Cinklý audit k Čapímu hnízdu: Když podřízený kontroluje svého šéfa

Audit ministerstva financí, který loni řešil oprávněnost dotace pro tehdejšího šéfa resortu Andreje Babiše na výstavbu Čapího hnízda , byl “cinklý”. Uvádí to analýza nezávislé organizace Good Governance, která audit prozkoumala poté, co jeho kompletní znění v minulých dnech vyvěsila do éteru anonymní skupina skrytá za jméno Julia Šumana.

O mimořádném auditu, který si na ministerstvu financí loni objednala Evropská komise, informoval deník Neovlivní.cz už loni v květnu. S odkazem na audit jsme zveřejnili, že se ztratily klíčové dokumenty, které měly doložit skutečné majitele luxusní farmy Čapí hnízdo v době, kdy projekt žádal o evropské dotační miliony.

Kontext:

Repro: Z prezentace ekofarmy Čapí hnízdo.
» Klíčové dokumenty k projektu Čapího hnízda se ztratily
» Babišův Bureš píše Komisy: K Čapímu hnízdu důkazy sehnat neumím
 » Dilema úředníka Bureše, má dva měsíce na proklepnutí svého šéfa Babiše
 » Investigativní speciál: Všechny větvičky Čapího hnízda

Analýza Good Governance nyní uvádí, že ztráta dokumentů měla vést auditory k závěru,  že dotace je takzvaně nezpůsobilá a měla by se vrátit.

“Auditoři měli učinit závěr, že neexistuje auditní stopa (dostatečně průkazné doklady) prokazující splnění podmínky způsobilosti příjemce dotace. Tato skutečnost byla dostatečná pro to, aby auditoři konstatovali závěr o nezpůsobilosti výdajů poskytnuté dotace. Zároveň mělo být ve zprávě popsané upozornění na riziko možného dotačního podvodu a poškození finančních zájmu Evropské unie,” stojí v analýze Good Governance, v jejímž čele stojí bývalý Babišův náměstek a auditor Lukáš Wagenknecht.

Jenže auditoři žádný takový závěr neučinili. Jak jsme loni popsali, vrchní auditor ministerstva financí Stanislav Bureš případ svého nadřízeného Babiše vyřešil podle očekávání: indicie o tom, že projekt patřil Agrofertu tu jsou. Důkazy o možném dotačním podvodu ale sehnat neumím, dotáhněte si to v Bruselu sami.

A jak nyní píše Good Governance ve své analýze: “V kombinaci se střetem zájmů, ve kterém se auditoři nacházeli, existuje závažná pochybnost, že auditoři podřídili svůj úsudek ve prospěch svého nadřízeného (ministra financí) a současně v době provádění auditní zakázky vlastníka auditovaného subjektu, Andreje Babiše.”

Kompletní analýza Good Governance na externím odkazu ZDE.

Přitom kdyby úředníci ministerstva financí loni chtěli, důkazy, které potřebovali k vynesení jednoznačného verdiktu ohledně oprávněnosti dotace, by si obstarali. Stačilo vycházet z veřejně dostupných zdrojů jak jsme doložili v tomto textu ».