Čapí hnízdo: Proč bylo třeba zamezit výslechu Babišova syna

Policie potvrdila informace Neovlivní.cz, že požaduje pro premiéra soud. Žalobce však s obžalobou Andreje Babiše váhá. Důkazy nepovažuje za dostatečné.

Teprve konec vyšetřování kriminální kauzy Čapí hnízdo přinesl jasnou odpověď na otázku, proč bylo třeba zabránit synovi premiéra Andreje Babiše, aby v kauze vypovídal na policii. Státní zástupce Jaroslav Šaroch má totiž podle zjištění Neovlivní.cz za to, že důkazů proti předsedovi vlády je ve spise málo na to, aby ho poslal před soud.


Kauza Čapí hnízdo se dostala i na transparenty během protibabišovských demonstrací Foto: Shutterstock.com

A kdyby Andrej Babiš mladší do policejního protokolu zopakoval svá tvrzení, která novinářům sdělil nejprve při osobním setkání v Ženevě a následně i v další komunikaci, důkazů proti jeho otci-premiérovi by přibylo. Především by ho usvědčil z toho, že v projektu byl osobně angažovaný a nechával svého syna podepisovat dokumenty k případu, aniž by Andrej Babiš mladší věděl, oč přesně jde.

“Kdyby zopakoval to, co říkal novinářům, byl by to jeden z podstatných důkazů proti premiérovi,” popsal pro Neovlivní.cz pod podmínkou anonymity zdroj obeznámený se stavem vyšetřování.

Jenže česká policie s Andrejem Babišem mladším nikdy nemluvila. Jeho otci-premiérovi se podařilo vystavět kolem syna tak pečlivou hráz, že na něj policie nedosáhla. Nejprve jím najatá psychiatrička Dita Protopopová zaslala policii dopis, v němž napsala, že je Andrej Babiš mladší neschopen výslechu. A když hrozilo, že syn bude chtít sám vypovídat, nechal ho premiér odvézt mimo dosah úřadů v doprovodu ruského manžela psychiatričky Protopopové. Premiérův syn tak skončil na Rusy okupovaném území Krymu.


Časopis Neovlivní.cz: Důkazy o podvodu v kauze Čapí hnízdo


“Můj otec chtěl, abych zmizel kvůli Čapímu hnízdu,” potvrdil později Andrej Babiš mladší.

Tím, že junior nakonec nevypovídal, chybí ve spise dílky do celé skládačky. Policie je sice přesvědčena, že i to, co do spisu nashromáždila, odpovědnost premiéra za dotační podvod jednoznačně prokazuje. Státní žalobce je ale podle zjištění Neovlivní.cz na pochybách, zda to na obžalobu stačí.

“Nechal se slyšet, že je toho podle jeho názoru na premiéra málo. Před soud tak nakonec může jít jen jedna osoba – jeho bývalá poradkyně Jana Mayerová. Ta by to odskákala za všechny,” dodal již citovaný zdroj.

Státní zástupce Jaroslav Šaroch odmítá o svém pohledu na věc s novináři jakkoli diskutovat. “Víte, že s vámi nemluvím,” reagoval na žádosti Neovlivní.cz o rozhovor.

Redakce Neovlivní.cz publikovala v kauze Čapí hnízdo od roku 2015 celkem 339 zpráv, z nichž většina obsahovala původní zjištění. Jako například důkazy z tištěného časopisu o tom, že v případu šlo od počátku o podvod. Nebo že premiér v kauze lhal. Kvůli tomu dokonce poslanci svolali mimořádnou schůzi Sněmovny, kde se premiér musel obhajovat.

Dokumenty, které redakce publikovala, si vyžádala i policie a využila je pak pro obvinění premiéra.

Andrej Babiš nikdy nepřipustil, že by v případu bylo cokoli špatně. Od začátku tvrdí, že vyšetřování je vykonstruované. A zopakoval to i včera, kdy policie potvrdila, že chce postavit předsedu vlády před soud.

“Nikdy se nic nezákonného nestalo a veškerá nesmyslná obvinění odmítám,” citovala jej ČTK.

Zdroj náhledové foto: Shutterstock.com

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email