Databáze lží: Babišova kampaň k trafikám

Andrej Babiš kritizuje ostatní strany, že obsazují státní firmy trafikanty. Jeho partaj dělala to samé.

«« Zpátky do databáze lží

Miliardář Andrej Babiš postavil svou aktuální kampaň, kterou chce získat zpátky svoji ztracenou moc, na lži. A nijak se to nesnaží zakrývat.

Dalším snadno prokazatelným důkazem je billboard, kterým dokládá, jak za jeho vlády údajně bylo lépe.

Na plakátu je “konzultant Tomáš” se sloganem Obsadit státní firmy, to by jim šlo. Za Babiše bylo líp.

Má odkazovat na to, že politici současné vládní koalice obsazují státní firmy svými nominanty. Toto téma se v kampani Andreje Babiš už v minulosti objevilo. A to se sloganem Zrušt trafiky, volte profíky.

Jenže poté, co se slovenský miliardář dostal k moci, jeho hnutí provedlo jednu z největších “nocí dlouhých nožů” a vyměnilo nejen klíčové úředníky, ale také dozorčí rady a představenstva státních a městských firem.

Politici ANO se přisáli na městské firmy a inkasovali statisíce až miliony z veřejných peněz. Babišovo hnutí se zkrátka chovalo jako většina ostatních stran. Jenže u toho ještě tvrdilo, jak proti systému trafik bojuje.

Tak kupříkladu v Praze: V roce 2018 jsme odtajnili odměny pro členy hnutí ANO ve společnosti Pražská plynárenskáFirma je distributorem energií, kterého stoprocentně ovládá město. V dozorčí radě seděli hned tři členové hnutí ANO. Tehdejší předseda klubu pražských zastupitelů Michal Hašek coby šéf dozorčí rady inkasoval měsíčně 40 tisíc korun, plus tantiémy 1,9 milionu. Celkem si tak přišel na 2,38 milionu.

Jeho straničtí kolegové Radomír Nepil a Marcela Plesníková měli měsíčně rovněž po 40 tisících, na tantiémách pak inkasovali 1,1 milionu. Každý si tak skrze angažmá v Pražské plynárenské každý přišel na 1,58 milionu.

Když jsme zjišťovali, za co přesně jim náleží taková odměna, plynárna předložila překvapivé informace: Dozorčí rada Pražské plynárenské se fyzicky loni sešla jen pětkrát. Za celý rok. Další hlasování se pak odehrávala v režimu per rollam, tedy na dálku elektronicky, například přes maily.

Nebo na jihu Čech: komunálního politik Petr Novák díky svému působení v hnutí ANO nastoupil do vedení Jihočeských nemocnic, kde mu podle smlouvy náležel dvousettisícový plat měsíčně. Se všemi bonusy si pak mohl přijít až na pět milionů ročně. K tomu si vymohl nové auto, mercedes.

Když jsme to zveřejnili, musel z nemocnice odejít, další lukrativní pozici si ale udržel. O ní se totiž tehdy moc nemluvilo. Novák ještě nějaký čas zůstal v představenstvu společnosti Teplárna Tábor, kde tehdy město mělo téměř poloviční podíl. A díky tomu získával ročně i s odměnami kolem čtvrt milionu korun. Zkušenosti s energetikou byly stejně jako u jeho zlínského jmenovce nulové. Stačil stranický průkaz.

A do třetice vyučený automechanik, skladník a od října 2014 také poslanec ANO Marek Novák. Poté, co po volbách 2014 hnutí ANO spolu se Starosty sestavilo vládní koalici ve Zlíně, Marek Novák se stal předsedou dozorčí rady společnosti Vodovody a kanalizace Zlín, kterou město ovládá. S roční odměnou čtvrt milionu korun.

„Jaká je moje kvalifikace? Ekonomie. Školu na to nemám, ale rozumím ekonomii podnikání,“ obhajoval se tehdy Marek Novák, který si po vyučení dodělával maturitu dálkově.

Detailní popis stranických trafik pro politiky ANO jsme přinesli v tomto textu.

«« Zpátky do databáze lží


Šéfredaktorka Sabina Slonková doporučuje

Horké léto u Starostů. Neznámé detaily aféry

Gazdík svěřil obviněnému z kauzy Hlubuček zakázky na svém ministerstvu

Odpuštění za plyn. Tajná Mynářova mise v Kataru

Miliony pro spolek spojený s manažerkou Babiše

Za milost pro Baláka vláda nebude Hrad nijak “trestat”

Tmavý rover z Hradu na místě žhářského útoku

Kdo protlačil Michla do čela ČNB a proč Dlouhý rezignoval


Databáze lží vzniká za podpory Martina Hájka

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email