Zakázka u Šlechtové: Policie jde po účtech

Protikorupční služba, která už druhý měsíc vyšetřuje politicky výbušnou zakázku na systém monitorující čerpání evropských dotací, vyrazila po informacích z bankovních účtů.

Kriminalisté si podle zjištění deníku Neovlivní.cz vyžádali údaje z kont aktérů celého příběhu. Jde nejen o úředníky, kteří měli miliardovou zakázku na starost, ale i členy výběrové komise. Právě jejich role v kauze byla klíčová, většina z nich navíc dodnes sedí na vlivných postech ve státní správě. Šéf komise Jan Sixta například řídí kabinet ministra financí Andreje Babiše.

“Vyšetřování je mimo jiné vedené pro podezření z podplácení a přijímání úplatku. V takových případech je dožádání informací z účtů standardním postupem,” uvedl zdroj obeznámený s vyšetřováním.

Policie nechce oficiálně prověrku kont nijak komentovat. “Detaily přípravného řízení nezveřejňujeme,” konstatoval mluvčí protikorupční služby Jaroslav Ibehej.

Detektivové se do příběhu miliardového monitorovacího systému vložili poté, co tým auditorů z ministerstva financí letos v březnu konstatoval, že zakázka je předražená a podezřelá. Deník Neovlivní.cz již informoval, že policie bere audit vážně a považuje jej za věrohodný.

Příběh vyvolal ostrou politickou debatu: proti auditu se totiž postavila ministryně Karla Šlechtová z ANO,  která zaútočila na auditory náměstka Lukáše Wagenknechta z resortu vedeného lídrem ANO Andrejem Babišem. Ten zatím spor zahrál do autu a nepřiklonil se na žádnou stranu sporu. Vláda nicméně pro jistotu rozhodla, že systém zaplatí republika sama a nebude požadovat jeho proplacení z Bruselu. Prověrce komise se ale Česká republika stejně nevyhne, auditoři totiž svoji zprávu zaslali obratem i do Bruselu.

Vítězná firma Tesco SW, kterou vlastní bratr významného sociálního demokrata Josef Tesařík, jakékoli pochyby o zakázce odmítá. Dokonce podala i trestní oznámení na auditory. Zakázku hájí i Kamil Jankovský, za jehož éry na ministerstvu pro místní rozvoj zakázka odstartovala.