Gazdík: Proč vadí účtenkový “Velký bratr” a nevadí kontrolní hlášení

Jméno Petra Gazdíka, poslance klubu TOP 09 a Starostové, se v posledních dnech dostalo do hlavních titulků hned několikrát. Když jej s oficiální českou delegací zadržovali téměř pět hodin Rusové na moskevském letišti. Když před pár dny oznámil svou kandidaturu na post šéfa hnutí STAN. A když se po hodinové debatě ve sněmovně s šéfem hnutí ANO Andrejem Babišem nechal slyšet, že je, pokud jde o EET, “částečně nalomen”.

Zákon o elektronické evidenci tržeb je už měsíce hlavní agendou opozice, která slíbila udělat všechno proto, aby norma neprošla. Obstrukce, které zahájila na podzim, v pátek přibrzdily strany vládní koalice. Sněmovnou prošel návrh hnutí ANO, který poslancům omezuje čas na vystoupení. Nyní se k tématu smí vyjádřit jen dvakrát. A nejvýše po deseti minutách.

Úřadující šéf hnutí Starostové a nezávislí Petr Gazdík. Foto: gazdik.cz

Úřadující šéf hnutí Starostové a nezávislí Petr Gazdík. Foto: gazdik.cz

Právě takovému kroku – omezení řečníků – se svým citovaným výrokem o “nalomení” snažil týden zpátky zabránit Petr Gazdík. Záhy věděl, že přešlápl a tiskový odbor STAN rychle rozesílal zprávy, že úřadující šéf strany je nadále proti EET.

O tom, proč opozici EET tolik vadí a proč kontrolní hlášení (povinnost firem i podnikatelů poskytovat správci daně velké množství dat) vadila méně, hovořil Petr Gazdík v profilovém rozhovoru pro Neovlivní.cz. Vznikl pár dní před tím, než Sněmovna omezení řečníků schválila.

Předkládáme vám druhou část interview. První část, v níž mluvil šéf Starostů a nezávislých především o stíhání politiků, naleznete zde ».

Neo: To mi povězte: Ve velké politice jste už dlouho, přesně znáte postupy novinářů, víte, jaké “hlášky” vytahují do titulků, že když něco takového jako “nalomení” řeknete po měsících tvrdé kritiky, tak to bude do pěti minut viset všude. Jak se vám ten výrok povedl?

Tak povedl… O mně kolegové ve Sněmovně vědí, že často a rád vtipkuji, ti to myslím pochopili. A pak tam byla část novinářů, která debatě nevěnovala úplně pozornost. Viděla jen, že upřímně pana ministra chválím. A já ho opravdu chválil. Z hlediska mnoha předešlých diskusí ve Sněmovně, tato diskuse nebyla marná, což byl posun. Reagoval jsem s jistou nadsázkou a ironií, že mě částečně nalomil – v těch třech otázkách z asi dvaceti, které jsem kvůli EET položil.

Mně šlo o to pana ministra povzbudit a ukázat mu, že parlamentní diskuse má smysl. A že je opravdu špatné to, co jeho kolegové navrhují – ukončit diskusi, změnit jednací řád Sněmovny, omezit řečníky. Podívejte, v ten den pan ministr odpovídal na otázky pouhých pěti poslanců, a vysvětlování mu trvalo hodinu. U kontroverzních zákonů nemůžete debatu absolvovat během deseti minut, jak je navrhováno. Takže ano – příště bych to formuloval lépe, aby šlo skutečně o povzbuzení pana ministra, aby s poslanci věcně diskutoval.

Neo: Za tu dobu už jste musel pana Babiše trochu poznat. Musíte vidět, že mu vyhovuje trochu jiný styl: rozhodovat pokud možno sám, rychle, bez zbytečných debat. Mnohokrát se nechal slyšet, jak ho diskuse nebaví. Vážně jste si myslel, že toto „povzbuzení“ změní jeho pohled na věc?

Když chce vládní koalice udělat tu pitomost, že hodlá diskusi ve Sněmovně protiústavně zkrouhnout, tak prostě reakce nemusí být ta, že na sebe křičíme, ale že třeba takto lehce se mu snažím ukázat, že je nesmysl, aby diskusi omezoval. Že takto demokracie nemá fungovat.

Neo: Už jste vlastně přerušoval schůzi kvůli vulgaritám či invektivám? Pokud vím, na podzim jste vyhlásili, že když se bude mluvit sprostě, odejde řídící ze sálu, čímž schůzi přeruší.

Ne. Ale napomínal jsem. Třikrát. Obecně vzato, toto prohlášení vedení sněmovny vedlo k tomu, že se  situace jaksi uklidnila. I sami poslanci to vnímají. Chodí nás, řídící schůze, upozorňovat: ‘On už křičí’, nebo ‘Řekl blbec, ale slovo blbec by už neměl užívat’. Takže z mého pohledu tento bič nese ovoce, je to cesta správným směrem.

Obstrukce? Vzpomeňte si na Ratha

Neo: Kritizujete vládní strany, jakým způsobem chtějí utnout obstrukce kolem EET. Čistě hypoteticky, pokud byste byl členem vládní strany, jak byste se pokusil obstrukce zlikvidovat vy?

Mám to štěstí, že jsem byl předsedou poslaneckého klubu vládní strany v minulém volebním období. Kdy byly obstrukce mnohem ostřejší. Obstruovalo se kvůli stavebnímu spoření, církevním restitucím, daňovým balíčkům. Vzpomeňte si na noční sezení do tří do rána, na výroky Davida Ratha… Vím, že lidská paměť má schopnost na tyto věci rychle zapomínat, ale bylo to mnohem horší, mnohem výživnější, lidé se mnohem víc napadali. Pamatuji si na jednu situaci, kdy se poslanci srotili u řečnického pultíku a už to trochu připomínalo ukrajinský parlament, šlo jen o to, kdo dá první ránu.

Současné obstrukce toho zdaleka nedosahují. Já jsem vděčen, že se tu o EET vede věcná diskuse a jestli se ptáte, jak bych je zlikvidoval, tak určitě tím, že bych s opozicí mluvil. Mimo jiné, když se podíváte na všechny ty sporné zákony v minulém období, co z nich zbylo? Téměř nic. Pokud zákon není přijat nějakým elementárním konsensem i s opozicí, stejně nemůže mít dlouho životnost, nemůže v praxi dlouho fungovat.

A za druhé: není to jen o tom, co je v zákoně napsané, ale i o tom, jak to veřejnost přijímá. A EET je podle mě trochu podvod. Pan ministr nám říká, jak oddělí nepoctivé od poctivých a všem dá stejnou startovací čáru. Což zní dobře. Ale kdo ten zákon skutečně četl? Kdo ví, jaká jsou technická opatření kvůli bezpečnosti celého systému? To nevíme nikdo. Ale všichni čteme novinové titulky s vyjádřením pana ministra, jak mu hatíme „zákon, který oddělí nepoctivé od poctivých“. Jenže – to bychom si přáli všichni. Neznám poslance, který by chtěl, aby se tu podnikalo nepoctivě. Cíl máme společný. Lišíme se cestou, jak k cíli dojít. A myslím, že tak, jak to pan ministr připravuje, bez debat a bez kompromisů, to není šťastné.

Neo: Z mého pohledu už se celá debata zvrhla na dvě hesla: Dej račun vs. Velký bratr; nevidím, že by někdo diskutoval o detailech.

Tím, že s EET spojil pan ministr svou funkci, a tím, že opozice velmi radikálně řekla, že EET nepřipustí, se z toho stalo tak obrovské politikum, že dnes už taky nevím, jestli je něco takového jako přiblížení stanovisek možné. Dostalo se to do roviny hesel, nikoli technického řešení.

O co nám jde: Dejme tomu, že je v České republice dvacet procent nepoctivých podnikatelů. Když půjdu do extrému, zákonem můžeme nastavit takové podmínky, že každý bude online, neustále kontrolovaný, každý bude mít svého úředníka, který mu denně bude kontrolovat faktury. Díky tomu snížíme nepoctivost na půl procenta, na procento. Ale zbylých 99% podnikatelů v takovém prostředí nebude schopno fungovat. Hospodářství to neprospěje, jen ublíží. Zákon o EET je právě o takové hranici. My tvrdíme, že to, jak to pan ministr připravil, je za hranou.

Proč kontrolní hlášení vadilo méně

Neo: Faktem ale je, že když si domů pozvete řemeslníka, třeba instalatéra, tak se – obvykle – chce dohodnout na ceně bez účtenky. To není za hranou?

Zrovna můj bratr je instalatér. On nemusí čekat na EET, protože tu máme zákon o kontrolním hlášení  – byť pan ministr nedávno přiznal, že je špatný a musí se hned novelizovat. Což mimochodem je další z důvodů, proč EET nespouštět, protože za půl roku zjistíme, že jsou tam chyby a budeme to zase novelizovat, což je velmi hloupý postup.

Ale tomu, jestli vám instalatér dá nebo nedá fakturu, mohl zákon o kontrolním hlášení zabránit. Instalatér ke své práci potřebuje nějaký materiál, ten musí někde koupit. Křížová kontrola jeho zásob a faktur je tím, co tady může fungovat. Funguje to na Slovensku a docela dobře.

Neo: V tom případě bych chtěla být vrchní šéf přes kontrolní hlášení, protože pak bych vážně věděla úplně všechno a byla největší bratr ze všech.

To byste samozřejmě byla. Ale zase – je to otázka technické úrovně, co všechno můžete vědět a co nemůžete. Dá se softwarově ošetřit, abyste nebyla Velký bratr.

Zákon přes naše výhrady prošel a rozhodně kolem toho nebyly tak velké výhrady, jako u EET, které my považujeme za nadbytečné, nesmyslné a zbytečně zatěžující. Kontrolní hlášení jsou únosná pro podnikatele, protože každá softwarová firma vám jednou za měsíc bez potíží vyjede seznam faktur, a pro stát je jejich efekt větší než u EET.

Neo: EET a kontrolní hlášení, to jsou velká témata vaše, stejně jako TOP 09. Po volbách, do kterých jste šli společně, jste na podzim oznámili, že do krajských voleb půjde STAN samostatně. Už se po rozluce vztahy “ustálily”?

Petr Gazdík

Úřadující šéf hnutí Starostové a nezávislí Petr Gazdík. Foto: gazdik.cz
• Dvaačtyřicetiletý politik, hráč florbalu a skaut, se narodil v Uherském Hradišti, kde vychodil gymnázium.
• Na Masarykově univerzitě v Brně vystudoval učitelství všeobecně vzdělávacích předmětů (matematika-zeměpis), šest let učil na Základní škole v Bánově.
• Vojnu strávil jako voják Hradní stráže v Lánech na stanovišti 13 u lánské kaple.
• Byl po dvakráte starostou obce Suchá Loz ve Zlínském kraji, nyní je místostarostou.
• Poslanecký mandát poprvé získal v roce 2010, nyní mu běží druhý mandát. V prvním období byl šéfem poslaneckého klubu TOP 09, nyní je místopředsedou Poslanecké sněmovny.
• S manželkou Evou vychovává čtyři děti – syna Martina a dcery Terezu, Barboru a Alžbětu.

Rozhodně. Není a nebyla mezi námi zlá krev.

Neo: Zaregistrovala jsem ovšem přestřelku, jestli má vaše paní poslankyně Kovářová mít v popisce v televizi napsáno STAN, nebo TOP 09 a STAN, nebo jen TOP 09. A hádku, kdo půjde do televize za váš klub, zda vy nebo pan Kalousek. A výrok předsedy Kalouska, že se vás nebude doprošovat, ať si „nevěstu“ hledáte někde jinde.

My si novou nevěstu nehledáme. Pro nás jako Starosty a nezávislé jsou nejdůležitější regionální volby – tj. komunální volby a krajské volby – a na ty se teď soustředíme. Celostátní politika je až nástavba naší činnosti.

Ale rozumím zmatku, který panuje. Byl jsem zvolen na kandidátce TOP 09 jako poslanec TOP 09 a náš společný poslanecký klub se jmenuje TOP 09 a Starostové. Takže chápu, že někteří novináři mají problém rozlišovat, že když máme tiskovou konferenci jako Starostové, tak mají udávat stranickou příslušnost STAN. A když se o mě mluví jako o místopředsedovi Sněmovny, tak jsem za TOP 09 a Starostové, nikoli STAN. Chápu, že v té rychlosti, ve které se zprávy tvoří, pak vznikají určité nepřesnosti a chápu, že to kolegy z TOP 09 může štvát, že jejich strana není tolik vidět. Na druhou stranu, mně to lichotí, že chtějí, abych měl za jménem TOP 09 a Starostové, když někde mluvím jako místopředsedy Sněmovny, protože zřejmě uznávají, že neříkám úplné pitomosti.

Neo: A pokud jde o věty pana Kalouska, že vás se tedy doprošovat nebude?

Silné výroky občas zaznějí v jakékoli vnitrostranické diskusi. Je sice vždycky lepší probrat to „doma“, ne v „médiích“, ale s Miroslavem Kalouskem to máme celkem vydebatované.

Neo: Změnilo se pro vás něco odchodem Karla Schwarzenberga z čela TOP 09?

Nezměnilo. Je samozřejmě škoda, že se Karel Schwarzenberg z politiky stahuje, protože pokud bych měl počítat nejvýznamnější osobnosti české politiky po listopadu 89, bude mi stačit jedna ruka, možná dvě, a pan Schwarzenberg by mezi nimi byl na předním místě. Ale chápu, že v jeho věku ho už může politika unavovat, že se chce věnovat svým dominantním tématům, jako je zahraniční politika a lidská práva, ale nechce už fakticky řídit stranu s několika tisíci členy a organizovat vnitrostranické diskuse. Zaslouží si mnohem atraktivnější formu trávení volného času.