Babišovo podlomené zdraví, Bělobrádek v Augsburgu a papaláš z Hradu. Zprávy týdne

    Co přinesl 22. týden roku 2017

Jak jsme předminulý týden začali, tak také bohužel končíme. Teroristé opět útočili ve Velké Británii. Tentokrát na dvou místech v Londýně. Bilance z nedělního rána: šest mrtvých, kolem padesátky zraněných a zastřelení útočníci. Britská policie požádala veřejnost, aby nešířila záběry útoků.

Sedm set zraněných si pak týž večer vyžádala panika v Turíně, kde fotbaloví fanoušci sledovali finále Ligy mistrů. Paniku mezi nimi vyvolal dělobuch.

Mezitím v Česku: Andrej Babiš obíhá lékaře, aby jej dali do pořádku. Okolí lídra Hnutí ANO v neformálních hovorech přiznává, že Babišova kondice není právě nejlepší. Poslední měsíc utrpěla jeho psychika, ozvaly se i zdravotní obtíže.

Andrej Babiš má teď na kampaň dost času. Zdroj: Facebook AB

Jestli ale někdo čeká, že by to mohl před volbami AB zabalit, rovnou říkáme: Ani náhodou. A připomínáme jeho výrok ze sjezdu ANO. “Jsem urputné hovado,” řekl s odkazem na to, že se dle svých slov nikdy nevzdává.

To obtíže Miloše Zemana jsou zjevně jiného rázu, jak popisujeme také v červnovém tištěném magazínu Neovlivní.cz. Prezident zkrátka stárne a kromě neúprosného času si začíná na jeho kondici vybírat daň i dosavadní životospráva. Po obtížích v Číně lékaři doporučili prezidentovi, aby zvolnil. To samé sdělili jeho týmu, který Miloše Zemana tlačil v Číně i do obchodních schůzek, kam místo hlav jiných států chodili jen jejich emisaři. Jen Martin Nejedlý, jehož byznys nyní stojí a padá s Milošem Zemanem, ví, jestli to stojí za to.

Nakolik si Zemanův tým vzal doporučení lékařů k srdci, uvidíme už zkraje nového týdne, kdy hlava státu odlétá do Vietnamu.

Nehoda policejního superauta, v němž nečekaně seděl prezidentův spolupracovník Vladimír Kruliš, zase o kousek víc poodhalila, jak přemýšlí lidé na Hradě a jak se staví k papalášským manýrům. Jak poznamenal pan prezident, Kruliš má prostě rád auta, tak si to chtěl v supervoze vyzkoušet.  Co na tom, že podle pravidel jako civilista v autě vůbec neměl co dělat.

Hrad se ale nějakého popotahování nemusí obávat, kauzu vzal na sebe šéf jihomoravské policie Leoš Tržil. Oznámil, že Krulišovi výlet povolil. Což ovšem Tržila může stát křeslo.

Šéf lidovců a vicepremiér Pavel Bělobrádek zamířil na sudetoněmecký sjezd. Vicepremiér Bělobrádek je zatím nejvýše postavený český politik, který na tomto sněmu bude. Spolu s ministrem kultury Danielem Hermanem do německého Augsburgu odjeli proto, že podle jejich názoru by se Češi měli distancovat od principu kolektivní viny na základě etnického původu.

A operátora O2 postihl obří výpadek. Nefungovaly mezinárodní hovory ani roaming. Výpadek trval přes třicet hodin. Firma oznámila, že to nebylo dílem hackera. Můžeme jen spekulovat, jak moc společnost investuje do nových technologií.

A teď k tomu, co jsme psali na Neovlivní.cz:

Tajemství z Klausovy éry: ODS měla smlouvu se zkrachovalým brokerem

Policie se po letech znovu vrací k případu zkrachovalého brokera Key Investments, který pomohl mimo jiné zbohatnout bývalému premiérovi Stanislavu Grossovi a dalším VIP klientům významně zhodnotil jejich finance. Naopak například radnice ve firmě utopily veřejné stamiliony. Policie nyní pátrá po tom, kdo vlastně za firmou stál. Společnost by přitom nikdy neměla takový rozjezd, kdyby jí nepomohli právě VIP klienti. Odemkli jsme kompletní text z únorového magazínu Neovlivní.cz, kde jsme zveřejnili do té doby utajené smlouvy mezi Key Investments a kdysi vládní ODS.
Co stojí v dokumentech a co ukazují jsme popsali zde ».

Uhlobaroni míří před soud. Po dvaceti letech. Aneb jak se privatizovalo za Zemana

Málokdo si dneska vzpomene, co přesně se v jeho životě odehrálo před dvaceti lety. Pět známých a bohatých mužů z tuzemského byznysu a bývalý náměstek ministerstva průmyslu však zanedlouho budou muset. K soudu totiž míří žaloba kvůli údajnému tunelování miliard korun z Mostecké uhelné společnosti a také kvůli miliardovému podvodu na stát při pozdější privatizaci firmy. Součástí je i údajná korupce tehdejšího náměstka úřadu, který připravoval podklady pro rozhodnutí vlády.
Detailní rozbor jednoho z největších tunelů Zemanovy éry ve Strakově akademii nabízíme v tomto textu ».

Policie zkoumá, zda znovu otevře starý případ sponzora ANO

Příběh uniklých informací z policejních spisů přinesl i jeden vedlejší produkt: další problém pro sponzora hnutí ANO a vlivného brněnského zákulisního hráče Davida Rusňáka. Díky vyšetřování kauzy policejních úniků se detektivové vrací k šest let starému podezření, že byl Rusňák zapletený do obřího podvodu. Kriminalisté se totiž domnívají, že právě díky únikům ze spisů tehdy Rusňák unikl obvinění.
Jaký problém Davida Rusňáka nyní čeká jsme popsali tady ».

Cinklý audit k Čapímu hnízdu: Když podřízený kontroluje svého šéfa

Audit ministerstva financí, který loni řešil oprávněnost dotace pro tehdejšího šéfa resortu Andreje Babiše na výstavbu Čapího hnízda , byl “cinklý”. Uvádí to analýza nezávislé organizace Good Governance, která audit prozkoumala poté, co jeho kompletní znění v minulých dnech vyvěsila do éteru anonymní skupina skrytá za jméno Julia Šumana. O mimořádném auditu, který si na ministerstvu financí loni objednala Evropská komise, informoval deník Neovlivní.cz už loni v květnu. S odkazem na audit jsme zveřejnili, že se ztratily klíčové dokumenty, které měly doložit skutečné majitele luxusní farmy Čapí hnízdo v době, kdy projekt žádal o evropské dotační miliony.
Jak probíhal audit na financích, když auditoři měli vyšetřovat svého nejvyššího šéfa, jsme odhalili v tomto textu »

Hezký týden všem.

K předplatitelům zamířil červnový magazín Neovlivní.cz. Pokud předplatné nemáte a chcete jej získat, cestu najdete zde:


Štítky: