Ovlivněná IT zakázka? To je úplně na hlavu, říká exministr

Byl to Kamil Jankovský, kdo z pozice ministra pro místní rozvoj musel před lety vyřešit vleklou kauzu s monitorovacím systémem na čerpání evropských dotací. Dnes zakázku vyšetřuje policie a vyvolává vášně v koalici.

Jankovský měl tehdy dvě možnosti: prodloužit kontrakt z éry vlády Miloše Zemana s firmou Tesco SW, nebo vypsat výběrové řízení. Vybral si to druhé.

kamil-jankovsky

Dnes říká, že si nedovede představit, že by mohla být zakázka zmanipulovaná a firmy se domluvily, jak je podezřívají auditoři z ministerstva financí.

“Je to úplně na hlavu. Vezměte si, že se do té otevřené soutěže přihlásilo sedm firem, tolik se jich nedomluví. Kdyby byly tři, tak možná o tom kartelu budu uvažovat, ale takhle se tomu zdráhám uvěřit,” říká Jankovský v rozhovoru pro Neovlivní.cz.

Neo: Vy tedy věříte, že zakázka nebyla ohnutá?

Ruku do ohně za nikoho dát nemůžu, ale pochybnost tehdy žádná nebyla. Jistě, to co se teď zjišťuje, budí pochyby, ale já věřím, že to je nedorozumění, které se vysvětlí. Ten audit podle mě není objektivní.

Neo: V čem přesně?

Audit třeba uvádí, jak jsem se někde dočetl, že byl vybraný uchazeč, který nesplnil požadavky. Ale to je přece protimluv: kdyby to bylo celé ohnuté, tak si přece takovéhle věci ohlídají, aby se na to nepřišlo.

Neo: Vy jste byl ministr, detaily té věci jste ale neznal…


Víte, jestli jsem někomu na ministerstvu věřil, byl to Dan Braun, který měl tu zakázku na starost (dnes je u eurokomisařky Jourové v Bruselu pozn. Neo). Byl pracovitý, bavilo ho to. A on byl přesvědčený, že bylo všechno v pořádku. Nemám důvod mu nevěřit.

Neo: Ta zakázka je politicky velmi citlivá, angažují se v ní lidé spojení s vládními stranami ANO a ČSSD. Zaznamenal jste za své éry nějaké  politické tlaky v souvislosti s monitorovacím systémem?

Žádný tlaky nikdy nebyly. Pravda ale je, že to celé byla velmi složitá záležitost. Už jenom to samotné technické zadání bylo hrozně komplikované. Složité to bylo i tehdy na vládě, musel jsem pro ministry dělat třikrát analýzu, jestli dělat výběrové řízení nebo pokračovat ve spolupráci s firmou Tesco SW, která ten systém provozovala už z přelomu tisíciletí. Pořád se na to na vládě všichni ptali.

Možná to byl strach, že se udělá nějaké nové řešení a nebude to fungovat. Nakonec to výběrové řízení vyhrála firma Tesco SW, takže se vlastně pokračovalo. A já jsem dodnes přesvědčený, že jít cestou tendru, bylo správné řešení.