Události týdne na Neovlivní.cz

To nejdůležitější, co se odehrálo ve 35. týdnu roku 2015.

Byl to tragický týden pro ty, kteří se snaží najít v Evropě bezpečí a lepší život. Stovky běženců znovu našly smrt na moři. A jen pár desítek kilometrů od českých hranic krutě zahynulo 71 lidí – patrně Syřanů – v nákladním voze odstaveném na rakouské dálnici. Pašeráci je zavřeli do vzduchotěsné skříně, nikdo neměl nejmenší šanci.

Výzva k lidskosti

Na Slovensku okamžitě vznikla Výzva k lidskosti. “Neudialo sa to v Afrike, neudialo sa to v Stredomorí, neudialo sa to v koncentračnom tábore počas druhej svetovej vojny. Stalo sa to pár kilometrov od Slovenska, v 21. storočí,” píše se ve výzvě. V Česku požádal vicepremiér vlády Andrej Babiš o okamžité uzavření schengenských hranic a nasazení sil NATO (bezúspěšně).

“Koukám, že náš koaliční partner začal nad Prahou vypouštět schengenskou mlhu,” glosoval počínání vládního souputníka Milan Chovanec (ČSSD) v narážce na to, že Babiš začal o potížích s uprchlíky hovořit ve stejné době, kdy se mu bortila vláda nad pražským magistrátem.

Adriana Krnáčová “nepodporu” ustála, omluvila se za “nekomunikaci”, slíbila, že se polepší a – obratem zrušila plánovanou tiskovku.

Citát z Twitteru od Václava Dolejšího z Hospodářských novin: “V čele Úřadu pro ochranu osobních údajů končí Igor Němec, jenž chránil identitu zlodějů a pokutoval zveřejňování jednání zastupitelstev.”

Uprostřed týdne jsme se konečně dozvěděli důvody zprošťujícího rozsudku v kauze Nečasová – Nečas – Nagyová-Nečasová. Soudkyně Helena Králová v něm konstatuje, že nasazení zpravodajců na expremiérovu exmanželku jeho milenkou bylo v zájmu její ochrany. “A já si doposud myslel, že na ochranu ústavních činitelů je ochranná služba ministerstva vnitra,” reagoval na svém profilu ministr spravedlnosti Robert Pelikán.

Zajímavé soudy nás záhy čekají.

Komunistická poslankyně Marta Semelová (tzv. Rudá Marta) půjde před soud kvůli výrokům o Miladě Horákové či roku 1968.

A ÚOOZ ve čtvrtek zahájil zkrácené přípravné řízení proti dvěma lidem v kauze Česká pošta. Jde o kauzu “miliony pro ČSSD”, o níž jako první informoval deník Neovlivní.cz ». Vyšetřován je podnikatel Lukáš Čadek a sociální demokrat Kamil Choc, který si mu měl říct o třímilionový úplatek.

Tolik k událostem, kterým jsme se příliš nevěnovali. Čemu jsme se ovšem věnovali podrobně, bylo přeskupování sil v hlavním městě.

Nová mapa vlivu v Praze

Andrej Babiš, Adriana Krnáčová, hnutí ANO

Deník Neovlivní.cz měsíce podrobně mapuje změny mocenských struktur v metropoli. Už v dubnu jsme zveřejnili žebříček dvaceti lidí, kteří mají v Praze největší vliv (zde »), a nahradili mocenský kartel, který Prahu patnáct let ovládal.

Vratká pozice Adriany Krnáčové tuto mapu znovu zásadně překreslila (podrobněji zde »).

Krnáčová úplně vypadává z TOP 10 nejvlivnějších a podle propočtů Neovlivní.cz se zatím drží ve druhé desítce. Ovšem – jen díky tomu, že fakticky o primátorský řetěz zatím nepřišla.

Nováčkem v pražském žebříčku TOP 10 je Stanislav Polčák. Vyhoupl se rovnou na čtvrtou příčku. Sice není v žádných oficiálních strukturách pražské radnice, poslední dny ukázaly, že jeho neformální vliv je obrovský (více zde »).

Krize v pražské koalici ANO, ČSSD a Trojkoalice pak zpět do hry vrátila vlivné zákulisní hráče, kteří vymýšlejí nové varianty vlády v metropoli (čtěte zde »). Několik zdrojů ze zastupitelstva Prahy deníku Neovlivní.cz potvrdilo, že o budoucnosti vlády v hlavním městě jednali například s někdejším náměstkem primátora za TOP 09 Jiřím Vávrou.

Situaci v Praze analyzovala Sabina Slonková ve článku “Krnáčová šla do boje, který nemohla a nemůže vyhrát” – zde. V textu naleznete hlavní příčiny neúspěchu političky ANO.

Lidé AB v potížích

Data: Neovlivní.cz, Grafika: Newslab

Není to jen Adriana Krnáčová, která má problémy.

Ať se to Andreji Babišovi líbí nebo ne, jeho ANO trpí stejnými neduhy jako běžné zavedené politické partaje. I nové hnutí má ve svých řadách politiky, o jejichž aktivity se zajímá policie. Stejně tak Andrej Babiš při výběru svých spolupracovníků na ministerstvu sází na lidi, které kriminalisté prověřují.

Za posledních dvacet měsíců se objevilo hned několik kauz spojených s Babišovými lidmi. Předložili jsme je v přehledné grafice ».

Podrobně jsme se pak zaměřili na potíže ministra dopravy Dana Ťoka. Ani pět měsíců zatím nestačilo vyšetřovatelům, aby zodpověděli otázku, zda Ťok v minulosti zapletl do vyvádění peněz ze stavební společnosti Skanska. Protikorupční policie se nyní podle zjištění deníku Neovlivní.cz » podrobně zaměřila na toky desítek milionů korun na účtech hlavních aktérů příběhu. Včetně Ťoka.

Kauza pošta

Milan Chovanec

Kromě již zmiňovaného vyšetřování bude mít aféra údajné korupce kolem České pošty dohru uvnitř vládní partaje. Připomeňme si, že hlavním aktérem příběhu je člen středočeské ČSSD Kamil Choc, který na nahrávkách nabízel podnikateli Čadkovi, že mu za tři miliony pomůže urovnat spor s Českou poštou.

Podle zjištění deníku Neovlivní.cz » se už ministr vnitra Chovanec nechal na stranické půdě slyšet, že aktivity středočeských sociálních demokratů “budou předmětem podrobného zkoumání”. Přesně podle známého politického hesla “nepřítele nehledej v jiných stranách, ale v té vlastní”. Milan Chovanec oficiálně toto podezření nekomentoval. To, že už se stranickými kolegy roli “středočechů” řešil, potvrdil pro Neovlivní.cz jejich nejvlivnější zástupce, poslanec Richard Dolejš. On osobně si kvůli tomu s Chovancem telefonoval.

Krejčíř odsouzen

Zdroj: news24.com

Jihoafrické úřady v pondělí dokázaly to, co se těm v Česku nikdy nepodařilo: Dostat před soud podnikatele Radovana Krejčíře a prokázat mu vinu v těch nejzávažnějších násilných deliktech. I když ho podezírali z vražd i únosů, nikdy mu to čeští policisté nedokázali.

Deset let od jeho legendárního útěku z černošické vily tak až soud v Johannesburgu shledal, že je Krejčíř vinen v případu pokusu o vraždu, únosu a pokusu o držení drog. Verdikt o výši trestu se český uprchlík dozví v půli září.

Zřejmě tak definitivně unikl české spravedlnosti. Stát přitom vynaložil přes dvacet milionů korun, aby podnikatele vypátral a dostal před tuzemské soudy. Deník Neovlivní.cz před časem nashromáždil detaily z utajované akce česképolicie a zpravodajských služeb. Vyplynulo z nich, že v létě 2005 – pár měsíců po Krejčířově útěku ze země – vznikl speciální tým, který dostal za úkol podnikatele vypátrat. O náklady spojené s pátráním se rovným dílem podělilo ministerstvo financí a ministerstvo vnitra. (Podrobnosti naleznete zde ».)

Profilový rozhovor

Daniel Duty během snídaně v Praze. Foto: Byznys pro společnost

Zkušenosti s řešením velkých otázek firemních strategií sbíral v největších světových korporacích – například jako bývalý Vice President americké společnosti Target Group. Ví mnohé o tom, jak funguje byznys a jak nejlépe využít jeho schopností ve prospěch komunity. Daniel Duty.

Do Prahy přijel americký byznysmen původně kvůli Pride Business Forum, nakonec však na pozvání nevládní platformy Byznys pro společnost uspořádal ještě neformální snídani pro vybrané české manažery, aby se s nimi podělil o pár vizí, jak budovat dlouhodobě úspěšnou firmu. Přesně takový je Daniel Duty, dnes ředitel společnosti Conlego. Nevynechá příležitost propagovat myšlenky, kterým věří.

Společnosti DeadLineMedia, vydavateli deníků Neovlivní.cz a Czleader, poskytl profilový rozhovor. Vybrané pasáže z obsáhlého rozhovoru naleznete zde ». Kompletní rozhovor pak na webu Czleader – zde ».

Děkujeme za pozornost a přízeň a těšíme se zase příští týden!