Čínský web: Poradce prezidenta Zemana byl zadržen

Čínský poradce Miloše Zemana Jie Ťien-ming a hlavní postava skupiny CEFC, která má své aktivity i v Česku, byl podle čínských médií zadržen. Uvedl to ve čtvrtek ráno tamního času čínský finanční web Caixin, skupina se k tomu zatím nevyjádřila. Představitele CEFC už loni začaly vyšetřovat americké úřady pro podezření z uplácení.

Čínská společnost CEFC v Česku proinvestovala přes tři desítky miliard korun, její největší transakci – vstup do J&T banky – zatím zarazila centrální banka kvůli podezření z nejasného původu peněz. Nyní dostala podle čínských médií CEFC další ránu. Čínské úřady podle webu Caixin zatkli hlavní postavu CEFC Jie Ťien-minga. A začali jej prověřovat kvůli podezření z ekonomické kriminality.

Stejné informace získala redakce Neovlivní.cz od zdroje přímo v Číně. “Bylo nařízeno hloubkové vyšetřování aktivit a financování CEFC. Některá čínská média píší, že šlo o přímý pokyn prezidenta. Už se to řeší i v dalších čínských médiích, což znamená, že to prošlo přes propagandu. Je to jasný signál, že státní aparát dává od CEFC ruce pryč,” uvedl zdroj.

K tématu:

» Velká čínská expanze? Přislíbené miliardy zhusta zůstávají na papíře
» Osm klíčových česko-čínských smluv ovládl jeden muž
» Všechna Tvrdíkova přátelství. Aneb čínské peníze na lince Praha – Bratislava

O tom, že zadržení Jie Ťien-minga nařídil přímo čínský prezident Si Ťin-pching dnes píše například web South China Morning Post.

Zakladatel CEFC Jie Ťien-ming, podnikatel s vojenskými vazbami, je speciálním poradcem českého prezidenta Miloše Zemana. Přivedl jej k němu bývalý ministr obrany Jaroslav Tvrdík, který je českým zástupcem CEFC.

Do mezinárodního kontextu se skupina CEFC dostala především loňským nákupem čtrnácti procent ruského energetického gigantu Rosněft. Transakce se uskutečnila poté, co ruský prezident Vladimir Putin navštívil v létě Peking.

Loni v listopadu se pak rozjel ve Spojených státech korupční skandál, v němž hraje roli zástupce CEFC a úplatky směrem k africkým vůdcům. Spojené státy kvůli podezření z rozsáhlého uplácení představitelů Čadu a Ugandy zadržely někdejšího vysokého hongkongského činitele Patricka Ho Čch’-pchinga, který následně působil jako generální tajemník nevládního výboru CEFC. CEFC Energy se od svého podezřelého manažera distancovala.

Čínské weby nyní píší, že aktuální vyšetřování Jie Ťien-minga může ukončit nejen jeho hvězdnou kariéru, ale také aktivity celé skupiny CEFC. Nezapomínají také připomenout jeho angažmá u českého prezidenta. Miloš Zeman jmenoval Jie Ťien-minga poradcem pro hospodářskou politiku v roce 2015.