Babiš odvolal prvního náměstka Wagenknechta

Ministr financí Andrej Babiš ve čtvrtek večer podle zjištění deníku Neovlivní.cz odvolal svého prvního náměstka Lukáše Wagenknechta, s nímž má dlouhodobě vyhrocený vztah. Sice mu nabídl, aby v úřadu zůstal jako politický náměstek, Wagenknecht ale už dříve veřejně řekl, že o partajní post nestojí.

V příštích dnech se tedy rozhodne, zda jedna z hlavních postav resortu, kterou si původně vybral sám Babiš a svěřil jí mimo jiné auditorské týmy, na ministerstvu financí skončí.

“Ministr si náměstka pozval na čtvrtek a tam mu to oznámil. Odvolací dekret už byl podepsaný, nabídku na politického náměstka Wagenknecht zatím nepřijal,” uvedl zdroj z ministerstva financí.

Babišův úřad čtvrteční rozhodnutí zatím oficiálně nepotvrdil. Nekomentovali jej ani Andrej Babiš s Lukášem Wagenknechtem.

“Jsem v Bruselu, nebudu se k ničemu vyjadřovat,” sdělil Neovlivní.cz Wagenknecht.

Ministrův krok přišel pár dní před tím, než začne platit další část zákona o státní službě. Ta mimo jiné znesnadní odvolávání odborných náměstků, kterým byl i Wagenknecht.

Lukáše Wagenknechta si sice na úřad přivedl přímo ministr Andrej Babiš, v posledním půlroce ale náměstek upadl v nemilost. A to zejména při sporu s ministryní pro místní rozvoj Karlou Šlechtovou, která zpochybnila tým Wagenknechtových auditorů, kteří našli pochybení v miliardové zakázce na systém monitorující čerpání dotací.

Wagenknecht odmítl ustoupit, za auditory a závěry jejich zprávy se postavil. Evropská komise jim následně dala za pravdu.