Voliči musí rozumět krokům vlády, ale hlavně rozumět dopadům těchto kroků na jejich životy, protože všechno, co vláda udělá, bude opozicí dezinterpretováno způsobem, který bude jednoduchý a srozumitelný. A nebude ve prospěch vlády.

Pokud takové komunikace nebude vláda schopna, velmi brzy začne ztrácet podporu voličů a upadne do komunikační i exekutivní křeče, ze které se bude dostávat velmi těžko,” varoval už loni Petros Michopulos.

A přesně toho jsme dnes svědky.

Co ministři místo vysvětlování vlastně dělají? S kým bojuje klíčový ministr pro ceny energií Jozef Síkela? A ustojí to? Odpovědi přináší listopadový časopis Neovlivní.cz, který je k mání v sekci PŘEDPLATNÉ.

Zdroj náhledové foto: Úřad vlády ČR

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email