© Dead Line Media s.r.o. 2016 – všechna práva vyhrazena | buďte s námi v kontaktu: facebook – twitter – napište nám
© Design: Prokoho.cz | Souhlas se zpracováním osobních údajů (nastavení, odvolání)
Zřejmě nikdy v novodobé historii nebyly vztahy mezi českými bezpečnostními složkami tak vyhrocené jako poslední půlrok. A to kvůli případu pětice unesených Čechů v Libanonu, kteří se vrací domů výměnou za propuštění Libanonce Alího Fajáda. Ukázalo se, že v éře boje proti terorismu tuzemští špioni nejsou schopni spolupracovat ani na záchraně českých občanů.
Když redakce Neovlivní.cz začala před několika měsíci pátrat po detailech únosu v Libanonu, na spor špionů a jeho důsledky narazila téměř ihned. A od té doby opakovaně.
Osobní záští podpořený spor tajných služeb naplno vypukl už loni na jaře. Tehdy tým v Česku zadrženého Fajáda, o jehož vydání usilují Spojené státy, vyslal směrem k tajným službám vzkaz: nabízíme spojení s libanonskou rozvědkou, zprostředkujeme vám cenné informace od katarských bezpečnostních složek, které pomohou s hledáním českého kuchaře uneseného v Libyi (jde o další zmizení Čecha v této neklidné části světa, ani zde zatím snahy špionů nevedou k žádnému výsledku – pozn.red).
Jako první byli osloveni civilní špioni z rozvědky, která spadá pod ministra vnitra Milana Chovance. S odpovědí ale otáleli, tak přišli na řadu jiní špioni – od vojáků. Ti nad stejnou nabídkou neváhali. A spolu s Fajádovým českým advokátem, tlumočníkem a dvěma regionálními novináři vyslali svého člověka na výpravu do Libanonu, která skončila únosem.
Civilní špioni dnes prohlašují, že narozdíl od svých vojenských kolegů od začátku považovali nabídku Libanonců za past. Vojáci kontrují tím, že “civilové” jsou liknaví, neschopní akce. Příznačné pro atmosféru tajných služeb je, že civilní rozvědka se se svými pochybnostmi ohledně operace vojákům nesvěřila – ani poté, co již věděla, že armádní špioni nabídku z Libanonu hodlají přijmout.
Každopádně, přišel čtvrtek 16. července 2015 večer, kdy příbuzní a spolupracovníci ztratili s pěticí Čechů veškerý kontakt. V sobotu se obavy potvrdily – libanonské bezpečnostní zdroje pustily do ranního vydání tamních médií zprávu, že v oblasti Bikáa zmizeli čeští občané.
Místní zdroje překvapivě dodaly i informaci, že součástí mise byl příslušník českých speciálních složek. Záhy uteklo i jeho jméno a ke zděšení zpravodajské komunity se ukázalo, že je pravé. Při přípravě cesty se nikdo ani nenamáhal jeho identitu tajit. Což pro něj nyní znamená, že v operativě tajných služeb prakticky skončil.
Stejně jako v jiných obdobných případech vznikl kvůli pátrání po Češích speciální tým složený ze zástupců bezpečnostních složek. Jeho spolupráce však v libanonské kauze vázla od prvního dne.
“Jednání se nesla ve velmi vypjaté atmosféře, chvílemi se i křičelo. Lidé z civilní rozvědky a specialisté z policejního útvaru pro boj s oganizovaným zločinem dávali vojákům od počátku najevo, že to je celé jejich chyba. A nevěřili jejich verzi, že do Libanonu jeli kvůli záchraně uneseného kuchaře,” popsal zasedání týmu jeden z jeho členů.
Rozpory se projevovaly v praktických krocích. Například při rozhodnutí, jak naložit s informací, s níž před Vánocemi přišli právě vojáci: Češi budou volní, pokud nevydáme Spojeným státům Fajáda.
Ukázalo se, že armádní tajná služba je jediná, která chce na výměnný obchod přistoupit. Ostatní zástupci bezpečnostních složek byli striktně proti. Báli se například ohrožení vztahů se Spojenými státy a připomínali i dlouho chystanou cestu premiéra Bohuslava Sobotky, který se má v Americe zhruba za měsíc a půl podle dosavadních plánů sejít s prezidentem Barakem Obamou.
Vojákům se nicméně nakonec podařilo na svou stranu získat politický hlas – ministra spravedlnosti Roberta Pelikána (stranického kolegu ministra obrany Stropnického, pod něhož vojenská rozvědka spadá). Byl to právě Pelikán, kdo měl osud pětice Čechů ve svých rukou, jedině on mohl zvrátit rozhodnutí soudu a Fajáda navzdory žádosti USA a rozsudku nevydat.
I tak se rozhodování nadále táhlo. Zbytek členů bezpečnostní rady státu s výměnou vyslovil souhlas až poté, co Pelikána nahlas podpořil jeho stranický šéf a vicepremiér Andrej Babiš.
I když celý případ směřuje ke šťastnému konci – vojenský speciál by měl unesenou pětici dopravit do Prahy do konce týdne, bitva bezpečnostních složek v případu prozatím nic nekončí.
Protimafiánský útvar Roberta Šlachty, který za českou stranu oficiálně vyšetřování únosu vede, totiž po vojenské rozvědce nadále požaduje, aby vyložila karty na stůl a odkryla zákulisí celé aféry.
ÚOOZ již také vyšetřuje důstojníky, kteří o zapojení člena vojenské rozvědky rozhodli a jednali o tom přímo s Fajádem.