Aféra Babišova Agrotecu: Když mlčí šéf, mlčí i ANO

Policie se chystá obžalovat z machinací s veřejnými penězi firmu lídra hnutí ANO Andreje Babiše. Kvůli zakázkám z éry, kdy ji vedl nynější šéf parlamentní frakce ANO Jaroslav Faltýnek. Co na aféru říkají politici, kteří se pod hlavičkou strany stavící na boji s korupcí vyšplhali do nejvyšších pater politiky? Nic.

Deník Neovlivní.cz v minulých dnech zveřejnil, co zjistili vyšetřovatelé při prověřování podezřelých zakázek České pošty. Nashromáždili hodiny odposlechů a získali klíčová svědectví, ze kterých vyplývá, že Babišova společnost Agrotec byla do manipulace tendrů zapojena. Konkrétně zmapovali, jak se dojednávala osmnáctimilionová zakázka na dodávku pneumatik pro vozový park pošty ».

Foto: Ano, bude líp

Foto: Ano, bude líp

Reakce členů hnutí ANO? Žádná. Bude chtít někdo od svých šéfů – Babiše a Faltýnka – vysvětlení? Ticho. Pro ANO problémy Agrotecu neexistují.

Ostatně – stejně tak neexistovaly problémy pražské primátorky Adriany Krnáčové, kterou se pokusila svrhnout opozice kvůli její roli ve výměně právníků v kauze pronájmu Škodova paláce. Nevýhodný pronájem členy hnutí nezajímal ».

Neovlivní.cz oslovili s žádostí o vyjádření k Agrotecu nejen ministra financí a prvního místopředsedu strany, ale i dalších šest členů předsednictva.

Na otázky nikdo neodpověděl. Tedy – až na Martina Komárka, který reagoval bonmotem. “Kdyby dnes nebylo vedro, ale mrazivo, šel byste lyžovat nebo sáňkovat? V politice má smysl řešit věci, až nastanou.”

Na jakýkoli pokus o kontakt nereagoval ani Faltýnek. Telefon nezvedal, vyžádal si však sms zprávu. Následně ponechal zaslané dotazy bez odpovědi. Na další urgence opětovně neodpověděl.

Vyjádření pak poskytl serveru Echo.24: “Já si jako tehdejší předseda představenstva nejsem žádných manipulacích vědom. Ze své pozice jsem na dodávky pneumatik opravdu nedohlížel. Jak už jsem řekl dříve, pokud ve firmě Agrotec k něčemu došlo, muselo by jít o selhání jednotlivce.”

Policejní dokumenty přitom nasvědčují opaku. Výsadní postavení Babišovy firmy na státní poště totiž mělo být známo širšímu okruhu lidí, a to jak na straně státního podniku, tak v samotné společnosti.

Ministr vnitra a první místopředseda ČSSD Milan Chovanec označil zjištění za vážná. Nutno dodat, že Chovanec se ovšem s Babišem střetl právě kvůli finanční injekci pro Českou poštu ».

“Pokud by to byla pravda (závěry policie, pozn. Neo), pak by nepochybně šlo o vážnou situaci. Na jedné straně platí presumpce neviny až do rozsudku, na straně druhé je to o politické kultuře,” reagoval Chovanec, pod kterého státní pošta spadá.

Narážel na fakt, že nejen v evropské, ale i české politice je neobvyklé, aby politik profesně “přežil” situaci, kdy on sám či jeho firma skončí u soudu kvůli manipulacím s veřejnými penězi. Například někdejšího lídra Věcí veřejných a ministra dopravy Víta Bártu smetla z funkce mimo jiné kauza sledování politiků jeho firmou ABL. Jeho předchůdce z ODS Aleš Řebíček zase musel vysvětlovat, jak je možné, že jeho někdejší společnost Viamont dostává miliardové stavební zakázky.

Ministr Chovanec ale nehodlá zatím vyzývat své koaliční partnery z ANO k vyvození odpovědnosti. “Bude záležet na tom, jak se k tomu koaliční partner postaví,” uvedl ministr.

Ostré vyjádření připojil poslanec ČSSD, člen výboru pro bezpečnost Richard Dolejš. “Pokud pan Babiš křičí, že všichni kradou, měl by si udělat pořádek především ve svém podnikatelském impériu. (…) Celý případ okolo Agrotecu znovu poukazuje na obludný střet zájmů majitele Agrofertu a politického hnutí Andreje Babiše. Tomu nelze donekonečna přihlížet a dělat, že se nic neděje.”