Hra o křesla v mocné ČNB začala

Prezident Miloš Zeman podle očekávání oznámil, že ke konci května jmenuje svého někdejšího úřednického premiéra Jiřího Rusnoka novým guvernérem České národní banky. Tímto tahem uvolní křeslo, které nyní Rusnok drží v bankovní radě. V té také končí mandát Kamilovi Janáčkovi. Hra o dvě prestižní místa začala.

Deník Právo, který má obvykle velmi přesné informace z Hradu, ve svém úterním vydání píše, že se prezident bude snažit do bankovní rady centrální banky prosadit Martina Fassmanna či Jaroslava Ungermana (oba patří k ekonomickým expertům ČMKOS), Aleše Michla či expremiéra Jana Fischera.

S Fischerem se mohl Zeman vidět v pondělí na ruské recepci, Michl je zas ekonomickým poradcem Andreje Babiše, k němuž má nyní hlava státu blízko.

Skrytý vliv:

» Policie kvůli odměnám vyslechne ředitele ČEZ, Čepra či Českých drah
» Premiér opevňuje dozorčí radu ČEZ, míří do ní jeho poradce
» Neviditelný vládní boj o ČEPS: Analýza nic nenašla, přesto ředitel padl

Hospodářské noviny, které Michlovo jméno v úterním vydání rovněž skloňují, však upozornily na to, že Michl, kterému ještě nebylo ani čtyřicet let, je pro Zemana příliš mladý a nekonformní. Navíc do jeho odbornosti nepatří ani měnová politika, ani finanční trhy.

K Babišovi velmi blízko má nadto i makroekonomický expert odborů Jaroslav Ungerman, který nyní působí na ministerstvu financí jako poradce. “Jeho jmenování se ale budoucí guvernér Jiří Rusnok podle zdroje HN brání, protože s ním nemá dobré vztahy z doby, kdy oba pracovali v odborech,” píší HN.

“Ungerman je problematický i proto, že je bývalým členem lidových milicí, a proto by nezískal čisté lustrační osvědčení, které je jednou z podmínek jmenování členem bankovní rady. Zeman se přesto snaží Rusnoka přesvědčit, aby na Ungermana přistoupil.”

Velké šance na jedno ze dvou křesel má pak podle listu bývalý hlavní ekonom ING Vojtěch Benda, kterého prosazuje Rusnok. Benda nyní působí jako jeho poradce, už byl i na konzultacích u prezidenta. Svou možnou kandidaturu nechtěl komentovat.