Babišova brožura opět na scéně. VZP ji znovu rozdávala před volbami

Magazín prevence proti rakovině nechal politik vytisknout před parlamentními volbami, teď je znovu k mání na pobočkách.

Některé věci jakoby se opakovaly. Před loňskými parlamentními volbami nechal tehdejší premiér Andrej Babiš za státní peníze vytisknout brožuru jako prevenci proti rakovině s jeho obří fotkou a osobním vzkazem. VZP tehdy po kritice brožuru uložila do šuplíku s tím, že ji bude rozdávat klientům až po volbách.


Brožura je součástí kampaně, kterou před volbami spustil Andrej Babiš. Na červnovou tiskovku přišel i další volební lídr ANO ministr průmyslu a dopravy Havlíček Foto: Úřad vlády

Nyní je před prezidentskými volbami a na pobočkách VZP je brožura opět k mání, jak upozornil novinář Jan Tuna. “Na pobočkách lidem rozdává magazín prevence proti rakovině a vzadu, kam otočí opravdu každý, obří fotka Babiše a jeho celostránkový text,” uvedl.

Tentokrát pojišťovna reagovala obratem a oznámila, že distribuci magazínu opět pozastavuje. “Díky za upozornění. I díky němu brožury k dispozici na pobočkách nebudou, a to až do konce prezidentských voleb,” stojí ve stanovisku VZP.

A k případu dodává: “Pokud ještě někde nějaké jsou, tak z loňska (šlo o společnou kampaň boje proti rakovině tehdejší vlády, ministerstva zdravotnictví a všech zdravotních pojišťoven. Rozhodně nesouvisí s volbami.”

Jde o spisek s názvem Kdyby znamená pozdě, který Babišova vláda nechala vytisknout z peněz zdravotních pojišťoven a těsně před loňskými volbami se ji chystala doručit pojištěncům. Brožura má sloužit k prevenci onkologických onemocnění a kromě lékařských kapacit jsou v něm příspěvky a fotografie dvou politiků: Adama Vojtěcha a Andreje Babiše.

Po kritice, že jde o zneužívání veřejných peněz v kampani a protestech členů správní rady VZP, Babiš distribuci tištěné brožury stopnul. Úřad vlády, ale i ministerstvo zdravotnictví ji ale tehdy obratem vyvěsili na své webové stránky.

Publikace jen VZP stála asi 15 milionů korun. A přišla v nevhodný čas. Právě v září, kdy ji loni distribuovali, je termín, kdy pojištěnci mohou přecházet jinam. Zdravotní pojišťovnu lze měnit vždy k 1. lednu a 1. červenci, přičemž přihláška musí být podána do 3 měsíce před tímto datem (tj. do 31.3., resp. 30.9.)

Paradoxem celého příběhu je skutečnost, že brožuru z rozhodnutí Babišovy vlády musely vytisknout i další pojišťovny. Neměly na výběr. VZP je ale největší a je na ni nejvíc vidět, takže většina kritiky mířila na ní.

Brožura je součástí rozsáhlejšího Babišova projektu, který jsme popsali v květnovém časopise Neovlivní.cz. Tehdy jsme vypátrali, že premiér před volbami chystá za veřejné peníze obří kampaň a svoji propagaci skryje za onkoprevenci.

Právě proto vzal zkraje roku do vlády Petra Arenbergera, ředitele Vinohradské nemocnice, kde chtěl za miliardy a navzdory hlasům expertů vybudovat onkocentrum.

Ačkoli jde v případě brožury o zjevné porušení pravidel férového předvolebního boje, žádný postih Babiše nebo ANO za to tehdy nečekal. Jediný, kdo by mohl zasáhnout, je úřad pro dohled nad financováním partají. Ten si ale politici sešněrovali takovými pravidly, že je v podstatě bezzubý.

Opoziční strany sice mohou takový způsob kampaně za veřejné peníze kritizovat, to je ale asi tak všechno, co se s tím dá udělat. “Fakt, že je něco nefér, ještě neznamená, že je to nelegální. Vláda jedná ve sboru a byť jsou jednotliví její členové pověřeni řízením konkrétních resortů, platí, že vláda je kolektivní orgán, a proto lze těžko vyčítat ministrovi dopravy, že se vyskytne na akci pořádané vládou či jiným ministerstvem,” popisuje pravidla hry, která si nastavili politici, zaměstnanec úřadu Jan Outlý.


Šéfredaktorka Neovlivní.cz Sabina Slonková doporučuje

+ Účet za první čtvrtinu Fialovy vlády

Poslední hostina aneb jak si chce AB za naše peníze udržet moc

Babiš chystá onkoprevenci. Před volbami a za státní miliardy

+ Vláda schválila další volební dárečky. Má na ně 70 miliard

+ Další volební dárek. Mám radost, pochvaluje si Schillerová


Zdroj náhledové foto: Úřad vlády

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email