© Dead Line Media s.r.o. 2016 – všechna práva vyhrazena | buďte s námi v kontaktu: facebook – twitter – napište nám
© Design: Prokoho.cz | Souhlas se zpracováním osobních údajů (nastavení, odvolání)
Kauza možných manipulací s veřejnými zakázkami státní České pošty je mnohem rozsáhlejší, než se dosud vědělo. Z informací, které nashromáždili vyšetřovatelé, vyplývá, že firma Agrotec vicepremiéra Andreje Babiše byla jen kolečkem v důmyslném stroji na vyvádění peněz ze strategického státního podniku.
Deník Neovlivní.cz zjistil detaily o dění na České poště ze spisu, který policie vede od roku 2013. Obsahuje výpovědi svědků, odposlechy, záznamy o sledování podezřelých, jejich vozidel i obydlí. Vůbec poprvé tak vychází najevo, jak propracovaný systém vyvádění peněz byl.
Jak jsme již informovali, součástí spisu je i zmapování role společnosti Agrotec ministra financí Babiše. Jeho lidé čelí obvinění ze zmanipulování zakázek na dodávky pro vozový park státního podniku ». Svou vinu vesměs odmítají ».
Další případy, které policie zrekonstruovala, se týkají stavebních zakázek.
V čele celé skupiny stáli podle vyšetřovatelů někdejší vrcholní manažeři státního podniku: zástupce generálního ředitele Richard S. a jeho podřízený, ředitel úseku nákupu a zásobování Jiří K. Dvojice mužů údajně vybudovala klientelistickou síť firem, kterým pomáhali k vítězství v malých veřejných zakázkách.
Kriminalisté jsou přesvědčeni, že jim v tom pomáhala ještě referentka odboru přípravy veřejných zakázek Renata J., která s jedním z manažerů pošty žila. “Richard S., Jiří K. a Renata J. předávali konspirativním způsobem buď přímo, nebo přes prostředníka podnikatelům interní informace pošty o chystaných veřejných zakázkách na stavební práce malého rozsahu: zadávací dokumentaci, výkaz výměr, fotky, business case, investiční záměr, předpokládanou hodnotu zakázky. Záměrně jim tím opatřovali výhodnější podmínky oproti jiným dodavatelům,” píše policie ve spise.
V případě, že nevyhrála dohodnutá firma, vypisovala podle vyšetřovatelů skupina další a další kola výběrového řízení, dokud jimi preferovaná společnost nebyla úspěšná. “Za tuto nezákonnou pomoc požadovali nejméně Richard S., Jiří K. a prostředník provizi ve výši 5 až 15 procent z hodnoty veřejné zakázky,” tvrdí policie.
Jak celý systém fungoval, ukazují detektivové na zakázce na stavební práce na poště ve východních Čechách.
Richard S. a Jiří K. se podle spisu domluvili, že zakázku vyhraje spřízněná společnost. 17. 4. 2013 kolem 13:30 hodin sdělil Jiří K. předpokládanou hodnotu zakázky ve výši 1 180 000 korun Richardovi S. Ten se ještě tentýž den kolem deváté večer sešel s jednatelem vybrané firma na benzinové pumpě na dálnici D1 u Průhonic a sdělil mu zmíněnou částku. Firma díky tomu podala nabídku na 1 184 000 korun a zakázku získala.
Policie už vyšetřování celého případu ukončila a obvinění se seznámili se spisem. Žalobce z Vrchního státního zastupitelství v Praze Zdeněk Matula bude nyní sepisovat obžalobu. Podána bude do několika měsíců.