Kreml v ČR: Databáze proruského obsahu

Po obsazení Krymu a vypuknutí vojenského konfliktu na Ukrajině v roce 2014 v Česku dramaticky přibylo médií, která nabízejí více či méně otevřeně jako jediný správný pohled na svět ten Kremelský.  Zatímco před lety – vyjma období mezi roky 2006 a 2009, kdy se jednalo o umístění amerického radaru v Brdech – šlo spíše o ojedinělé výstřelky osamocených webů, dnes proruské argumenty zveřejňují bez jakýchkoli korekcí i média s větším dosahem a mnohem širší profilací.

Deník Neovlivní.cz vytvořil databázi kremelských ozvěn v Česku. Jde v ní nejen o čistou a neskrývanou propagandu, ale i o média, která nekomentované Putinovské vidění světa nabízejí mezi standardními zpravodajskými texty.

Databáze začíná s osmnácti položkami, přičemž se bude dále rozrůstat. Potupně detailněji představíme i nejvýraznější postavy uplatňování ruského vlivu, které v českém mediálním prostoru působí. Jako je třeba blízká spolupracovnice Vladimira Jakunina, a šéfredaktorka magazínu Youth Time Julia Kinash.

“Rusko využívá propagandu proti České republice už delší dobu. Konflikt na Ukrajině však nebezpečí ukázal v plné nahotě,” podotkl k tomu někdejší náčelník generálního štábu Jiří Šedivý. “Propagandu organizuje ruský stát, je na ní poznat zřetelný systém.”

Problém si uvědomili už i někteří členové vládního kabinetu, kteří obdrželi od tajné služby seznam médií, která se nejviditelněji snaží ovlivnit veřejné mínění ve prospěch Ruska. V drtivé většině jde o internetové portály.

Z mapování deníku Neovlivní.cz vyplývá, že některé prokremelské weby vznikly v průběhu let 2013 a 2014. Jiné fungují už léta, ale v souvislosti s konfliktem na Ukrajině změnily své zaměření: ze šíření alternativních teorií nejrůznějších světových událostí přešly k informování o dění na Ukrajině z jednostranně ruského pohledu. Lze se tu dočíst o fašistickém Kyjevu, vyvražďování východní Ukrajiny, válečných zločinech Západu či vlastizrádcích typu Karel Schwarzenberg, kteří podporují Kyjev.

Další média – především z portfolia mediálního hráče Michala Voráčka – sice nejsou jednostranně proruská, ale dávají “ozvěnám Kremlu” významný prostor.

Většina tvůrců ryze putinovských webů tvrdí, že jsou financováni jen z příspěvků a darů čtenářů. Někteří nadto mají inzerci od ruských firem nebo společností, které mají v Rusku byznys.

Databáze “kremelských ozvěn”: A-B

AC24.CZ Web se věnuje řadě událostí z různých částí světa i oborů, velmi často ale nabízí zpravodajství z Ukrajiny “povstaleckýma/ruskýma očima”. Více>>

AERONET.CZ Články na portálu jsou otevřeně proruské a proputinovské. Píší o fašistickém ukrajinském režimu, informují o údajném střílení civilistů ukrajinskými vojáky, o “shnilých” Spojených státech a udatném Putinovi. Více>>

ARTĚK Klíčovou postavou je Alexandr Barabanov, stoupenec Putina. Veřejně hovoří o fašistické vládě v Kyjevě, o genocidě na východní Ukrajině či o budování filtračních koncentračních táborů. Více>>

BORREA.EU Web provozuje ISSTRAS – Institut slovanských strategických studií, který zakládala Radmila Zemanová-Kopecká. Tlumočnice a překladatelka bývala členkou Zemanovy SPOZ. Více>>

BEZPOLITICKEKOREKTNOSTI.CZ Web informuje o dění u nás i ve světě. Kritizuje imigraci, islám a Západ. Často se tu objevuje ortodoxně ruský pohled na konflikt na Ukrajině. Více>>

 

Projekt podpořila Nadace Open Society Fund Praha

osf