Bělobrádek: Pro politiky bych doporučil povinné psychiatrické vyšetření

Předseda lidovců a vicepremiér Sobotkovy vlády Pavel Bělobrádek do vysoké politiky vstoupil s přiznáním, že trpí roztroušenou sklerózou. O své nemoci a omezeních, které může přinášet, se nijak nezdráhal mluvit. I tak si ale myslí, že zveřejňovat detailní informace o zdraví čelních politiků není na místě. “Jsou to věci intimní na úrovni popisování sexuálního života,” uvedl v rozhovoru pro Neovlivní.cz Bělobrádek.

Neo: Má podle vás veřejnost právo znát detailní informace o vašem zdravotním stavu?

Foto: Radim Beznoska

Psychologický profil a psychiatrické vyšetření by mohly o ministrovi hodně napovědět, říká Pavel Bělobrádek. Foto: Radim Beznoska

Detailní informace by podle mě veřejnost znát neměla. Jsem ochoten poskytnout informace o názvu choroby, o její prognóze, popřípadě lécích, které užívám. Vše ostatní jsou věci intimní na úrovni popisování sexuálního života. Nevím, proč by měla veřejnost vědět, že ministryně byla na potratu, nemá prso nebo ministr má vývojovou vadu nebo prošel boreliózou.

Co by veřejnost rozhodně měla vědět, jsou zásadní zdravotní potíže, zejména pokud by měly vliv na výkon veřejné funkce. Domnívám se také, že by pomohlo povinné psychiatrické vyšetření.

Neo: Poskytnete nám aktuální informaci, jak na tom zdravotně jste?

Od ledna 2001 jsem diagnostikován s roztroušenou sklerózou mozkomíšní. Reaguji dobře na léčbu a můj stav je slučitelný s výkonem mé funkce. V roce 2013 se mi objevil diabetes 2. typu. Ten mě nijak neomezuje.

Neo: Změnil se váš zdravotní stav po dobu, co jste v ministerské funkci? 

Jistě. Roztroušená skleróza je chronická choroba s individuálním průběhem, kdy dochází ke zhoršování např. hybnosti, stability nebo vidění. Mně se postupně objevuje lehký deficit v chůzi. Diabetes je pod kontrolou a stav se zlepšuje.

Neo: Často se skloňuje, že politici ve vysokých funkcích tloustnou. Máte potíže s váhou, zhoršily se vaše stravovací návyky?

K tomuto tématu

» Politici a zdraví: Intimní sonda do ministerských chorobopisů

Za dva a půl roku nemám ve váze větší výkyvy. V rozmezí 1–2 kg si držím váhu 95 kg na 189 cm výšky.

Neo: Máte nějaký návyk, který je vysloveně zdraví škodlivý? 

Politika :).

Neo: Má podle vás být zdraví uchazeče o ministerskou funkci jedním z faktorů ke zvážení?

Ne. A považoval bych to za skandální. Nominující strany i kandidáti jsou snad soudní. Nevím, jestli se ve Spolkové republice Německo někdo ptá ministra financí, jestli na to má, když je na vozíku.

Na druhou stranu psychologický profil a psychiatrické vyšetření by mohlo hodně napovědět.