Kde se vzala analýza Benešové o stíhání na objednávku

Nová ministryně spravedlnosti Marie Benešová tají dokument pro prezidenta, v němž podle vlastních slov dospěla k závěru, že je v Česku možné někoho stíhat na objednávku. Poslanci ji po ministryni žádají zatím marně. Analýza na stejné téma už tu přitom vznikla. A shodou okolností se týká kauzy premiéra Andreje Babiše Čapí hnízdo. Dokument tvrdí, že případ je vykonstruovaný.

Je to už více než rok, co vznikla analýza, která přejímá argumentaci obviněného premiéra Andreje Babiše: Neznámé síly se spikly, aby mne zničily.

S analýzou je spojen právník Karol Hrádela a hned v několika pasážích – ve shodě s Andrejem Babišem – naznačuje, že trestní kauza dotačního podvodu může být ze strany české policie vykonstruovaná. Dokument jsme popsali už loni zde.

Kontext:

» Babišovy děti předložily lékařské posudky, podle nichž nejsou schopny účastnit se trestního řízení
» Dokumenty k financování Čapího hnízda: Šuman měl pravdu
 » Stihne kraj vyřešit Čapí hnízdo dřív, než bude promlčené?
 » Investigativní speciál: Všechny větvičky Čapího hnízda

Karol Hrádela – advokát známý z fotbalové kauzy a úplatků coby “kapříků – se tehdy k analýze přihlásil. Uvedl nicméně, že je jen jedním ze spoluautorů. A hlavně: objednavatele dokumentu odmítl zveřejnit.

“Je to jeden klient. Jeho jméno nemohu zveřejnit. Ale můžu říct, že to není Andrej Babiš,” tvrdil v rozhovoru pro Neovlivní.cz Hrádela. Kdo další se na přípravě analýzy podílel, to také odmítl prozradit.

V dokumentu autoři píší, že kauza Čapí hnízdo souvisí s twitterovým účtem Julius Šuman. Na něm se před volbami 2017 objevily nahrávky odhalující skutečné motivy a praktiky Andreje Babiše v politice. A proč si Hrádela a spol myslí, že Čapí hnízdo souvisí se Šumanem?

“Vycházím z toho, že na účtu Šuman byly zveřejněny odposlechy pana Babiše s novinářem Přibilem. A není vyloučeno, že mohly být pořízeny v rámci nějakého trestního řízení nějaké kauzy, jako je třeba případ Čapí hnízdo,” řekl  loni.

Každopádně v analýze není jediný důkaz o tom, že Čapí hnízdo bylo vykonstruované. Dokument se také nijak nevypořádal se zásadním faktem, že ke stejnému závěru jako česká policie dospěl i evropský úřad pro boj s podvody OLAF. Policie i vyšetřovatelé OLAF jasně konstatovali, že v dotační kauze je vážné podezření z podvodu ze strany českého premiéra. Externí odkaz na Hrádelovu analýzu zde.

Pozadí Hrádelovy analýzy je nejasné. Jako první ji uveřejnil Security Magazín v nepodepsaném článku s názvem Rozkrytí kauzy Šuman. Odposlechy jsou důsledkem aféry Čapí hnízdo. Insideři tehdy uváděli, že autorem textu je Marek Přibil, bývalý novinář z mediální divize Andreje Babiše. Ten se k němu nicméně nepřihlásil.

Právě Přibilovy diskrétní hovory s premiérem se přitom objevily před volbami 2017 na twitterovém účtu Julius Šuman. Nahrávky mimo jiné odkryly, jak novinář s Babišem společně domlouvají diskreditační články na politické konkurenty, co si Andrej Babiš ve skutečnosti myslel o Václavu Havlovi či jakými vulgárními výrazy v soukromí tituluje své názorové oponenty.

Marek Přibil s advokátem Hrádelou spolupracuje na dalších článcích dodnes. Mimo jiné jde opět o texty o premiérovi a Čapím hnízdu. Přibil cituje Hrádelu například v textu, v němž dochází k závěru, že nástup Marie Benešové kauzu Čapí hnízdo neovlivní a ona ji rozhodně nijak ovlivňovat nebude.