Miliardy pro sport: Ve svém volnu je mají rozdělovat Brabcovi lidé

Národní sportovní agentura, která vznikla kvůli průhlednějšímu financování sportu, se potýká nejen s personálními problémy. Podle zjištění Neovlivní.cz navíc dosud vůbec nemá software na přidělování dotací. Půjčuje si jej od jiných úřadů, personál zase musel dodat Státní fond životního prostředí. Ten ale není v problematice sportovních dotací nijak vyškolen. Navíc podle oficiální verze bude rozdělovat peníze pro sport ve svém osobním volnu.

Už v září má Národní sportovní agentura přijímat a administrovat první žádosti o dotace pro sportovní kluby na rok 2021, kdy má rozdělit 7,5 miliardy z veřejných peněz. Mimořádně navíc podle nedávného rozhodnutí vlády má už zkraje července rozdělovat dotace v rámci záchranného programu COVID Sport.

Jenže jak zjistil deník Neovlivní.cz, agentura na to nemá nejen lidi, ale ani software. “Tak dlouho se to odkládalo, pořád k tomu měl někdo v agentuře nějaké připomínky, až to nabralo dramatické zpoždění. Do dnešního dne software v agentuře není,” uvedl zaměstnanec agentury, který má o technických přípravách systému na dotace detailní informace.

SOUVISLOSTI

Hnilička a Babiš po zasedání vlády, která schválila, že sportovní agentura má rozdělit další miliardu v programu COVID Sport. Zdroj: vlada.cz

» Vedení Hniličkovy agentury se personálně rozpadá
» Tajnosti Hniličkovy agentury
» Účtování za Velkým Čápem

A do toho navíc agentura přišla o šéfa IT Michaela Ilka, který spolu s dalšími klíčovými lidmi z úřadu odchází. Personální rozpad agentury jsme popsali ZDE.

Sám Michal Ilko odmítl na žádost Neovlivní.cz cokoli komentovat. Otázky na svůj odchod i přípravu softwaru na dotace ponechal bez odpovědi. “Nebudu se k ničemu vyjadřovat, nezlobte se,” uvedl pouze.

Návrh IT systému na přidělování dotací přitom podle zjištění Neovlivní.cz agentuře schválil Útvar hlavního architekta egovermentu už 30. března. Smlouva s firmou, která má systém připravit, ale byla podepsaná až v půli května. Podle jejího znění navíc nejprve poběží zkušební provoz, na který má firma u dotační části nového rejstříku čas 86 dnů ode dne podpisu smlouvy. Teprve pak má začít pilotní provoz, který podle smlouvy potrvá až do 28. února příštího roku.

Všechny uvedené termíny hluboce zasahují do doby, kdy má agentura už dávno přijímat, zpracovávat, vyhodnocovat žádosti o peníze a přidělovat dotace.

Národní sportovní agentura potvrdila, že software připravený není. Navenek ale tvrdí, že se nic neděje. Software a lidi si podle oficiálního stanoviska zkrátka půjčí.

“Národní sportovní agentura spolupracuje s ministerstvem financí na využití existujících SW v majetku státu na dalším využití pro rozdělování dotací,” uvedl mluvčí agentury Jakub Večerka.

Konkrétně na záchranný program COVID Sport pak agentura využila zaměstnance a software ze Státního fondu životního prostředí, který spadá pod ministra Richarda Brabce. Jak tvrdí Národní sportovní agentura, Brabcovi podřízení budou dotace do sportu rozdělovat ve svém volnu.

“Do doby provedení výběrových řízení a obsazení nových pozic navázala Agentura spolupráci s SFŽP spolupráci týkající se  metodické podpory a SW prostředí z již existujících programů vyhlašovaných SFŽP. Zaměstnanci fondu plní své řádné pracovní úkoly SFŽP a nelze tedy využít paragrafu 47 (Přeložení). Ve svém volném čase vykonávají činnost pro NSA. K tomuto způsobu spolupráce se NSA rozhodla vhledem k potřebě k okamžitému vyhlášení výzvy a administraci žádostí, tak aby mohly být rozděleny a zaslány příjemcům v co nejkratší době,” dodal mluvčí Večerka.

Zaměstnanci sportovní agentury, kteří nejsou spokojeni s fungováním úřadu, to považují za vážný problém. “Lidé z fondu životního prostředí jsou možná experti na zelené dotace, ale zkušenosti s dotacemi do sportu prostě nemají. Není vůbec jasné, jak bude probíhat vyhodnocování žádostí. Jestli chtěl někdo transparentní systém, tak ten současný v agentuře k němu má hodně daleko,” uvedl jeden ze zaměstnanců.

Pochybnosti o fungování Národní sportovní agentury vycházejí najevo v době, kdy soud otevírá kauzu dotací pro sport, v níž je obžalováno hned několik sportovních funkcionářů v čele s fotbalovým bossem Miroslavem Peltou a někdejší náměstkyní z ministerstva školství Simonou Kratochvílovou. Jejich kauzu a neprůhledné přidělování sportovních dotací ze strany ministerstva školství loni využil premiér Andrej Babiš k založení Národní sportovní agentury. Rozdělování miliard si tak stáhl pod sebe, agentura spadá pod úřad vlády. Předseda agentury – poslanec za ANO a bývalý hokejový reprezentant – Milan Hnilička se zodpovídá přímo premiérovi.

Zdroj náhledové foto: Shutterstock.com