Mapa střetu zájmů AB – Bezpečnost

V posledních týdnech zesílila kritika Andreje Babiše kvůli konfliktu jeho zájmů politika-byznysmena-mediálního magnáta. Deník Neovlivní.cz nejnověji přinesl zjištění, že soukromý byznys vicepremiéra sponzorují státní firmy. A připravil Mapu střetu zájmů Andreje Babiše po jednotlivých oblastech.

BEZPEČNOST

Babišův Agrofert je jedním z největších českých koncernů, který podniká na trhu průmyslových i maloobchodních produktů a služeb napříč segmenty chemie, zemědělství, potravinářství, pozemní techniky, obnovitelných zdrojů a nově i lesnictví, těžby a zpracování dřeva.

Ministerstvo financí má přitom k dispozici státní bezpečnostní aparát, který může teoreticky “svléci do naha” jakoukoliv konkurenci Agrofertu.

Cifršpioni

  • Finanční analytický útvar, který spadá pod ministerstvo financí, má v případě podezření na praní špinavých peněz právo prohledávat lidem konta v bankách. A podávat trestní oznámení policii. Útvar už v minulosti do politiky zasáhl, a to v kauze známé pod názvem Promopro, kdy poslal policii na spolupracovníky tehdejšího ministra Alexandra Vondry.
  • Babiš po nástupu do úřadu vyměnil ředitele FAÚ. Do funkce dosadil Libora Kazdu, který dříve vedl plzeňskou expozituru protikorupční policie. Kazda se velmi dobře zná s Babišovými bezpečnostními experty, kteří ho ministrovi doporučili.
  • Jde o jednu z nejsilnějších zbraní v politice i byznysu. Ačkoli se někteří politici snaží útvar dostat například pod premiéra či vládu, a tím pod větší kontrolu, ministři financí (včetně Babiše) takové snahy vždy striktně odmítli.

Finanční správa

  • Pod Babišův rezort spadají i finanční úřady, které mohou zahájit kontrolu v jakékoliv firmě.
  • Babiš opakovaně čelil kritice, že finanční úřady zneužívá proti svým konkurentům. Nejznámějším případem bylo ohlášení kontroly ve společnosti, která vydává webový deník Echo24.cz, který je k Babišovi velmi kritický. Kontrola následovala poté, co s ní ministr deníku nepřímo pohrozil.
  • Babiš ale jakékoliv zneužívání finanční kontroly popírá.