Dokumenty k financování Čapího hnízda: Šuman měl pravdu

Bankovní dokumenty, které prokazovaly majitele farmy Čapí hnízdo a loni před volbami je zveřejnila anonymní skupina skrytá za identitu Julia Šumana, byly pravé. Redakce Neovlivní.cz jejich autenticitu ověřila u dvou na sobě nezávislých zdrojů. Z dokladů vyplývá, že když farma žádala britskou banku HSBC o půjčku, uváděla v materiálech, že je vlastněna osobně Andrejem Babišem. Nikoli jeho rodinou, jak dnes premiér tvrdí.

Dokumenty jsou zásadní nejen z pohledu, zda dnešní předseda vlády mluví o své kriminální kauze pravdu. Dokazují také, že úřady schvalující dotaci z veřejných peněz byly – narozdíl od úvěrující banky – od počátku záměrně uváděny v omyl. Padesátimilionovou dotaci totiž schválily pro malý podnik, který neměl podle předložené žádosti o finanční injekci s miliardářem Andrejem Babišem a jeho Agrofertem nic společného.

Kontext:

» Babiše v kauze Čapí hnízdo potápí ztracené dokumenty
» Předvolební déjà vu: Čapí hnízdo není Kubiceho zpráva
 » Babiš je bez imunity. Obvinění nyní hrozí jeho dětem i manželce
 » Investigativní speciál: Všechny větvičky Čapího hnízda

Z bankovních dokladů, které loni v říjnu zveřejnil anonymní twitterový účet Julius Šuman ale vyplývá, že farma Čapí hnízdo vždycky patřila Andreji Babišovi. Dokumenty se týkají půjčky, kterou na výstavbu Babišova luxusního konferenčního centra na Benešovsku, poskytla banka HSBC. V žádosti o úvěr je uvedeno, že majitelem farmy je Andrej Babiš. O dětech v ní není ani slovo. Externí odkaz na dokumenty zde.

Konstrukce, s níž přišel sám Babiš – farma patřila mým dětem – byla podle těchto dokumentů tedy fiktivní. To samé tvrdí i policie, která již jeho dětem a manažerům rozeslala obvinění z dotačního podvodu. Premiér a jeho pravá ruka ve Sněmovně Jaroslav Faltýnek nyní čekají, zda je kolegové znovu zbaví imunity, jak požaduje policie.

Jak zjistila redakce Neovlivní.cz právě s dokumenty z banky HSBC pracuje i policie. Jsou uloženy ve vyšetřovacím spise, který už od loňského roku studují poslanci, aby mohli rozhodnout o Babišově a Faltýnkově imunitě.

Andrej Babiš autenticitu dokumentů nikdy nepopřel, ale také výslovně nepotvrdil. Podal ale kvůli zveřejnění bankovních dokladů trestní oznámení. “Jednoznačně už ten Šuman překročil meze,” prohlásil politik.

Trestní oznámení doputovalo už loni na vrchní státní zastupitelství v Praze. Jeho šéfka Lenka Bradáčová k němu ale odmítla cokoli zveřejňovat. “Trestní oznámení bylo podáno, ale to je vše, co k tomu budeme uvádět,” sdělila na dotaz Neovlivní.cz už před Vánocemi.

Stejně tak úřady v tichosti pátrají po lidech, kteří se skrývají za identitou Julia Šumana a loni zveřejňovali informace kompromitující lídra hnutí ANO. Julius Šuman byl důstojník StB ze spisu agenta Bureše, což bylo podle slovenského Ústavu paměti národa krycí jméno dnešního českého premiéra Babiše. Kdo je twitterový Julius Šuman je ale stále neznámé.