Křeslo šéfa GIBS je strategické, strany tam budou chtít svého člověka

Ivan Bílek, první a dosud jediný šéf Generální inspekce bezpečnostních sborů, skončil. Stalo se tak po drtivé kritice, již jeho úřad v reakci na nedávnou olomouckou razii zahrnuli politici vládní koalice. Ti se teď utkají o to, kdo do čela vlivné instituce protlačí svého člověka.

Necelý tři týdny od okamžiku, kdy protimafiánský útvar zasahoval v Olomouci a obvinil některé tamní policisty, že manipulovali s kauzami, rezignoval na svou funkci šéf GIBS Bílek. “Jiné cesty asi nebylo. Ve chvíli, kdy se proti vám postaví všichni politici, kteří rozhodují, byla jeho pozice neudržitelná,” uvedla v rozhovoru pro Český rozhlas 1 – Radiožurnál šéfredaktorka Neovlivní.cz Sabina Slonková.

Foto: Shutterstock
Rozhovor Sabiny Slonkové na ČRo si můžete poslechnout v audiu v tomto článku »

Deník Neovlivní.cz publikoval k olomoucké aféře řadu exkluzivních informací; mezi nimi i tu, že do příběhu jsou zapleteni také lidé z místní pobočky GIBS. “Proto měl Ivan Bílek svou rezignaci zvážit i bez toho, že ho k tomu někdo vyzýval,” řekla Radiožurnálu Slonková. “Základní problém je velmi jednoduchý: pokud by všechno fungovalo, jak má, měla by olomouckou kauzu vyšetřovat právě Generální inspekce bezpečnostních sborů. Ta je tady od toho, aby vyšetřovala nadstandardní vztahy mezi policisty a některými podnikateli. A že se tak nedělo a musel do toho vstoupit úplně jiný útvar, svědčí o tom, že GIBS v tomto případě zcela selhala.”

ČRo: Byla olomoucká kauza hlavním důvodem Bílkovy rezignace, nebo jen poslední kapkou?

Vzhledem k tomu, že v olomoucké aféře je klíčovým obviněným bývalý náměstek krajského policejního ředitele, o kterého se GIBS v minulosti několikrát zajímala a nikdy nebyla schopna dotáhnout podezření, která se vůči němu objevila, do konce, domnívám se, že se to mělo stát mnohem dřív.

ČRo: Podle Andreje Babiše například inspekce chybovala při vyšetřování lihové aféry. Souhlasíte?

K olomoucké kauze:

» Olomoucká aféra stála křeslo šéfa GIBS
» Bude šťára, schovej peníze. Politik ODS dostal echo
» Nová fakta: Policie hledala u Langera věci k elektrárně
» Čtyři obvinění po olomoucké razii: O jaké kauzy jde

V tomto případě má Andrej Babiš pravdu. Bez toho, aniž by tam bylo propojení lihové mafie na některé státní úředníky z řad celníků, by ta aféra nikdy nemohla narůst do takových rozměrů a nešlo by o tak velké daňové úniky.

Na druhou stranu je potřeba brát s rezervou prohlášení politiků. Jejich výroky jsou – v řadě případů – motivovány tím obsadit post ředitele generální inspekce svým člověkem, někým loajálním. GIBS je velmi strategická instituce. Pokud tam máte svého člověka, máte přístup ke spoustě informací.

Mimochodem – jedna z věcí, která bez ohledu na objektivní pochybnosti panu Bílkovi škodila, je, že byl od začátku spojovaný s Ivanem Langerem. Takže pro řadu politiků byl velmi snadným terčem.

ČRo: Ivan Langer už ale není vrcholným politikem řadu let. Jak je tedy možné, že Ivan Bílek ‘přežil’ ve funkci tak dlouho?

Podle platného zákona není úplně jednoduché šéfa GIBS odvolat. Dříve spadali specializovaní policisté, kteří měli prověřovat prohřešky svých vlastních kolegů, jako inspekce pod ministerstvo vnitra. A teprve v době, kdy vnitro řídil Ivan Langer, se objevil nápad na generální inspekci. Nejsem si úplně jistá, jestli je to šťastný model, protože ministr vnitra nese odpovědnost za policisty. A logicky by měl nést odpovědnost i za to, jestli jsou jejich případné delikty a prohřešky adekvátně postihovány.