© Dead Line Media s.r.o. 2016 – všechna práva vyhrazena | buďte s námi v kontaktu: facebook – twitter – napište nám
© Design: Prokoho.cz | Souhlas se zpracováním osobních údajů (nastavení, odvolání)
Osm měsíců před volbami odhalila ochranka ministra vnitra Milana Chovance příslušníka vojenského zpravodajství u vily, kterou místopředseda ČSSD v Praze využívá. Chovanec je podle svých spolupracovníků přesvědčen, že jej vojáci nechali sledovat. Vojenští zpravodajci i ministr obrany Martin Stropnický to odmítají.
Vztahy mezi ministrem obrany za ANO a ministrem vnitra za ČSSD jsou napjaté už od loňské bezpečnostní rady státu, která řešila míru selhání jednotlivých zpravodajských služeb během únosu pětice Čechů v Libanonu. Nejnovější incident, na který upozornil portál Seznam.cz, situaci znovu přiostřil.
Případ se odehrál minulý týden, kdy Chovancova ochranka přistihla u budovy v Pevnostní ulici v Praze 6 muže, který se později prokázal doklady vojenského zpravodajství. Muž podle Chovancových spolupracovníků fotil právě vilu. “Vypadalo to, že si ji obhlížel. Tvrdil, že tam je kvůli jinému objektu, ale na fotkách měl jen budovu, v níž přebývá Chovanec,” popsal jeden z ministrových spolupracovníků.
Vojenské zpravodajství striktně odmítá, že by její muž šmíroval Chovance nebo obhlížel terén kvůli možné instalaci kamer. Vojáci ale přiznali, že tam jejich zpravodajec skutečně byl. “Byla to legální operace. Nebyla namířena proti ministrovi vnitra ani té konkrétní budově,” zní oficiální stanovisko vojenského zpravodajství.
Stejně mluví i ministr obrany Martin Stropnický, pod kterého vojenské zpravodajství spadá. “Spekulace o sledování ministra Chovance vojenskou rozvědkou jsou absurdní,” napsal ve svém prohlášení.
Stropnický stejně jako jeho zpravodajci tvrdí, že šlo o legální akci, kterou navíc schválily příslušné orgány. Detaily hodlá probrat na sněmovní komisi pro kontrolu vojenského zpravodajství.
Okolní nemovitosti obývají z velké části diplomaté, naproti Chovancově vile je například budova švýcarské ambasády. Další vily tu vlastní Rusové.
Není to přitom poprvé, co se špioni zapletli do politických šarvátek. Nejznámější byl případ bývalého premiéra Stanislava Grosse, jehož ochranka nachytala v politikově blízkosti dva příslušníky civilní kontrarozvědky. Loni si zase jeden z místopředsedu hnutí ANO zapsal espézetky aut, která sledovala jeho rodinu a ukázalo se, že patří rovněž bezpečnostním složkám.
Sociální demokraté a politici z hnutí ANO se přitom ze vzájemného špehování podezírají dlouhodobě. Politici přitom mají jasno, kdo konkrétně by se měl na špiclování podílet. Socialisté upozorňují, že lídr hnutí Andrej Babiš disponuje vlastní bezpečnostní sítí s řadou expertů od policie. A nadto pod jeho ministra obrany spadá již zmiňované vojenské zpravodajství. Politici z ANO zase kontrují slovy o možném zneužití civilní rozvědky, která je v gesci ministra vnitra Chovance z ČSSD.