ANO rozehrálo mocenský boj s ČSSD o speciální složky policie

ANO hrotí spor o strukturu policie. Z plánů na vznik centrální úřadu pro boj s organizovaným zločinem, který představili zástupci policie, se stává mocenský souboj o speciální policejní složky.

Lídr hnutí ANO Andrej Babiš ve středu požádal o výjimečný instrument – dohodovací řízení v koalici. A to kvůli úmyslu vedení policie zcela překopat strukturu útvarů (popsali jsme zde »).

ANO vadí, že se o chystaných změnách vládní politici dozvěděli na poslední chvíli a nadto mají k plánům Chovance a spol. výhrady. Ty se opírají především o názor tří klíčových žalobců v zemi – Pavla Zemana, Ivo Ištvana a Lenky Bradáčové, kteří chystané změny kritizovali. Obávají se, že povedou ke zhoršení vyšetřování. A nadto mohou smést současného šéfa ÚOOZ Roberta Šlachtu.

Čtěte také

Robert Pelikán s šéfem hnutí ANO Andrejem Babišem. Foto: hnutí ANO
» Žebříček vlivu ve vládě: Konečné pořadí
» Robert Pelikán. Číslo 10 v žebříčku vlivných Sobotkova kabinetu

To ovšem vedení policie dnes popřelo.

Sociální demokracie, pod kterou vnitro a policie spadají, odmítá ze svých představ ustoupit. Naopak je podle informací Neovlivní.cz možné, že změny ještě víc urychlí.

Babišovo vystoupení následovalo po rozbouřeném jednání koaliční rady a následně i zasedání vlády. Vicepemiér Babiš na nich podle několika členů vládní koalice opětovně hrozil, že ANO z vlády odejde, pokud neprosadí svou v rozpočtových záležitostech.

Lídr hnutí ANO současně oznámil, že pokud změny projdou, jeho ministr spravedlnosti Robert Pelikán zváží rezignaci. Ten to také potvrdil prostřednictvím Babišova mediálního domu Mafra. “Je to pro mě vážný problém. Vycházím z dopisu nejvyššího státního zástupce, podle kterého by to mohlo ohrozit vyšetřování nejzávažnějších korupčních kauz,“ řekl iDnes.cz Pelikán

Pelikán je přitom jeden z nejméně vlivných ministrů Sobotkovy vlády, jak vyšlo v indexu Neovlivní.cz Postavil si proti sobě většinu lidí z justice i poslance, kteří jej obviňují, že s nimi nekomunikuje.