Infografika: Jak se rozkládá Babišův tým na financích

Vláda vybrala českého zástupce pro Evropský účetní dvůr – náměstka z financí Jana Gregora. Andrej Babiš se tak bude muset obejít bez dalšího klíčového člověka. Jeho nejužší tým na ministerstvu je v troskách.

Jan Gregor, náměstek pro oblast veřejného rozpočtu – jeden z mála lidí, kteří po smrti Eduarda Janoty skutečně umí rozpočet sestavit. Simona Hornochová, náměstkyně pro daně a cla – žena, kterou ministr pověřil svou klíčovou agendou, zavedením elektronických evidencí tržeb. Lukáš Wagenknecht, náměstek pro finanční řízení a audit – muž, který rozhýbal auditorské oddělení úřadu, důkazem jsou třeba aktuální policejní vyšetřování dotačních titulů v krajích. Odchází za měsíc, odchází za necelý měsíc, odešel.

Více o Babišovi: 

» Tak vypadá bezpečnostní síť kontaktů Andreje Babiše
» Přehledná mapa střetu zájmů AB
» Babišovo ministerstvo vstoupilo do kampaně před krajskými volbami

A u náměstků to nekončí. Na postech ředitelů odborů, kterých má ministerstvo financí 49, stihl podle propočtu Hospodářských novin udělat šéf hnutí ANO od svého příchodu už 34 změn.

Asi největší veletoč se odehrál na odboru informačních technologií, kde se za necelé dva roky vystřídali Luděk Novotný, Jaroslav Ulrich, Stanislav Sankot a Miroslav Hejna; pak Babiš odbor zrušil. Za Babišova úřadování dále skončil třeba ředitel Generálního finančního ředitelství Jan Knížek, šéf Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových Miloslav Vaněk, nebo Generální ředitel celní správy Pavel Novotný.

Sám Andrej Babiš tvrdí, že situace – pokud jde o personál – není nijak katastrofální. A odchody lidí přišly proto, že na ně zkrátka klade vysoké nároky. “Mnou prosazené personální změny vycházely striktně ze snahy o zvýšení efektivity řízení a zlepšení práce úřadu. Netvrdím, že všechna rozhodnutí se časem ukázala jako nejlepší a jsem si naopak dobře vědom konkrétních chyb, které dokážu přiznat. Místo partajnictví u mne ale vždy zvítězí profesionalita,  pracovitost a nezkorumpovanost,” napsal Babiš ve svém blogu.

Odchody klíčových úředníků jsme shrnuli v malé infografice.