Británie vydá Savova. Soud s účastí expremiérů a exprezidentů je blíž

Velká Británie předá do Česka podnikatele Františka Savova, který už dva roky v Londýně bojuje proti vydání do rukou české justice. Savov se snaží dokázat, že je trestní stíhání proti němu v ČR zmanipulované. Na svou obhajobu se pokouší shromáždit hlasy nejvlivnějších lidí, kteří byli u moci, když kdysi budoval své mediální impérium.

Obraz velkého soudního procesu, v němž na obhajobu kdysi vlivného mediálního byznysmena budou vystupovat špičky tuzemské politiky či justice, má zas o něco reálnější kontury.

K tématu:

František Savov, podnikatel
» Klaus nebyl jediný. Koho dalšího oslovil Savov?
» Savova navštívil v Londýně exprezident Klaus
» Stíhaný byznysmen Savov se zbavil deníku a časopisů
» Savov v Londýně pracuje na své obraně, má i interní dokumenty žalobců

Právní tým podnikatele Františka Savova nedokázal zabránit tomu, aby britská justice posvětila jeho vydání k trestnímu stíhání. Informaci přinesla v pondělí česká veřejnoprávní média.

Česká policie viní muže, který v Londýně žije a údajně i podniká, od jara 2014 z podvodů z DPH a také z “legalizace výnosů z trestné činnosti”.

Savov tvrdí, že policejní akce je účelová a má politický motiv – své stíhání označuje za výplod konkurenčního boje ze strany jeho obchodního rivala, mediálního magnáta, majitele Agrofertu a zároveň ministra financí Andreje Babiše (ANO).

Své tvrzení, že kvůli Babišově politicko-obchodní moci nemá v Česku zaručeno právo na spravedlivý proces, hodlá Savova podle informací Neovlivní.cz doložit prohlášeními mnoha významných lidí. Například bývalých českých politiků či někdejších představitelů soudních a bezpečnostních složek.

Prozatím však Savovovi záchranná operace příliš úspěchů nepřináší. U britských soudů opakovaně narazil, český stát mu v mezidobí navíc kvůli daňovému podezření zablokoval na účtu bezmála 650 milionů korun.

A vydavatelství Mladá fronta, na němž v minulé éře stavěl své obchodní úspěchy i vliv, musel z větší části prodat majiteli deníku Blesk, miliardáři Danielu Křetínskému.

Savovův tým přesto vzkazuje, že boj nevzdává. “Britský soud (High Court) v odvolacím řízení zohledňoval pouze samotný proces vydání podnikatele Františka Savova, nikoli věcnou podstatu případu. Z tohoto pohledu jsme neočekávali jiný verdikt, než jaký soudce vynesl. Nadále platí, že využijeme veškerých nástrojů obrany, které nám umožňuje evropské právo, včetně zásadnějších řízení před britskými a evropskými soudy, které se teprve rozbíhají. Disponujeme totiž celou řadou důkazů, které prokazují nezákonné postupy při vyšetřování případu v ČR,” napsal v prohlášení Jan Hrubeš, mediální zástupce Františka Savova.