Krnáčová ke Smart Cities: Dělali to špatně, debata o zneužití milionů je zcestná

Politikům z hnutí ANO se podařilo v tichosti ovládnout stamiliony, které jsou přichystané na projekt “Chytré město”. Pražský manévr, kdy Smart Cities dostane na starost městská firma a nově vzniklá projektová kancelář seč čtyřicetimilionovým ročním rozpočtem, kritizovali odborníci na IT i nevládní organizace bojující s korupcí. Primátorka Adriana Krnáčová ale pochyby odmítá.

Ti, co měli dosud Smart Cities na starost, to dělali špatně. Teď to pošlape jako hodinky. Taková je zhruba argumentace pražské primátorky Adriany Krnáčové k postupu města v projektu Smart Cities. “Nemám obavu z toho, že by se nám nepodařilo celý projekt ohlídat. Kdykoliv se této firmě může věnovat kontrolní výbor při zastupitelstvu, novináři nebo široká veřejnost. Nemáme co skrývat a já se nebojím, že by firma nebyla pod dostatečnou kontrolou,” odpověděla primátorka na emailové dotazy redakce Neovlivní.cz.

Adriana Krnáčová na momentce z celostátního sněmu hnutí ANO. Foto: Ano, bude líp

Adriana Krnáčová na momentce z celostátního sněmu hnutí ANO. Foto: hnutí Ano

Neo: Proč rada zvolila řešení, že agendu Smart Cities převezme městská firma?

Předtím tuto agendu bezúspěšně řídil Institut plánování a rozvoje (ten je nyní v podstatě v troskách poté, co Krnáčové náměstkyně odvolala šéfa úřadu, pozn. red.). Ale chytrá řešení a inovativní technologie nejsou zrovna jejich parketa. Operátor je moderní městská firma, která má technologii a implementaci chytrých řešení na starost. Všechno skvěle zapadlo. Navíc úředníci bývají trošku zkostnatělí a my si nemůžeme dovolit zůstat pozadu za zbytkem Evropy.

Neo: Proč město raději nenabralo nové úředníky?

Protože potřebuji schopné projektové manažery, kteří doručí výsledky, ne další byrokraty. Zároveň město kvůli složité administrativě není schopno platit odborníky na IT – a to je v době, kdy je na trhu nedostatek těchto lidí, velký problém. Proč by šel někdo za ¼ svého dosavadního platu pracovat pro město? Agendu Smart Cities měl v kompetenci IPR. Nicméně, jejich tempo bylo prostě pomalé – realizaci prvních projektů měli v plánu až v roce 2018. To by nadále prohloubilo zaostávání Prahy ve Smart Cities agendě. Neustále si v Praze někdo stěžuje, že se město nerozvíjí.  Pokud chceme rozvíjet město a nabízet občanům věci, které ulehčí jejich život v Praze, tak jsme se rozhodli jít cestou elektronizace života Pražanů v metropoli.

K tomuto tématu

smart_cities_mesto_IT
» Smart Cities po Česku. Veřejné stamiliony ovládli lidé z Babišova hnutí
» Ze šesti procent dvacet. Jak narostla odměna za Smart Cities pod taktovkou ANO
» Mysleli si, že to nikdo nečte, říká pirát o milionech ke Smart Cities

Neo: Jak chcete v praxi zaručit kontrolu nad efektivním využitím peněz? Transparency International výslovně uvedla, že jste svým krokem a zněním smlouvy s firmou Operator ICT radu pasovali do role “hasiče požárů, který může představenstvo založit”.

Čtyřicet tři milionů ročně je maximální rámec možných nákladů projektové kanceláře Smart Cities. Nejedná se o žádný bianco šek bez kontroly. Příkazní smlouva stanovuje, že tento rámec bude uvolňován po čtvrtletích na základě kontroly hospodárnosti využití prostředků ze strany města. V případně pochybností město nic do společnosti nepošle. Zároveň chci říci, že tahle debata je zcestná a bouří ve sklenici vody.

V kontrolních orgánech společnosti Operátor ICT sedí zvolení zastupitelé, společnost je transparentní a na vyžádání zveřejňuje všechny informace. Město si kontrolu této společnosti pojistilo i přes příkazní smlouvu, podle které může navíc společnost Operátor ICT ve věci Smart Cities kdykoli kontrolovat. Zároveň společnost Operátor ICT neschvaluje žádné projekty. Záměry pouze připravuje do podoby projektů a ty pak předkládá komisi pro Smart Cities. Zadávací dokumentaci/projekt schválí rada. U projektů nad 50 milionů tento proces realizuje zastupitelstvo.

Neo: Radní mají kapacitu na to, aby měli reálný přehled o jednotlivých částech projektu? Jinak řečeno, je vůbec v lidských silách to při současném nastavení fungování rady a bez dalšího podpůrného aparátu zvládat?

Myslím si, že jsem docela jasně popsala kontrolní mechanismy, takže nemám obavu z toho, že by se nám nepodařilo celý projekt ohlídat. Kdykoliv se této firmě může věnovat kontrolní výbor při zastupitelstvu, novináři nebo široká veřejnost. Nemáme co skrývat a já se nebojím, že by firma nebyla pod dostatečnou kontrolou.

Neo: Zastupitelé z řad Pirátů, kteří přitom v otázkách IT byli doposud často vašimi spojenci, ale jasně říkají, že na komisi pro ICT nedostali včas všechny informace a připravili už pro vás také interpelace.

Nikdo nebyl uveden v omyl nebo obelhán. Jediné, co komise nedostala, bylo konkrétní znění příkazní smlouvy, protože se v té době ještě upravovala u právníků, přece jen časový rozdíl mezi schválení komisí a radou byl téměř dva týdny. Navíc smlouva obsahuje úplně stejné údaje jako dokument, který dostala komise. Vše jsme udělali zcela transparentně.

 

magaziny_neovlivni_predplatne_reklama_cislo_sest