Kdo jsou lidé, kteří svedou bitvu o Metrostav

Půjde o jeden z nejzajímavějších procesů poslední doby, v níž budou hrát hlavní roli právníci a jejich výklad zatím ne zcela prozkoumaného terénu trestání právnických osob, tedy firem. Státní zástupci ženou před soud stavební gigant Metrostav, a to kvůli údajně zmanipulovaným veřejným zakázkám.

Při pohledu na obě strany sporu je jisté, že proti sobě stojí vyrovnané síly. Na straně prokuratury je to tým Lenky Bradáčové z Vrchního státního zastupitelství v Praze. Za obhajobu právní experti, kteří se mimo jiné specializují na “politicky citlivé” kauzy a život velkých firem.

Projděte si jména, která se utkají o osud Metrostavu – největší stavební firmy v zemi, která zaměstnává tisíce lidí a realizuje nejdůležitější veřejné stavby včetně tunelu Blanka.

Lenka Bradáčová – Vrchní státní zástupkyně v Praze, kterou do nejvyšších pater prokuratury katapultoval případ hejtmana Davida Ratha. Po jejím nástupu se rozhýbalo vyšetřování případů, které do té doby “drhly”. Její tým stojí mimo jiné i za obviněním Topolánkovy pravé ruky Marka Dalíka či bývalého ředitele dotačního úřadu Severozápad Petra Kušnierze.

Adam Borgula – podřízený Lenky Bradáčové, má na stole část případů kolem Metrostavu. Mezi jeho nejznámější kauzy patří vyšetřování zákulisního hráče Iva Rittiga, který Borgulovu práci bere zjevně osobně. “Státní zástupce Borgula by se asi měl začít dlouhodobě léčit v psychiatrické léčebně,” vzkazoval mu poté, co jej Borgula obvinil. V minulosti se podílel i na vyšetřování případu,který stál křeslo ministra životního prostředí Pavla Drobila.

Lukáš Trojan – jeden z klíčových právníků, který funguje v týmu advokátů společnosti Metrostav. Je členem prezidia Unie obhájců, která vznikla na základě dění kolem kauzy bývalé šéfky kabinetu premiéra Jany Nagyové. Trojan v případu hájil bývalého poslance Marka Šnajdra – a úspěšně. Vrchní soud na základě jeho stížnosti zbavil Šnajdra obvinění z korupce s odkazem na jeho poslaneckou imunitu. Trojan obhajuje i pražské radní v kauze Opencard či někdejšího příslušníka tajné služby Jana Petržílka, který je obviněn společně s bývalým šéfem Věcí veřejných Vítem Bártou z vynesení citlivých materiálů z BIS.

Dana Kořínková – Trojanova spolupracovnice z týmu Metrostavu. Hájila například perského obchodníka Shahrama Abdullaha Zadeha, viněného z miliardových daňových úniků.

Tomáš Gřivna – právní poradce Metrostavu, docent z Právnické fakulty Univerzity Karlovy, přední specialista na zákon o trestní odpovědnosti právnických osob.

Projděte si případy, kvůli nimž žalobci posílají Metrostav před soud ZDE