Kauza zakleknuté FAU ve finále: Majitel dává trestní oznámení

Opavská firma FAU definitivně vyhrála všechny soudní spory ohledně nezákonnosti zajišťovacích příkazů. Nyní chystá žaloby na stát o odškodnění. A spolumajitel firmy Vojtěch Csabi současně podle informací Neovlivní.cz podal trestní oznámení na celníky, kteří jej sledovali a odposlouchávali. O firmě FAU mluvil dnešní premiér Andrej Babiš na tajně pořízených nahrávkách, na nichž tvrdil: Naši klekli na FAU.

První dějství veklého příběhu “zakleknuté” firmy FAU státní úřady na celé čáře prohrály. Poté, co celníci a finanční správa vydali zajišťovací příkazy a firmu s miliardovým obratem tak fakticky během několika hodin zlikvidovali, soudy dnes už pravomocně konstatovaly, že takový postup byl v případě FAU nezákonný. Poslední soud prohrála celní správa minulý týden, kdy u Nejvyššího správního soudu neuspěla se svojí kasační stížností.

Pro jednoho ze spolumajitelů firmy FAU Vojtěcha Csabiho jsou rozsudky přelomové. “Už jsem přestával věřit v právní stát, ale pomalu už zase začínám,” říká Csabi.

Jenže případ ještě nekončí. Stále probíhá spor ohledně doměřené daně, o kterou podle finanční správy FAU ošidila stát, a kvůli níž původně padly zajišťovací příkazy. Firma FAU doměřenou daň rozporuje. A za pravdu jí dal i insolvenční správce FAU Lukáš Zrůst, kterého do firmy poslal nezávisle na věřitelích soud.

Kontext:

» Finanční správa vrací první peníze z neoprávněných zajišťovacích příkazů
» Novináři jako hybridní hrozba. Pilný píše Chovancovi
» Finanční správa prohrála další soud o zajišťovací příkazy
» Nejvyšší správní soud strhal práci finanční správy

Všechny pohledávky státu totiž správce Zrůst popřel, jak vyplývá z insolvenčního rejstříku. Celkem jde o 505 milionů, které požaduje finanční správa.

A Vojtěcha Csabiho čeká ještě jedna bitva. Poté, co začal spolu se svoji firmou vyhrávat u soudů o zajišťovací příkazy, přišla policie s obviněním z daňových podvodů. Rozhodnutí o zahájení trestního stíhání přitom v podstatě kopíruje argumentaci finanční a celní správy: Csabi a další lidé vytvořili řetězec firem, přes které papírově přeprodávali pohonné hmoty koupené na Slovensku, aby se vyhnuli placení DPH.

Csabi to odmítá a nyní jeho právník Tomáš Sokol podal na celníky trestní oznámení. “Ano, trestní oznámení bylo podáno,” potvrdil Sokol.

Jeho podstatou je postup celní správy, která Csabiho sledovala a odposlouchávala. Nakonec se ale podle informací Neovlivní.cz ukázalo, že nezjistila nic, co by proti němu mohla v trestním řízení použít. Přesto celníci znovu podali návrh na prodloužení sledování a odposlouchávání a tvrdili, že získané odposlechy nasvědčují spáchání trestného činu. Do spisu ale nikdy nic takového nezaložili.

Nebylo by to v této kauze přitom poprvé, kdy úřady kreativně pracovaly s předpisy tak, aby dosáhly svého. Loni například soud zrušil obstavení majetku Csabiho, o kterém rozhodl státní zástupce. U soudu se ale ukázalo, že se řídil trestním řádem, který už tři roky neplatí.

Podobně finanční správa navzdory pravomocným rozsudkům odmítá FAU zaplatit za prohrané spory. Jak upřesnil právní zástupce firmy FAU Alfréd Šrámek: ” Celkem v současné době vymáháme na orgánech finanční správy 94.659.995, -Kč.”

A každý den kvůli postupu finanční správy naskakuje úrok ve výši 42 tisíc korun. Celkově to je 15 milionů za rok.

Kromě toho má ale nyní insolvenční správce nalézt znalce, aby firma FAU mohla stát zažalovat o odškodnění. “Zcela jistě budeme odškodnění za postup státu požadovat. Jsme společnost, která do své likvidace v letech 2006 až 2016 odvedla na daních 17,8 miliardy,” dodal spolumajitel Csabi.

Finanční správa do dnešního dne neuznala, že v případě FAU pochybila. Ostatně to se nestalo ani v jednom z případů, které finanční úřady u soudů prohrály. Konkrétně o rozsudcích ohledně FAU pak ve svém stanovisku píše: “Odůvodnění rozsudku Nejvyššího správního soudu postrádá odpovědi na klíčové argumenty, které Finanční správa v průběhu soudního řízení vznesla.”

Případ firmy FAU přitom odstartoval tažení soudů, části politiků a médií proti zajišťovacím příkazům, které finanční správa ve snaze zvýšit výběr daní začala používat i v případech, kdy k tomu nebyly zákonné důvody. Kvůli firmě FAU se ocitl v podezření i dnešní premiér a tehdejší ministr financí a to kvůli tajně pořízené nahrávce, která nasvědčovala tomu, že finanční správa jedná na pokyny “shora”.

“Ty naši klekli na tu FAU Přerov, takže ta je v insolvenci, obstavené účty, vagony,” říká Babiš na nahrávce.

Právní FAU následně uvedl, že právě Babišova společnost Precheza měla o firmu FAU zájem a když neuspěla, přišly na řadu kontroly z finančního úřadu a od celníků. Sám Andrej Babiš ale jakékoli angažmá popírá. “Je to blábol a lež,” tvrdil.