TOP 10 vlivu v zákulisí: číslo 8

Nemají stranické funkce, veřejnost často ani nezná jejich tváře. Přesto jsou jejich role v politice neopominutelné. Ovlivňují mínění těch, kteří rozhodují. Lobbisté, poradci, zákulisní hráči. Deník Neovlivní.cz sestavil žebříček zákulisního vlivu.


ČÍSLO 8: LUDĚK SEKYRA

Index vlivu zákulisních hráčů: Luděk Sekyra

Narozen 8. února 1964 v Českém Krumlově, developer, miliardář, největší sponzor KDU-ČSL.

Luděk Sekyra je prototyp zákulisního hráče, o jehož vlivu do značné míry rozhoduje mediální obraz. Tedy to, jak jej okolí vnímá díky zprávám, které o něm dostává.

Představitele vládní lidové strany rozhodně nevodí každý den na drátkách. Ale už jen to, že je jejich největším sponzorem, pravidelně se s nimi schází a v médiích se čas od času o těchto schůzkách objeví krátké zprávy, stačilo pro developera na osmé místo v žebříčku Neovlivní.cz.

Sekyrův vliv dramaticky vzrostl návratem lidové strany do Strakovy akademie. Jeho pozici zcela přesně vystihl jeden z byznysmenů: “Nikdo mu teď neřekne, že se s ním nesejde.” A to bez ohledu na to, jestli vůbec lidovecké politiky nějak ovlivňuje.

On sám se spojením s křesťanskou stranou mimo jiné snaží odstřihnout od své minulosti. Postavy jako byl František Mrázek, Roman Janoušek či Ivan Langer u něj nahradili Daniel Herman či Tomáš Halík. Po něm dokonce Sekyra nazval posluchárnu ve “svém” studentském centru Sekyra House v areálu Oxfordské univerzity. Halík jej pak nazývá “polepšeným hříšníkem”.

Další významné body v interním hodnocení Neovlivní.cz Luděk Sekyra získal za pozici v hlavním městě, kde je ostatně díky svým rozsáhlým developerským projektům nejaktivnější. Už v žebříčku TOP 10 vlivu v Praze Sekyra bodoval, umístil se rovněž na osmém místě.

Klíčovou spojkou na magistrát je pro něj lidovecký radní Jan Wolf, který s ním podle informací Neovlivní.cz konzultuje zásadní otázky spojené s Prahou.

Luděk Sekyra na lidovce vsadil v době, kdy v jejich úspěch věřil málokdo. Na druhou stranu – byly to i jeho peníze, které umožnily křesťanským demokratům návrat na politické výsluní. On sám o svém vztahu ke KDU-ČSL říká: “Člověk si v určité fázi uvědomí, že by v životě, podnikání a pohledu na svět měl mít nějaký morální kompas.”