Bitva o Dragouna. Vyhrál konkurs, politici se ho ale bojí jmenovat

Koalice váhá s vysláním Radima Dragouna do čela olomouckého vrchního státního zastupitelství. Pádné argumenty proti němu přitom politici nemají.

Zatímco jeho náměstek a dlouholetý spolupracovník Vít Hendrych podle středečního rozhodnutí vlády nahradí Radima Dragouna v čele Generální inspekce bezpečnostních sborů, jeho vlastní osud je dál nejasný. Navzdory tomu, že vyhrál konkurs na post šéfa olomouckých vrchních žalobců.


Ministr spravedlnosti Pavel Blažek Foto: EU2022_CZ

Politici vládní koalice s jeho jmenováním váhají. Důvod je jediný: mediální obraz. Dragoun totiž dostal nálepku Babišova muže, byť neoprávněně, a politici se obávají, že naštvou své voliče. Popsali jsme ZDE.

“Řešilo se to tento týden na jednání pětikoalice. Premiér oznámil, že konkurs vyhrál Dragoun a zopakoval, že jmenování na pozici vrchního státního zástupce není předmětem koaličního jednání, ale výlučně ministra Blažka a potažmo ODS, které resort spravedlnosti patří,” popsal pro Neovlivní.cz jeden z účastníků jednání.

Dodal, že žádná ze stran na jednání Dragouna výslovně nevetovala. Přesto není zákulisním hrám konec, jak v neformálních rozhovorech potvrdili další členové vládních stran.


ČTĚTE TAKÉ: Nový šéf GIBS. Překvapivá Babišova volba. Kdo je Dragoun


“Výhrady má TOP 09, a to proto, že Pekarové Adamové pořád někdo připomíná, že před volbami slibovala odvolat Stříže a ten tam doteď sedí, za což koalice sklízí kritiku. A teď by si tam měl sednout někdo další s nálepkou Babišova člověka. Nadšení nejsou ani Piráti a lidovci zase tlačili svého kandidáta,” odhalil poměr sil další z koaličních politiků.

Dragoun vyhrál konkurs už koncem srpna. Už to, že šlo o výběrové řízení, bylo samo o sobě nestandardní. Na vedoucí pozice ve státním zastupitelství se výběrová řízení nedělají. Tyto lidi si vybírá nejvyšší státní zástupce a jmenuje je pak ministr spravedlnosti.

V případě olomouckého vrchního státního zastupitelství vládní koalice rozhodla, že uspořádá konkurs: právě proto, že na místo měl nastoupit podle dohody mezi nejvyšším žalobcem Igorem Střížem a ministrem Pavlem Blažkem Radim Dragoun. Jenže Dragoun vyhrál.

Právě Blažek je nyní jediný, kdo nese za jmenování nebo nejmenování Dragouna vrchním žalobcem odpovědnost. Návrh od Stříže dostal, Dragoun navíc zvítězil v konkursu a premiér jasně koaličním politiků řekl, že o tento post nechce v koalici licitovat.

Ministr spravedlnosti Blažek se přesto přímé odpovědi na otázku, zda Dragouna jmenuje a zda prošel koalicí vyhnul. “Je to složitější,” napsal na dotazy redakce, aniž to dál upřesnil.

Vládní politici si ale zavařili sami. Původně jim šlo o to, že nechtěli, aby Dragoun dál zůstával v čele GIBS. Mocné instituce, přes kterou jdou ovlivňovat politické kauzy, když ji někdo zneužije.

Dragounovi letos končil mandát a vládní politici dali najevo, že když byl jmenovaný za Babiše, je to pro ně problém. Navzdory tomu, že konkrétně premiér, pod kterého GIBS spadá, dal opakovaně najevo, že proti němu nemá žádnou konkrétní výhradu.

“Ve funkci se choval extrémně slušně, premiér proti němu neměl žádnou konkrétní výhradu, ale ta potřebná důvěra tam zkrátka nebyla. Dvakrát prošel kolečkem u koaličních politiků, kteří mu do očí nesdělili žádné výhrady. Když se to pak řešilo na koaličním jednání, nikdo z nich ho ale nepodpořil, aby ve funkci dál pokračoval. Končí,” citovali jsme v létě blízkého spolupracovníka premiéra Petra Fialy.

Mezitím se uvolnilo místo vrchního žalobce v Olomouci, kde kvůli neutěšeným vztahům rezignoval Radim Daňhel. Nejvyšší žalobce Stříž tehdy podle informací redakce Neovlivní.cz oslovil právě Dragouna. Teprve když se na tom dohodli i s ministrem a nominace se tak stala oficiální, politikům došlo, že právě vyslali Radima Dragouna do mnohem mocnější funkce, než ze které se ho původně rozhodli vystrnadit.

Jak teď Pavel Blažek rozhodne?


Text je součástí projektu Očista státní správy, který podpořil Nadační fond rodiny Orlických


Foto: EU2022_CZ

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email