© Dead Line Media s.r.o. 2016 – všechna práva vyhrazena | buďte s námi v kontaktu: facebook – twitter – napište nám
© Design: Prokoho.cz | Souhlas se zpracováním osobních údajů (nastavení, odvolání)
Senátor Wagenkecht se domáhal detailnějšího a písemného odůvodnění kontroverzního verdiktu Nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana. Ten odmítl podat žalobu ohledně střetu zájmů premiéra Andreje Babiše.
Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman už dál nehodlá rozebírat, proč se na konci prázdnin rozhodl, že nepošle k soudu případ střetu zájmů ministerského předsedy.
Pavel Zeman byl přitom poslední instancí, která mohla zvrátit rozhodnutí Středočeského kraje o tom, že Andrej Babiš není ve střetu zájmů a neovlivňuje média z holdingu Agrofert. O přezkoumání případu jej požádal senátor Lukáš Wagenknecht a protikorupční organizace Transparency International.
Pavel Zeman ale nakonec rozhodl, že verdikt úředníků z kraje tehdy řízeného premiérovou stranickou kolegyní Jermanovou ke správnímu soudu nepošle. Zdůvodnil to tím, že neshledal závažný veřejný zájem, který podání této žaloby podmiňuje. Současně ale překvapivě konstatoval, že původní rozhodnutí Středočeského kraje bylo chybné a Andrej Babiš dál ovládá Agrofert.
“Zdůvodnění pana Zemana, tak jak mi jej poslal jeho podřízený, považuji za nesrozumitelné. Na jednu stranu říká, že rozhodnutí kraje o tom, že premiér není ve střetu zájmů, je chybné. Na straně druhé zase tvrdí, že s tím nebude nic dělat,” vysvětlil žádost senátor Wagenknecht.
Pavel Zeman mu teď ale odpověděl, že už nic víc dodávat nebude. Nevyhověl ani Wagenknechtově žádosti o zveřejnění celého rozhodnutí. Žalobce Zeman totiž uvádí, že nešlo o rozhodnutí podle správního řádu či jiného předpisu a tudíž písemné odůvodnění neexistuje.
“Jde o sdělení Nejvyššího státního zastupitelství, v němž jsou podrobně zachyceny úvahy vedoucí mne k rozhodnutí žalobu nepodat,” napsal nyní Pavel Zeman senátorovi Wagenknechtovi.
Jak už jsme popsali, Pavel Zeman ve svém verdiktu napsal, že s názorem Středočeského kraje nesouhlasí. Na premiérův střet zájmů má zjevně zcela opačný názor.
“Po prostudování všech relevantních podkladů lze dospět k závěru, že obviněný z pozice zakladatele a obmyšleného svěřenského fondu a na podkladě pravidel fungování svěřenského fondu v jeho Statutu disponuje prostředky, díky nimž fakticky a nepřímo (prostřednictvím svěřenského správce a Rady protektorů) vykonává v obchodních korporacích provozující média rozhodující vliv….Rozhodnutí správního orgánu je nesprávné,” stojí v dokumentu ze 17. července, který podepsal Zemanův podřízený, státní zástupce Zdeněk Snášel.
Závěr Středočeského kraje, podle kterého musí pro vyslovení střetu zájmů existovat důkazy o tom, že premiér média z holdingu skutečně ovlivňoval, označil nejvyšší žalobce za chybný. “Pro naplnění skutkové podstaty přestupku dle § 23 odst.1 písm. b) zákona o střetu zájmů postačí pouhá skutečnost, že obviněný je ovládající osobou právnické osoby provozující média,” uvádí rozhodnutí nejvyššího státního zástupce.
Nic víc už Zeman, který se nyní uchází v konkursu ministerstva spravedlnosti o post soudce Evropského soudu pro lidská práva, říkat nebude. “Tímto považuji danou věc za vyřízenou a Vaše případné další žádosti o informace či vysvětlení k ní se vztahující bych musel považovat za nemístnou snahu domoci se takového způsobu výkonu mé působnosti, pro nějž nejsou splněny zákonné podmínky,” napsal senátorovi.
Zdroj náhledové foto: NSZ.cz