Zlom v Čapím hnízdě. Babiše potopili bankéři HSBC

Manažeři banky, která půjčila peníze na výstavbu farmy, ve finále otočili. Při sjednávání úvěru dostali od manažerů Agrofertu informace, že za Čapím hnízdem stojí Andrej Babiš.

Byl to jeden z klíčových důkazů, který chtěl po policii doplnit odcházející nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman. Požadoval vyjasnění rozporů mezi dokumenty z britské banky HSBC a výpověďmi jejích manažerů, kteří jejich obsah při prvních výsleších bagatelizovali jako nedorozumění.

Interní dokumenty, které banka vedla při sjednávání stamilionového úvěru pro farmu Čapí hnízdo, hovořily jasně: stálo v nich, že manažeři Agrofertu při vyjednávání půjčky označují za vlastníka farmy Čapí hnízdo Andreje Babiše, potažmo Agrofert. Jenže následně při původních výsleších na policii to bankéři nepotvrdili.


Andrej Babiš před Čapím hnízdem. Snímek z dubna 2018. Foto: Hnutí ANO

Kriminalisté si proto na žádost Pavla Zemana předvolali bankéře znovu a ti otočili. Podle zjištění Neovlivní.cz ze dvou na sobě nezávislých zdrojů ve finále potvrdili obsah dokumentů. A výslovně uvedli, že Babišovi spolupracovníci jim vybudování farmy Čapí hnízdo prezentovali jako jeho vlastní projekt. A dokonce to označovali za “srdeční záležitost pana Babiše”.

“Do policejního protokolu nakonec uvedli, že obsah dokumentů je pravdivý. Farma Čapí hnízdo dostala úvěr u HSBC právě a jen proto, že šlo o jejího velkého klienta Andreje Babiše a o jeho projekt. Přesně tak to prezentovali zástupci Agrofertu, když o úvěru vyjednávali,” popsal obsah výpovědí vysoce důvěryhodný zdroj, který má o nich detailní informace.

Banka se totiž původně podílela i na financování výstavby centrály Agrofertu na pražském Chodově. A projekt luxusního víkendového sídla pro majitele Agrofertu na něj podle interních dokumentů banky navazoval.

Mezi těmi, kteří dle bankéřů označovali za skutečného vlastníka farmy Andreje Babiše, byla podle informací Neovlivní.cz například jeho dlouholetá spolupracovnice a finanční ředitelka Agrofertu Petra Procházková.

Ta ovšem jakoukoli reakci odmítla. Na dotazy neodpověděla, její stanovisko pak tlumočil mluvčí holdingu Karel Hanzelka: “Nezlobte se, řízení v této záležitosti není ukončeno, proto se nebudeme blíže vyjadřovat.”


NEPŘEHLÉDNĚTE: Důkazy o podvodu v časopise Neovlivní.cz


Obrat ve výpovědích zatím nekomentovala ani banka HSBC a její bankéři. Na otázky Neovlivní.cz londýnská centrála banky neodpověděla, stejně jako její česká pobočka. A bez reakce zůstaly i žádosti redakce adresované konkrétním bankéřům, kteří svědčili na policii.

Finální stanovisko bankéřů HSBC je pro vyšetřovatelé klíčové. Bortí totiž verzi premiéra, který tvrdí, že s farmou Čapí hnízdo neměl nikdy nic společného a byl to projekt jeho dětí.

V dokumentech banky, které před lety zveřejnila anonymní skupina skrytá pod jméno Babišova řídícího důstojníka StB Šumana, přitom jasně stojí: “Farma Čapí hnízdo je hlavní projekt pana Babiše, akcionáře Agrofertu. Je to jeho klíčový projekt, který je pro něj velmi důležitý.”

Autenticitu dokumentů již dříve redakce Neovlivní.cz ověřila a popsala ZDE.

Dokumenty jsou zásadní nejen z pohledu, zda předseda vlády mluví o své kriminální kauze pravdu. Dokazují současně, že úřady schvalující dotaci z veřejných peněz byly – narozdíl od úvěrující banky – od počátku záměrně uváděny v omyl. Padesátimilionovou dotaci totiž schválily pro malý podnik, který neměl podle předložené žádosti o finanční injekci s miliardářem Andrejem Babišem a jeho Agrofertem nic společného.


ČTĚTE TAKÉ: Dokumenty k financování Čapího hnízda jsou pravé


A nyní tedy pravdivost informací z bankovních dokumentů potvrdili i bankéři HSBC.

Oficiální důvod, proč HSBC změnila svůj postoj neznáme, jak je výše popsáno. Leccos ale naznačuje fakt, že HSBC přestala v roce 2018 premiérův holding financovat. Stalo se tak po sérii afér Andreje Babiše a také po jeho obvinění z dotačního podvodu.

V příběhu HSBC stojí za zmínku, že sám Andrej Babiš pravost bankovních dokumentů na twitterovém účtu Šuman nikdy nepopřel. Dokonce kvůli tomu podal trestní oznámení. “Jednoznačně už ten Šuman překročil meze,” prohlásil tehdy politik.

I přes nové důkazy a v pořadí už druhý návrh policie, aby byl premiér postaven před soud, odmítá Andrej Babiš jakoukoli odpovědnost. Trvá na tom, že s dotací bylo vše v pořádku a vyšetřování označuje za kampaň.

Rovněž holding Agrofert zopakoval, že věří v očištění firmy. “Trváme na tom, že ve věci dotace pro Farmu Čapí hnízdo proběhlo vše podle zákona. Jsme přesvědčeni, že se tato skutečnost nakonec prokáže,” uvedl mluvčí holdingu Hanzelka.

Zdroj náhledové foto: Hnutí ANO

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email