Dopis pro Sobotku: Na financích znali výsledek tendru předem

Unijní kontroloři se začali zajímat o výběrové řízení na klíčový post ředitele auditu ministerstva financí. Mají na stole zprávy o možné manipulaci v tendru. Lidé z financí totiž už krátce po jeho vyhlášení tvrdili, že je jasné, kdo nevyhraje. Ministerstvo financí pochybnosti odmítá.

Jeho podřízení odstartovali stíhání hejtmana Jiřího Rozbořila (aféru sledujeme zde »). Podali trestní oznámení na čerpání dotací v dalších čtyřech krajích či předali policii případ podezřelé miliardové IT zakázky na ministerstvu pro místní rozvoj. Na práci jeho lidí do značné míry záleží, kolik miliard uvolní Evropská unie pro Českou republiku.

Exkluzivně:

» Evropský úřad proti podvodům vyšetřuje Babišův Agrofert
» 33 odstavců. Projděte si stížnost na Agrofert do Bruselu
» Klíčový dokument kauzy Agrofert: Dopis manažera náměstkovi z průmyslu
» Babiš: Dotace pro Agrofert? Nemám s tím nic společného
» Dotace pro Agrofert se dojednávaly v prostorách ANO

Šéf auditorů, jinak též ředitel Odboru 52 na ministerstvu financí, je z hlediska čerpání eurodotací zkrátka klíčová postava.

Nyní se ovšem podle zjištění Neovlivní.cz v Bruselu řeší, zda poslední výběrové řízení na nového ředitele auditu nebylo zmanipulované.

Bývalá zaměstnankyně ministerstva Jarmila Nývltová totiž už třináct dní po zahájení řízení napsala premiérovi Bohuslavu Sobotkovi, že současný šéf auditu Evžen Mrázek to má spočítané a v tendru nevyhraje.

“Ředitel Mrázek prý skutečně končí…Vyhnánek (náměstek ministra Tomáš Vyhnánek, pod něhož spadá audit – pozn. red.) ho nemusí a je na něj přichystaný. Navíc nesplňuje kvalifikační předpoklady,” napsala 19. listopadu Nývltová v dopise, který má redakce k dispozici.

Nývltová, která po odchodu z financí v současnosti pracuje na Úřadu vlády, na žádost Neovlivní.cz odmítla dopis i celý případ jakkoli komentovat. “Nezlobte se, nebudu o tom s vámi mluvit,” řekla a zavěsila telefon.

Premiér Sobotka výslovně nepopřel, že výše citovaný dopis od Nývltové dostal, uvedl ale, že to je mimo jeho kompetenci. “Tímto tématem jsem se nikdy nezabýval a nezabývám. Je to v kompetenci ministerstva financí a systému státní služby,” sdělil Neovlivní.cz premiér.

Pochybnosti ohledně výběrového řízení přicházejí v nejméně vhodnou dobu.

Evropská komise oficiálně připustila, že se její lidé situací kolem kontroly čerpání eurodotací v Česku zabývají. Nedostatečná spolehlivost auditu a zpochybnění jeho nezávislosti se přitom může v nejhorším případě stát jedním z důvodů k zastavení přísunu unijních peněz.

“Komise pozorně sleduje činnost českého auditního orgánu. Příslušné kontrolní složky plánují v druhém pololetí roku 2016 přezkoumání práce auditního orgánu,” stojí v oficiální odpovědi Evropské komise na otázky šéfky kontrolního výboru Evropského parlamentu Ingeborg Grässle.

Sama poslankyně Grässle na dotaz Neovlivní.cz zda ví o pochybnostech ohledně výběrového řízení na šéfa českého auditu bez bližších podrobností uvedla: “Budeme se touto záležitostí zabývat.” (Celý rozhovor s Ingeborg Grässle tady »)

Ministerstvo financí na dotazy Neovlivní.cz ohledně výběrového řízení doposud neodpovědělo.

Již dříve – když se objevily první informace, že současný šéf auditu Mrázek upadl u vedení Babišova úřadu v nemilost – ale jakékoli pochybnosti o nezávislosti auditního orgány resort odmítl.