Žalobci budou znovu řešit Babiše a spol. kvůli epidemii

Advokát Petr Němec podal stížnost na postup státního zástupce, který odmítl premiéra a další politiky vyšetřovat kvůli nezvládnutí podzimní vlny pandemie

V rekordně krátkém čase dvou měsíců státní zástupce Zdeněk Michora prozkoumal všechny okolnosti vládního boje s koronavirem a konstatoval, že premiér Andrej Babiš a jeho tým nenesou za nezvládnutou strategii žádnou trestněprávní odpovědnost.

Advokát Petr Němec, který trestí oznámení podal, nyní oznámil, že na postup státního zástupce podal stížnost. “A podal jsem také žádost o přezkum vyřízení mého trestního oznámení. Veřejnost si zaslouží věrohodné zdůvodnění, že za opožděnou reakci a světové rekordy v nakažených a mrtvých z podzimu nikdo nemůže,” uvedl Němec, který se stal známým díky boji s protiprávními exekucemi.

Foto: vlada.cz

Právník Němec upozorňuje na stejný fakt, který v rozhodnutí žalobce našla i redakce Neovlivní.cz: státní zástupce Michora premiéra a spol. vyvinil, aniž by se pokusil zjistit, jak vládní boj s pandemií probíhal ve skutečnosti. Jeho zdůvodnění tak do značné míry kopíruje PR strategii vlády: mysleli jsme to dobře, i experti mají různé názory a lidi nám to svojí nedisciplinovaností kazí.

“Nelze akceptovat, aby veřejná žaloba rezignovala na jakoukoliv snahu aspoň zjistit, na základě čeho se vláda rozhodovala, zda jí odpovědné osoby dávaly relevantní informace a vyvrátila podezření, že opožděná reakce byla dána snahou nepoštvat si voliče před krajskými volbami,” uvádí právník Němec.

“Veřejná žaloba musí umět veřejnosti důvěryhodně vysvětlit, že nikdo v rovině trestněprávní nepochybil a že naše naprosté selhání je dáno systémem, abychom měli možnost jej změnit. Nebo říct, že systém mohl fungovat, nebýt pochybní jednotlivců a nechat na soudu, aby rozhodl. Když řidič nedá přednost v jízdě, hrozí vám vězení. Když neplatíte alimenty, to stejné. Když nezajistíte testování, trasování, call centrum, včas nenařídíte potřebná opatření a v porovnání se světem vám umírá nejvíce lidí, tak je vše OK? To musí veřejná žaloba precizně vysvětlit,” dodal.

Státní zástupce Zdeněk Michora své rozhodnutí zdůvodnil na necelých třech stránkách. Ve svém vyrozumění zjednodušeně řečeno tvrdí, že premiér a jeho ministři přece ustavili příslušné orgány, scházeli se a rozhodovali, a že to nevyšlo, nebylo tak úplně jejich chybou.

“I v případě odborné veřejnosti byly nastíněny různé názory na nebezpečí způsobené nákazou koronavirem a různé možnosti potírání epidemie, od ponechání „volného průběhu“ šíření koronaviru na straně jedné, až k zavedení tzv. lockdownu včetně zákazu vycházení, omezení služeb a zachování toliko kritické infrastruktury po co nejdelší dobu na straně druhé,” píše žalobce Michora.

A pak – vládě to kazili lidi. “Pro řádné posouzení příčinné souvislosti s následkem (zvýšení počtu nemocných a zemřelých) je nutné do úvahy zahrnout i další proměnné, které mohou mít zásadní vliv na celkový vývoj epidemie a které nemohou odpovědné osoby účinně ovlivnit, například míra disciplíny obyvatel k zachovávání opatření, ochota obyvatel k testování, objektivní klimatické podmínky pro šíření nemoci a tak podobně,” dodal státní zástupce.

Jeho právní názor nyní budou posuzovat jeho nadřízení z městského státního zastupitelství v Praze.

Zdroj náhledové foto: vlada.cz

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email