Babiš rozšířil svůj zdravotnický byznys, koupil velkou pražskou polikliniku

Vicepremiér, šéf hnutí ANO a majitel holdingu Agrofert se už dlouho netají tím, že chce postoupil mezi klíčové hráče ve zdravotnictví. A nyní udělal Andrej Babiš další krok, jak svou pozici posílit. Hospodářské noviny uvedly, že získal sedmdesátiprocentní podíl v jedné z největších poliklinik v zemi. V pražské Poliklinice Modřany, která zajišťuje péči pro oblast s téměř 60 tisíci obyvatel.

Andrej Babiš začal do zdravotnictví investovat před třemi lety prostřednictvím fondu Hartenberg Capital a zatím vyzobává pouze malé výnosné kliniky. Zvláště reprodukční kliniky, kterých miliardářův holding Future Life v Česku pořídil hned deset, z toho čtyři v Praze.

Vedle nich provozuje už jen laboratoře v Praze na Černém Mostě a polikliniku Dům zdraví ve Velkém Meziříčí. Převzal ji však jen z toho důvodu, že patřila Ladislavu Zgaburovi. Tento lékař z Hostivice deset let podnikal s otcem známého exředitele nemocnice Na Homolce Vladimírem Dbalým. Zgabur založil projekt Future Life, kde posléze většinu akcií předal Babišovu fondu.

K tématu

zdravotnictvi_lekar_stetoskop
» Kdo touží po velkém byznysu se zdravím: Seznamte se s klíčovými hráči
» Babiš vykročil ke zdravotnickému impériu
» Mapa střetu zájmů Andreje Babiše – díl o zdravotnictví
» Miliardář Chrenek ulovil vrchního cifršpiona

Vytvořením porodnického řetězce se Babiš dostal do vyšší kategorie zdravotnických podnikatelů, jakými jsou Penta se sítí lékáren Dr. Max nebo EUC, která vznikla pod křídly PPF a dnes už samostatně staví především na síti laboratoří.

Roční obrat Babišových zdravotnických aktivit však nepřekročil jeden a půl miliardy korun, úroveň nemocnice v menším krajském městě. Babiš by rád vstoupil na vyšší úroveň, což ale není možné bez pořízení alespoň několika nemocnic. Jenže nakoupit velké zdravotnické podniky je dnes prakticky nemožné, protože je majitelé, především stát, kraje a města, obvykle nechtějí prodat.

Zájem fondu o nemocnice potvrdil před časem spolumajitel Hartenbergu Jozef Janov, na webu Aktuálně.cz rovněž řekl, že se chystá koupit další čtyři polikliniky.

První z nich už na seznam přidal.

Podle pátečních Hospodářských novin získal od firmy Codum sedmdesátiprocentní podíl v Poliklinice Modřany. Codum vlastnili tři společníci; ještě před pěti lety mezi nimi byl i odsouzený lékař Jaroslav Barták, který však po odhalení jeho sexuálních deliktů prodal svůj podíl zbylým dvěma společníkům, Františku Fenclovi a Jitce Novotné. Ti zůstanou spoluvlastníky polikliniky, každý si podržel patnáct procent.

“Nákup Polikliniky Modřany je dalším strategickým krokem v naší expanzi v odvětví ambulantní péče,“ řekl HN investiční ředitel fondu Hartenberg František Tregler. Cena transakce nebyla oznámená.