Kampaň přituhuje, Sobotka prvně v roli zlého muže ČSSD

Dřív podobné politické přestřelky jasně signalizovaly, která strana je v opozici a která vládne. To se s tříbarevným kabinetem Bohuslava Sobotky změnilo; veřejně se nejostřeji hádají právě vládní partneři. Prudké výměny, které politici rozehráli hned po návratu z dovolených, dokazují, že kampaň před podzimními volbami vstoupila do horké fáze. A bude hůř.

Že mají mnozí členové Sobotkova týmu problém spolu byť jen slušně mluvit, se naposledy ukázalo před létem – při střetu o reorganizaci policie. Tehdy si veřejně spílali šéf hnutí ANO Andrej Babiš a ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD). Chovanec proto, že policie patří do jeho resortu, a také proto, že si jej sociální demokracie dlouhodobě pěstuje jako “zlého” muže, který na vládě čelí Babišovým výpadům. Tak, aby pak do hádky mohl zasáhnout premiér Sobotka a situaci státnicky mírnit.

Horkou fázi kampaně zahájila ČSSD v Plzni. Foto: cssd.cz

Horkou fázi kampaně zahájila ČSSD včera v Plzni. Foto: cssd.cz

S blížícími se říjnovými krajskými a senátními volbami, v nichž bude pro ČSSD hlavním konkurentem právě ANO, však sociální demokraté mění taktiku. Tím, kdo veřejně napomenul svého vládního partnera, byl prvně právě premiér.

Vstoupil do sporu o šéfa VZP, který vyvolal Andrej Babiš. Na mušku si vzal svůj oblíbený terč, ministerstvo zdravotnictví, které řídí sociální demokrat Svatopluk Němeček. Tomu dlouhodobě vyčítá nehospodárné utrácení v resortu, oba politici se už navzájem stačili poslat do protialkoholní léčebny i na psychiatrii.

Tentokrát šéf hnutí ANO napadl fakt, že do čela Všeobecné zdravotní pojišťovny byl na další období zvolen Zdeněk Kabátek. V tiskové zprávě to označil za skandální. “Dnešní průběh jednání správní rady je další Němečkův podraz, kterým chce za každou cenu udržet netransparentnost a korupci v systému českého zdravotnictví,” napsal Babiš s tím, že Kabátek je “představitelem éry českého zdravotnictví, která je protkaná korupcí a úplatky.”

Němeček se vzápětí ohradil, na Twitteru připomněl, že ředitele VZP nejmenuje, ani do volby z titulu své funkce nemůže nijak zasáhnout. “Ředitele jmenuje Správní rada VZP, kde má hnutí ANO devět členů, kteří proti staronovému řediteli Zdeňku Kabátkovi nehlasovali,” napsal Němeček.

sobotka_babis_VZP_zdravotnictvi_twitter

A vzápětí přišlo napomenutí od premiéra: “Andrej Babiš by vůbec neměl VZP komentovat. Je ve střetu zájmů. Jeho fond Hartenberg vlastní zdravotnická zařízení, která inkasují miliony od zdravotních pojišťoven,” napsal Sobotka na Twitteru. Ministerstvo zdravotnictví poté zveřejnilo odhad, že jde ročně o zhruba tři čtvrtě miliardy korun.

Andrej Babiš začal prostřednictvím fondu Hartenberg Capital investovat do zdravotnictví před třemi lety, zatím vyzobává pouze malé výnosné kliniky, zvláště v porodnickém oboru. Roční obrat jeho zdravotnických aktivit nepřekročil jeden a půl miliardy korun, což je úroveň nemocnice v menším krajském městě. (Detailní zpráva o Hartenbergu zde »)

Výtka kvůli střetu zájmů, v němž se správce státní kasy ocitá prakticky neustále, Babišem nehnula. V úterý publikoval na svém facebookovém profilu (externí link zde ») výběr článků o Kabátkovi: “Abych předešel obvinění, jakkoliv absurdnímu, že se snažím ovlivnit VZP ve svůj prospěch.”

Další přestřelka na ose Babiš-Sobotka byla nenápadnější, před volbami však důležitější. Protože je srozumitelnější pro voliče, které bude těžko zajímat, kdo vede VZP, ale účty platí každý.

Za kulisy kabinetu:

» Zpráva o vládní sebedestrukci, 1. díl: Jak to celé začalo
» Zpráva o vládní sebedestrukci, 2. díl: Kdo komu pije krev
» Zpráva o vládní sebedestrukci, 3. díl: Co bude dál?

Ministr financí oprášil svůj lednový plán osladit zavedení elektronické evidence tržeb levnějším pivem.

Z kraje roku navrhoval zařadit točené pivo do nejnižší sazby DPH, u koaličních partnerů však narazil. Teď avizoval, že to zkusí znovu: “Chceme znovu zkusit navrhnout svým partnerům snížení DPH u točeného piva z 21 procent tentokrát na 15, předtím jsme navrhovali deset. Myslím si, že těch patnáct by taky pomohlo provozovatelům, kteří mají hospody, kde točí jen pivo,” řekl na tiskové konferenci.

Sociální demokraté vytáhli proti pivu chlebem, masem a dalšími základními potravinami.

“Myslím si, že pro lidi by bylo mnohem lepší, kdybychom snížili DPH na základní potraviny. Když tady s tím návrhem ANO už před několika měsíci přišlo, tak už to od nás slyšeli,” citovala agentura ČTK Bohuslava Sobotku.

ČSSD by podle něj chtěla, aby se snížila z 15 na deset procent DPH u chleba, masa a dalších základních potravin, kde si to stát může z rozpočtového hlediska bez problémů dovolit. “Myslíme si, že snížení DPH u piva může klidně počkat,” dodal premiér.

 

magaziny_neovlivni_predplatne_reklama_velke_pismo