Babišem vzývané Švýcarsko? Testy zdarma pro všechny a důsledné trasování

Premiér Andrej Babiš rád srovnává Českou republiku se Švýcarskem. Například v letošním v novoročním projevu prohlásil, že kdyby měl kouzelnickou hůlku a mohl obratem realizovat své projekty, „stali bychom se okamžitě druhým Švýcarskem.“ Pandemie Covid-19 ale ukázala, že by mu na to hůlka asi nestačila. Stačí porovnat přístup obou zemí k testování, které se aktuálně v České republice začíná zadrhávat.


Když ve Švýcarsku vzrostl zájem obyvatel o testování na covid-19, zareagovala tamní vláda rozhodnutím, že zavedla testy zdarma. A v případě potřeby slíbila bezodkladně navýšit kapacitu.

Když stejná situace se začátkem školního roku nastala v České republice, ministr zdravotnictví Adam Vojtěch prohlásil, že si lidé mají rozmyslet, zda testy opravdu potřebují nebo jdou “jen pro jistotu”.

“Měli by mít jasné důvody. Ale nemůžeme nikomu bránit, aby se otestovat nechal. Budeme se snažit kapacity dál navyšovat,” prohlásil v pondělí, kdy se potvrdilo, že odběrová místa nestíhají a tvoří se před nimi obří fronty.

Podstatnou část – podle premiéra až 40% – z čekajících lidí přitom tvoří ti, kteří si test musí sami zaplatit. Stát je hradí jen těm občanům, kterým vyšetření doporučí lékař.

» Premiér ignoroval varování. Usvědčují jej covid data
» Dvojí metr: Havlíček i Vojtěch musí do karantény. Babiš ne
» Nebereme! Zdravotníci mají problém umístit pacienty s covid

Ve Švýcarsku, s nímž se český předseda vlády tak rád srovnává, zvolili zcela opačný přístup. Testy pro všechny, co nejvíc a zdarma.

“Cena nesmí nikomu překážet,” oznámil v červenci ministr vnitra Alain Berset.

Švýcarská vláda totiž považuje testování za významnou součást souboru hygienických pravidel. A to i v případech, kdy jsou lidé bez příznaků. Ministr Berset tehdy v červenci dodal, že vláda počítá s náklady na testování ve výši minimálně 300 milionů dolarů. Spolu s testováním považuje za prioritu také důsledné vyhledávání kontaktů pozitivně otestovaných lidí.

Švýcarsko v tomto přístupu k testování není samo, zdarma jsou testy pro všechny například i ve Francii. Sousední Německo zase připravilo před nástupem nového školního roku speciální program pro všechny učitele a zaměstnance škol ve spolkových zemích Meklenbursko-Přední Pomořansko a Hamburk, kde se mohou zdarma a opakovaně nechat otestovat. A to i když nemají žádné příznaky nákazy, informovala agentura DPA. Bezplatné testování zatím platí do začátku října a tamní politici svým rozhodnutím chtěli dát pedagogům jistotu, že se mohou po prázdninách bezpečně vrátit do škol.

Střih: v České republice zdraví učitelů nikdo neřešil. Ministerstvo školství zvolilo přístup “pomoz si sám”. Výsledkem je už 250 škol, které musely být kvůli nákaze ke včerejšku uzavřeny.

Podobně jako v případě testování přitom dopadlo srovnání Švýcarska a České republiky v tom, jak se obě země snaží pomáhat svým lidem.

Švýcarským podnikatelům stačilo na vyplnění žádosti o nouzové půjčky maximálně deset minut. Tak to tamní vláda garantuje už v úvodu webových stránek, kde mohly malé podniky žádat o úvěr. Stačilo přitom zadat jméno firmy a web sám vyplnil všechny další údaje z obchodního rejstříku a připraví formulář.

Praxe pak podle britského listu Financial Times vypadá následovně: „Vyplnění a naskenování jednostránkového formuláře pro záchrannou linku od švýcarské vlády trvalo Matthiasu Knaurovi jen minutu nebo dvě. Asi 30 minut po odeslání formuláře zamířily peníze na účet jeho společnosti.“

Česká republika už zjara také spustila svůj balíček pro ohrožené zaměstnavatele. Podniky a firmy nečekal jeden formulář, ale hned několik (detaily zde).

Podmínky získání státního úvěru byly narozdíl od Švýcarska složité. A ani když žadatel úspěšně zdolal formuláře, neznamenalo to, že se mu obratem ocitnou peníze na účtu. Stát teprve začal vyhodnocovat, zda má klient na ně nárok. Narozdíl od Švýcarska to netrvalo dny, ale týdny.

A jak už jsme popsali ZDE, slibovaná pomoc ve výši jednoho bilionu korun se doposud smrskla na 181 miliard.

Zdroj náhledové foto: Shutterstock.com