© Dead Line Media s.r.o. 2016 – všechna práva vyhrazena | buďte s námi v kontaktu: facebook – twitter – napište nám
© Design: Prokoho.cz | Souhlas se zpracováním osobních údajů (nastavení, odvolání)
Andrej Babiš kritizuje ostatní strany, že obsazují státní firmy trafikanty. Jeho partaj dělala to samé.
Miliardář Andrej Babiš postavil svou aktuální kampaň, kterou chce získat zpátky svoji ztracenou moc, na lži. A nijak se to nesnaží zakrývat.
Dalším snadno prokazatelným důkazem je billboard, kterým dokládá, jak za jeho vlády údajně bylo lépe.
Na plakátu je “konzultant Tomáš” se sloganem Obsadit státní firmy, to by jim šlo. Za Babiše bylo líp.
Má odkazovat na to, že politici současné vládní koalice obsazují státní firmy svými nominanty. Toto téma se v kampani Andreje Babiš už v minulosti objevilo. A to se sloganem Zrušt trafiky, volte profíky.
Jenže poté, co se slovenský miliardář dostal k moci, jeho hnutí provedlo jednu z největších “nocí dlouhých nožů” a vyměnilo nejen klíčové úředníky, ale také dozorčí rady a představenstva státních a městských firem.
Politici ANO se přisáli na městské firmy a inkasovali statisíce až miliony z veřejných peněz. Babišovo hnutí se zkrátka chovalo jako většina ostatních stran. Jenže u toho ještě tvrdilo, jak proti systému trafik bojuje.
Tak kupříkladu v Praze: V roce 2018 jsme odtajnili odměny pro členy hnutí ANO ve společnosti Pražská plynárenská. Firma je distributorem energií, kterého stoprocentně ovládá město. V dozorčí radě seděli hned tři členové hnutí ANO. Tehdejší předseda klubu pražských zastupitelů Michal Hašek coby šéf dozorčí rady inkasoval měsíčně 40 tisíc korun, plus tantiémy 1,9 milionu. Celkem si tak přišel na 2,38 milionu.
Jeho straničtí kolegové Radomír Nepil a Marcela Plesníková měli měsíčně rovněž po 40 tisících, na tantiémách pak inkasovali 1,1 milionu. Každý si tak skrze angažmá v Pražské plynárenské každý přišel na 1,58 milionu.
Když jsme zjišťovali, za co přesně jim náleží taková odměna, plynárna předložila překvapivé informace: Dozorčí rada Pražské plynárenské se fyzicky loni sešla jen pětkrát. Za celý rok. Další hlasování se pak odehrávala v režimu per rollam, tedy na dálku elektronicky, například přes maily.
Nebo na jihu Čech: komunálního politik Petr Novák díky svému působení v hnutí ANO nastoupil do vedení Jihočeských nemocnic, kde mu podle smlouvy náležel dvousettisícový plat měsíčně. Se všemi bonusy si pak mohl přijít až na pět milionů ročně. K tomu si vymohl nové auto, mercedes.
Když jsme to zveřejnili, musel z nemocnice odejít, další lukrativní pozici si ale udržel. O ní se totiž tehdy moc nemluvilo. Novák ještě nějaký čas zůstal v představenstvu společnosti Teplárna Tábor, kde tehdy město mělo téměř poloviční podíl. A díky tomu získával ročně i s odměnami kolem čtvrt milionu korun. Zkušenosti s energetikou byly stejně jako u jeho zlínského jmenovce nulové. Stačil stranický průkaz.
A do třetice vyučený automechanik, skladník a od října 2014 také poslanec ANO Marek Novák. Poté, co po volbách 2014 hnutí ANO spolu se Starosty sestavilo vládní koalici ve Zlíně, Marek Novák se stal předsedou dozorčí rady společnosti Vodovody a kanalizace Zlín, kterou město ovládá. S roční odměnou čtvrt milionu korun.
„Jaká je moje kvalifikace? Ekonomie. Školu na to nemám, ale rozumím ekonomii podnikání,“ obhajoval se tehdy Marek Novák, který si po vyučení dodělával maturitu dálkově.
Detailní popis stranických trafik pro politiky ANO jsme přinesli v tomto textu.
Šéfredaktorka Sabina Slonková doporučuje
Horké léto u Starostů. Neznámé detaily aféry
Gazdík svěřil obviněnému z kauzy Hlubuček zakázky na svém ministerstvu
Odpuštění za plyn. Tajná Mynářova mise v Kataru
Miliony pro spolek spojený s manažerkou Babiše
Za milost pro Baláka vláda nebude Hrad nijak “trestat”
Tmavý rover z Hradu na místě žhářského útoku
Kdo protlačil Michla do čela ČNB a proč Dlouhý rezignoval
Databáze lží vzniká za podpory Martina Hájka