Kdo je Babišův politický náměstek? Kalouskův někdejší poradce

Ministr financí Andrej Babiš zkraje února obsadil prázdné místo politického náměstka. Poněkud překvapivě si vybral Jiřího Volfa, dlouholetého blízkého spolupracovníka svého předchůdce a největšího kritika Miroslava Kalouska. Ten říká, že jak Jiřího Volfa zná, nemá šanci ve funkci dlouho vydržet.

Jiří Volf je dlouholetý zaměstnanec ministerstva financí, začínal v resortu už v roce 1993. V éře Miroslava Kalouska odešel do důchodu, ale dál pracoval pro ministra jako jeho poradce. Kalousek jej dokonce poslal do dozorčí rady ČEZ.

Mohlo by vás zajímat:

Zdroj: Neo, HN
» Infografika: Jak se rozkládá Babišův tým na financích
» Potvrzeno, šéf auditorů z financí odchází
» Dopis pro Sobotku: Na financích znali výsledek tendru předem
» Kontroluje unijní peníze. Zprávy o Babišovi a Agrofertu ji zneklidňují
» Výbušný IT audit. Padají hlavy dalších úředníků

Server Česká pozice financovaný právě dnešním ministrem Andrejem Babišem na adresu Volfa v roce 2012 výslovně napsal: “Ten sice není členem TOP 09, ale patří mezi nejbližší spolupracovníky ministra financí (Miroslava Kalouska, pozn. Neo).”

Miroslav Kalousek potvrzuje, že s Volfem spolupracoval,  brání se ovšem označení, že to je “jeho” člověk.

“Pan Volf je skutečný profesionál, nestraník. A právě proto, jak ho znám, nevěřím, že na ministerstvu financí pod Babišem dlouho vydrží,” uvedl Kalousek.

O důvodech, proč si Babiš vybral právě Volfa, ačkoli je spojován s Kalouskem, lídr TOP 09 nechtěl spekulovat. Sám Andrej Babiš, který se jak v hnutí ANO, tak na ministerstvu financí dlouhodobě potýká s nedostatkem kvalitních odborníků, výběr Volfa zdůvodňuje jeho profesní minulostí.

“Patří k nejzkušenějším úředníkům v České republice s podrobnou znalostí velmi specifické oblasti, a to problematiky sestavování státního rozpočtu. Bylo by chybou jeho cenných zkušeností nevyužít,” napsal o svém novém politickém náměstkovi ministr Babiš.

Volfovou rolí bude zastupovat ministra na vládě či při jednání výborů nebo komisí Poslanecké sněmovny.