Babiš na dovolené, ANO ke Krnáčové mlčí

Budeme dělat, že Adriana Krnáčová neexistuje. Zhruba tak se postavilo hnutí ANO ke skandálu své pražské primátorky, kterou se pokusí svrhnout z funkce opozice kvůli její roli ve výměně právníků v kauze pronájmu Škodova paláce.

Andrej Babiš na žádosti o vyjádření už druhý den nereaguje, nebyl ani tiskové konferenci po zasedání vlády, i jeho twitterový účet “usnul”. Mluvčí ANO Lucie Kubovičová jej omlouvá dovolenou, jindy ovšem vicepremiér nevynechá jedinou příležitost komentovat poklesky druhých.

Krnáčová je pod palbou kvůli emailům, v nichž protistrana soudní pře v kauze Škodův palác narýsovala scénář výměny právníků hlavního města. Rada následně zastupování Prahy skutečně svěřila právníkům, které Krnáčové v korespondenci nadiktovala právě zástupkyně vlastníka Škodova paláce.

“Pan předseda Babiš je tento týden na dovolené s rodinou a k vaší kauze se nebude vyjadřovat, protože o ní nic neví,” sdělila deníku Neovlivní.cz mluvčí ANO Lucie Kubovičová. Konkrétnější nebyla ani při žádosti o stanovisko celého hnutí ANO.

A protože tu Andrej Babiš není, není možné získat ani stanovisko od jeho nejbližších spojenců ve vedení ANO.

“Takhle do telefonu vám nic neřeknu. Během zítřka připravím písemné stanovisko,” oddálila odpověď například místopředsedkyně strany a členka vedení sněmovny Jaroslava Jermanová. Reagovala tak na otázku, co si o případu pražské primátorky myslí.

1. místopředseda ANO a šéf poslaneckého klubu strany Jaroslav Faltýnek zase komentář odmítá s argumentem, že o žádné aféře nic neví: “Nesleduji, co se děje kolem Adriany Krnáčové. Nemám na to čas.”

“Schvalujeme tady ve Sněmovně zákony, vůbec nevím, o čem mluvíte. Já o tom nic nevím,” pokračoval první místopředseda ANO.

Zpráva o potížích primátorky přitom byla ve všech televizích, rozhlasu, věnovala se jí tištěná i webová média. O dalším osudu Adriany Krnáčové jednala i vládnoucí koalice v Praze, opozice zase chystá mimořádné zastupitelstvo k jejímu svržení.

Primátorku Krnáčovou, která se za zády rady domlouvala v citlivé kauze, v úterý naopak podrželi koaliční partneři. Ačkoli případ označují za absurdní a vážný, k rezignaci ji veřejně nevyzvali.

Po jednání koalice ANO, ČSSD a Trojkoalice však zástupci partají oznámili, že vypoví smlouvu s advokátní kanceláří Kocián Šolc Balaštík, kterou Krnáčové v emailové korespondenci doporučila zástupkyně firmy Copa Retail, s níž se Praha soudí o výši nájemného.

Sama Krnáčová odstoupit nehodlá, svůj postup považuje za standardní. Stejně tak odmítají veškeré pochybnosti další aktéři příběhu: společnost Copa Retail i advokátní kancelář Kocián Šolc Balaštík, kterou firma navrhla a město jí následně své zastupování svěřilo.

Manažerka Abigail Schaeffer za Copa Retail obhajuje jak primátorku, tak jejich vzájemnou korespondenci. “Nedosvědčuje nic jiného, než že jsme spolu komunikovaly o kvalitě právního zastoupení města Prahy v našem sporu. Není pravda, že nám, jakožto jedné straně sporu, do toho nic není. Nebylo by, kdyby město zastupovali logicky a profesionálně smýšlející a jednající právníci. Jenomže skutečnost byla úplně jiná: za Prahu jednal pan Zoufalý, který sice dnes novinářům vypráví o své upřímné snaze jednat ve prospěch města, ale ve skutečnosti dělal vše proto, aby mezi Prahou a Copa Retail nemohlo dojít k dohodě,” napsala ve stanovisku Schaeffer.