Zemanova jízda do Čapího hnízda

Dotační aféra vicepremiéra Andreje Babiše už v podstatě usnula: Vyšetřování Čapího hnízda v Česku i Bruselu běží, závěry nejsou, kauzu překryla čínská expanze, inkluze či spor o zákon o střetu zájmů…  Dnes se však luxusní resort znovu vrátil na headline všech tuzemských médií.
Díky tandemu Babiš-Zeman.

Byl by to vlastně chytrý marketingový tah: Ministr financí před měsícem, kdy vrcholila kritika za to, jak si miliardář sáhl pro Čapí hnízdo na dotace pro malé podniky, pozval do Olbramovic prezidenta Miloše Zemana. Ten se dříve nechal několikrát slyšet, že sporná padesátimilionová dotace pro farmu je pod jeho rozlišovací schopnosti a nehodlá se jí zabývat. Tedy přesně v duchu Babišových výroků, který kauzu soustavně označuje za účelovou snahu poškodit ho.

cap3
» Speciál: Seřadili jsme všechny větvičky Čapího hnízda

Zeman pozvání přijal a dnes do komplexu, jenž prověřuje Evropský úřad proti podvodům (OLAF) i tuzemská policie, přivezl i děti z klokánků, které svým nehospodárným spravováním přivedlo bývalé vedení šéfky Marie Vodičkové na pokraj zániku. (Nakonec Fond ohrožených dětí, který klokánky provozuje a jehož závazky přesahovaly 127 milionů korun, z rozpočtu sanovala Sobotkova vláda.)

Voličům dávají oba vrcholní politici jasný vzkaz: Aféra není důležitá, navíc jsme se postarali dětem o pěkný den.

Jenže zároveň umožnili médiím znovu “oprášit” uvadající kauzu a připomenout, jak to s čerpáním peněz pro luxusní resort bylo. Ve čtvrtek ráno nebylo skloňovanější a diskutovanější zprávy, než že Zeman už za pár hodin vyrazí na místo, kvůli němuž je Andrej Babiš vyšetřován z možného dotačního podvodu.

Deník Neovlivní.cz všechna zásadní zjištění shrnul do speciálu, který si můžete prohlédnout zde ».

A pro pobavení vám předkládáme, jak se dá o prezidentově cestě referovat ve 140 znacích. U mnoha uživatelů Twitteru přitom akce probudila básnického ducha.

capi_hnizdo_mitrofanov
capi_hnizdo_pehe
capi_hnizdo_fischer
 capi_hnizdo_kalousek
 capi_hnizdo_ovcacek
 capi_hnizdo_ovcacek_reakce
 capi_hnizdo_ovcacek_reakce2
capi_hnizdo_reakce
 capi_hnizdo_tabery
 A pak už zprávu vydala také ČTK:
capi_hnizdo_ctk
 O Čapím hnízdě dnes v mnoha podobách:
capi_hnizdo_reporter
capi_hnizdo_hn
capi_hnizdo_mfd
První z účastníků poslal foto krátce před dvanáctou:
capi_hnizdo_jiri_ovcacek
A na dvanáctou dorazili hlavní aktéři. Prezident začal bonmotem, jak jinak. Efektivní stát, efektivní firma.
capi_hnizdo_zeman_babis3
capi_hnizdo_zeman_babis
A málem bychom zapomněli – děti z Klokánku na farmu přivezli také. Dostalo se na ně bezprostředně po státnické prohlídce jízdárny, statku a stájí… Národ dnešní významná návštěva inspirovala dokonce i k básnické tvorbě.
Na zabijačku také došlo.
I dary nám dali. Milion si ministr financí jakožto miliardář samozřejmě může dovolit. Obzvláště, když s cash-flow na stavbu luxusního resortu Andreje Babiše před lety pomohl dotační úřad (připomeňte si: Otvíráme vám spis Čapí hnízdo: Chtěli pomoci s cash flow »).
Ano…
capi_hnizdo_zeman_zapis