Ruská mafie, mrtví z Dozimetru a návrat Krejčíře. Co jste četli v roce 2023

Rok 2022 už je skoro za námi. Připomeňte si, které kauzy jste na stránkách Neovlivní.cz nejvíc četli.

I v letošním roce patřily mezi nejčtenější články původní odhalení, která přinesl tým Neovlivní.cz. Tedy informace, které do té doby jinde nebyly k mání.


Obálky letošních magazínů Neovlivní.cz Foto: Neo

V lednu patřil mezi nejčtenější texty úvodní článek časopisu Neovlivní.cz s názvem Aféra lithium: státní obchod provázela obří provize.

“S lithiem lídr ANO vyhrál volby 2017. Obchod s kritizovanou firmou ale stát uzavřel nakonec právě v jeho éře vládnutí. Transakci navíc provázela utajená mnohamilionová provize,” napsali jsme tehdy.

Komu byla provize určena, bylo tajné. Z veřejně dostupných dokladů to vyčíst nelze. A žádný z účastníků transakce to vysvětlovat nehodlal.

Tajný svazek Francouzů na Babiše

Věnovali jsme se také řadou textů prezidentské volbě. Mezi prvním a druhým kolem vás nejvíc zaujal článek Za kulisy schůzky s Macronem. Co mají Francouzi na Babiše.

Materiál byl to tom, že francouzské tajné služby vedly svazek na prezidentského kandidáta Babiše. A to z počátků jeho zbohatnutí. Zveřejnili jsme to u příležitosti jeho schůzky v Paříži, kam Babiš vyrazil, aby demonstroval své vztahy s fancouzským prezidentem Emmanuelem Macronem.

Babiš a Macron Foto: Hnutí ANO

V únoru jsme se věnovali dění v relativně mladém úřadu NAKIT, který vznikl v Babišově éře a měl pomáhat státní správě s IT zakázkami. Zjistili jsme, že státní agentura je ve skutečnosti prakticky v rozkladu a oknem tam lítaly desítky milionů.

“Ministerstvo vnitra si za desítky milionů korun objednalo modernizaci projektu CzechPoint, který má lidem usnadnit život. Dodavatelem byla státní agentura NAKIT, která si na služby najímala externí dodavatele. Ke konci loňského roku se ale zjistilo, že NAKIT oproti slibům do projektu CzechPoint požadované služby nedodal. A teď se řeší proč,” popsali jsme v tomto textu.

Omerta na Hradě

Mezi nejčtenější texty pak patřil také popis zákulisí “střídání stráží” na Hradě. Zveřejnili jsme detaily o tom, co se dělo v prezidentském týmu těsně před tím, než Miloše Zemana vystřídal Petr Pavel. Text se jmenoval Omerta, zní z Hradu. Hlídají nás i na toaletách.

Odcházejícímu prezdidentovi se věnoval i osobní pohled šéfrredaktorky Sabiny Slonkové na roky MZ v politice.

“To je vlastě jediné, co je teď zajímá. Aby zajistili, že se nový prezident a jeho tým nedozví, co se tu odehrávalo. Pátrají, kdo vynáší informace. Dokonce nás hlídají i na toaletách, kontrolují, kdo a na jak dlouho tam chodí. Bojí se, aby se lidé nedomlouvali. Je to strašná schíza,” uvedl dlouholetý člen Zemanova týmu.

Dozvuky zaklekávání

Pravidelně vyvolávají váš zájem články, které popisují, jak dopadlo tažení finančních úřadů proti podnikatelům z éry Andreje Babiše. Jde o takzvané zaklekávání. Jeden takový případ jsme popsali v tomto textu. “Soudit se nebudete, protože na to nebudete mít,” řekla úřednice rodině farmáře Beránka, na kterého berňák zakleknul.

Jenže se spletla. Beránkovi to nevzdali a po sedmi letech pocítili první satisfakci. Nad státem vyhráli.  “Stálo nás to peníze, zdraví. Nejsme žádní podvodníci, každý měsíc od nás stát dostává 10 až 15 tisíc na DPH, chceme mít od státu klid. Všechno poctivě platíme a oni na nás natvrdo zaklekli. Dodneška mi zní v hlavě, jak mi ta úřednice řekla: Dobře víte, že pan Babiš chce všechny doměřit. A vy se soudit nebudete, protože na to nebudete mít peníze,” popisoval Josef Beránek.

Alena Schillerová dnes překvapivě od praxe, která začala v éře Andreje Babiše na ministerstvu financí, dává ruce pryč. A to i přesto, že část případů spadá i do doby, kdy už byla ministryní ona.

Návrat ruské mafie jako vedlejší produkt Putinovy války

Osobně jsme letos měli největší radost, že se nám podařilo sesbírat dostatek důkazů, abychom mohli sepsat článek o návratu ruské mafie do České republiky.

“Začalo to už dva měsíce před invazí. Pronajali si na rok a víc nejluxusnější hotely v Česku a nastěhovali tam své rodiny,” stálo v anotaci investigace, kterou jsme zveřejnili v březnovém časopise Neovlivní.cz. 

Po letech relativního klidu jsou ruskojazyčné zločinecké gangy zpátky v České republice. Návrat ruské mafie souvisí s válkou Vladimira Putina na Ukrajině, kvůli které se dali do pohybu právě i mafiáni.

Článek zaujal i kolegy veřejnoprávního rozhlasu, kteří o něm natočili příspěvek v relaci Vinohradská 12.

O čtvrt roku později zjištění Neovlivní.cz potvrdila ve své zprávě policejní Národní centrála proti organizovanému zločinu.

Naopak dál otevřené zůstává další naše téma:

Čtyři mrtví z Dozimetru

Hned čtyři aktéři případu, pro který se vžilo policejní označení Dozimetr, jsou po smrti. Všichni zemřeli od loňského června, zveřejnili jsme v listopadovém vydání časopisu Neovlivní.cz.

Spojuje je hned několik věcí, jednu pak mají všichni čtyři společnou: nebyly to klíčové postavy, v jednotlivých větvích příběhu hráli spíše role bílých koní, které někdo využíval.

Zejména po smrti posledního z nich – Martina Horáka – vypukla v podnikatelském světě spojeném s Dozimetrem panika. „Všichni jsou z toho hotoví. Ten strach je obrovský,“ potvrdil jeden z členů Redlovy skupiny.

Děkujeme vám za přízeň! Sabina Slonková a tým Neovlivní.cz

Zdroj náhledové foto: Neovlivni.cz

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email

Štítky: ,