Zemanova slova o blamáži CIA? Hrad tají, kdo k nim dal podklady

Hlava státu ještě minulý týden tvrdila, že válka na Ukrajině nebude. Nyní už to Miloš Zeman nezopakoval.

Prezident Miloš Zeman ještě minulý týden tvrdil, že predikce vývoje na Ukrajině představují blamáž pro americké tajné služby. Stavěl na tom, že CIA a další americké zpravodajské služby signalizovaly ruský útok na Ukrajinu do pěti dnů. Okupace nakonec přišla o pár dní později.


Miloš Zeman před pár dny ve Sněmovně Foto: Prezidentská kancelář

“Už před několika dny jsem řekl, že podle mého názoru žádná válka nebude. Protože Rusové nejsou blázni, aby se pouštěli do operace, která jim přinese více škody než užitku. Pokud jde o americké tajné služby, je to jejich třetí blamáž,” uvedl prezident Zeman ve svém původním výroku v rozhovoru pro MfDnes.

A dodal, že proti informacím, že Moskva je připravena a válka může začít každý okamžik, mluví stahování ruských jednotek poté, co na svém vlastním území dokončily vojenské cvičení. Jenže žádné stahování nenastalo. A když pak ruský prezident Vladimir Putin v noci na úterý obsadil část východní Ukrajiny, Zeman už svá slova o blamáži CIA a dalších tajných služeb nezopakoval.

Jeho čerstvé stanovisko, které v úterý zveřejnil Hrad, zní: “Prezident republiky Miloš Zeman konstatuje, že vstup ruských vojsk na území separatistické Doněcké a Luhanské lidové republiky zvyšuje riziko vojenského konfliktu a snižuje naději na diplomatické řešení.”

Prezidentův aparát přitom tají, kdo poskytl Zemanovi podklady pro jeho původní vyjádření o blamáži spojeneckých tajných služeb. Mluvčí Jiří Ovčáček na dotazy Neovlivní.cz nejprve nereagoval. Po urgenci dorazila následující odpověď: “Neodpovím-li vám, tak proto, že otázku nekomentuji.”

Prezidentská kancelář přitom disponuje aparátem, který při podobných situacích chystá pro hlavu státu podklady. V tomto konkrétním případě jde především o zahraniční odbor, který vede dlouholetý zkušený diplomat Rudolf Jindrák.

Ten ovšem na dotaz Neovlivní.cz uvedl, že od nich slova o blamáži nepocházejí. “Pana prezidenta informujeme průběžně, tj. nikoli ad hoc před dotyčným rozhovorem. Z toho vyplývá, že onen mediální výstup jsem přímo neovlivnil,” řekl Jindrák. “Mnou vedený odbor standardně připravuje informační podklady pro prezidenta republiky mj. k aktuálnímu dění a napětí na východě Ukrajiny. Tyto podklady, které panu prezidentovi dodáváme průběžně a pravidelně, se soustředí především na faktickou, věcnou stránku, nikoli na interpretaci.”

Ředitel zahraničního odboru Hradu ale hlavu státu současně hájí argumentem, že jde v podstatě o slovíčkaření. “V této souvislosti si však dovoluji připomenout, že vyjádření pana prezidenta v dotyčném rozhovoru reagovala na informace o konkrétním termínu („blamáž”) plnoformátové, širokospektrální vojenské invaze na území kontrolované Kyjevem („válka”). Nic z toho se dosud nestalo, řečeno právnickým termínem „skutková podstata” se nezměnila. I po vstupu ruských vojsk (faktické anexi) do Donbasu, který nepochybně představuje důležitý mezník, je další masivní invaze otázkou a podle řady vojenských expertů je spíše málo pravděpodobná,” dodal Jindrák.

Kdo další prezidentovi dodával informace, to už ředitel Jindrák neprozradil. Jen potvrdil, že Miloš Zeman má i jiné “zdroje”.

“Kromě informací od nás má pan prezident informace i od jiných relevantních zdrojů. Znovu si dovoluji připomenout, že prezident reagoval na aktuální události a spekulace o masivní invazi/válce, která měla podle některých informací začít v den rozhovoru. Události pondělní noci a úterka prezidentova slova nevyvrací,” prohlásil Jindrák.

Zemanových původních slov o “blamáži” přitom obratem využila ruská propaganda. Jak upozornila zpravodajka veřejnoprávního rozhlasu v Rusku Ivana Milenkovičová, na jeho výrok se odvolávala například ruská státní televize Rossija 24.

Zdroj náhledové foto: Prezidentská kancelář

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email