Policie podezírá olomouckého hejtmana z podplácení

Zatímco Ivan Langer je z policejní razie na Olomoucku minimálně prozatím venku, o poznání horší je pozice hejtmana Jiřího Rozbořila. Podle policejních odposlechů je podezřelý, že se osobně snažil ovlivňovat vyšetřování možného dotačního podvodu a nabízel za to úplatek.

Sociální demokrat Jiří Rozbořil od úterní razie není k zastižení, do konce týdne zrušil svůj program a telefony nebere ani svým stranickým kolegům.

hejtman Rozbořil

Oficiální snímek hejtmana Rozbořila.

O hejtmana se protimafiánský policejní tým ÚOOZ začal zajímat poté, co odposlouchávané telefony zachytily jeho komunikaci s ústřední postavou případu z řad policie Karlem Kadlecem, náměstkem krajského policejního ředitele.

Jiří Rozbořil podle policejních záznamů, které má redakce Neovlivní.cz k dispozici, s Kadlecem řešil mimo jiné podezření ministerstva financí na dotační podvod při výstavbě jezdeckého areálu Lazce. Právě olomoucký hejtman měl dotace na starost z titulu své funkce šéfa výboru regionální rady Regionálního operačního programu, přes který do kraje tečou miliardy korun.

“Karel Kadlec byl dne 13. 8. 2015 během schůzky v restauraci Potrefená Husa, v době od cca 18:00 hodin požádán podezřelým Jiřím Rozbořilem, hejtmanem Olomouckého kraje, o odložení trestní věci… v souvislosti s realizací projektů jezdecký areál Penzion Lazce a Jízdárna Lazce, a to v termínu do konce října 2015,” stojí v příkazu k domovním prohlídkám, kterými razie v úterý začala.

Ve stejném dokumentu pak policie píše, že za tuto službu hejtman nabízel úplatek. “Ze strany podezřelého Ing. Jiřího Rozbořila bylo podezřelému Karlu Kadlecovi nabídnuto zprostředkování úplatku od adresáta dotace ve formě finanční hotovosti ve výslovně nesdělené výši, kdy tuto nabídku podezřelý Karel Kadlec nejprve odmítl a sdělil podezřelému hejtmanovi Ing. Jiřímu Rozbořilovi, že mu vyhoví na přání podezř. Ing. Ivana Kyselého, a až následně s úplatkem souhlasí s tím, ale až si to odpracuje, až to vyjde,” napsali detektivové.

Ivan Langer na Neovlivní: 

» Detaily aféry Langer: Štěnice a schůzky v Cafe Delux
» Aktuální kauza: Pro Langera si policie přišla do Pařížské
» Přítel ministr vnitra: Bezpečnostní mapa AB
» TOP 10 vlivu v zákulisí: Číslo 8

Jak vyšetřování údajného dotačního podvodu dopadlo a zda policejní důstojník Kadlec žádosti hejtmana vyšel vstříc, už policejní dokumenty nezmiňují. A oficiálně se policisté i žalobci k detailům případu nechtějí vyjadřovat.

“Dneska nebudeme vůbec nic komentovat. Zítra vydáme tiskovou zprávu,” sdělil Neovlivní.cz mluvčí policejního útvaru ÚOOZ Pavel Hanták.

V příkazu k domovním prohlídkám kriminalisté nicméně výslovně píší, že hejtman Jiří Rozbožil patří mezi podezřelé. A to z trestného činu podplácení. Do středečního večera ale zatím olomoucký politik obviněný nebyl.

Policisté v úterý za jeho přítomnosti prohledávali jeho kancelář v úřadu, pak už Jiří Rozbořil zmizel a nedostavil se ani na ohlášené akce. Podle neoficiálních informací ani nemohl, od jeho zadržení jej policie doposud nepropustila.

Jakou roli v příběhu hraje Langerův obchodní partner Ivan Kyselý? Již brzy na Neovlivní.cz