NBÚ chystá kvůli Mynářovi kontrolu na Hradě

Národní bezpečnostní úřad se kvůli neexistující prověrce kancléře Vratislava Mynáře chystá na prověrku Hradu. Bude zjišťovat, komu rukama procházejí utajované dokumenty.

Místopředsedkyně STAN Věra Kovářová je důsledná politička. Od svého zvolení usiluje (mimo jiné) o to, aby přiměla kancléře prezidenta Zemana zveřejnit prohlášení o majetku. Fakt, že se Mynář už déle než dva roky brání ozřejmit své majetkové poměry, považuje za bezpečnostní riziko. Stejně jako fakt, že mu Národní bezpečnostní úřad (NBÚ) zamítl žádost o bezpečnostní prověrku na nejvyšší stupeň přísně tajné.

Žádost poslankyně Kovářové, aby se kauzou Vratislava Mynáře zabýval sněmovní výbor pro bezpečnost. Foto: VK

Žádost poslankyně Kovářové, aby se kauzou Vratislava Mynáře zabýval i sněmovní výbor pro bezpečnost. Foto: VK

A zatímco v prvním případě se pokusila (neúspěšně) přepsat zákon o střetu zájmu tak, aby Mynář zkrátka musel podklady o svém majetku doložit, v případě prověrky se obrátila na NBÚ.

“Podnět jsem podala už v listopadu. Požádala jsem NBÚ, aby zkontroloval, zda se v prezidentské kanceláři nedostanou nepovolané osoby k utajovaným informacím. Přišla mi obecná odpověď ve smyslu, že se mým podnětem budou zabývat,” popsala události v rozhovoru pro Neovlivní Věra Kovářová.

Na NBÚ se pak obrátila znovu poté, co Mynář neuspěl s odvoláním proti neudělení prověrky. “Psala jsem jim asi před třemi týdny, abych zjistila, v jaké fázi to ‘zabývání podnětem’ je. Přišla mi odpověď, že v návaznosti na můj podnět bude Kancelář prezidenta republiky zařazena do plánu výkonu státního dozoru na úseku ochrany utajovaných informací,” uvedla Kovářová.

Kdy kontrola na Hradě proběhne, není známo.

Jisté je, že Mynář si s utajovanými skutečnostmi, ke kterým nemá mít přístup, hlavu nedělá. “To, že nemám prověrku na stupeň přísně tajné, mě hendikepuje v tom, že si nepřečtu dva až tři materiály v průběhu roku,” řekl týden zpátky v rozhovoru pro Radiožurnál. Tam také uvedl, že o prověření ani neměl žádat. “Prověrku nepotřebuji, žádost o ní byla hloupost. Donutila mě k ní média a mé okolí.”

Mohlo by vás zajímat:

» Pavučina vztahů Zemanova poradce Martina Nejedlého
» Ruskou mentalitu dobře znám, říká Zemanův rádce Nejedlý

Podobně to vidí i hlava státu, která se opakovaně nechala slyšet, že chybějící prověření jednoho z nejlépe placených úředníků státu nebude řešit a Mynáře si na Hradě ponechá.

Třeba v prosinci uvedl Miloš Zeman v rozhovoru na Frekvenci 1, že Mynář ani prověrku na nejvyšší stupeň nepotřebuje a když o ni zažádal, byla to jen jeho frajeřina. Ještě koncem října 2013 přitom v České televizi říkal: “Vratislav Mynář si především bude muset urychleně udělat prověrku. To je conditio sine qua non.”

“Přijde mi to celé neuvěřitelné. Mynář je člověk, který na Hradě řídí bezpečnostní útvar. Jak jej může řídit, když dokumenty, které tamtudy procházejí, nemůže vidět?”, podivila se Kovářová.