Nejedlého demonstrace moci: Oslava padesátin na Hradě

K prezidentovi má nyní tak blízko, jako málokdo v jeho okolí. Martin Nejedlý, někdejší byznysmen s kontakty v Rusku, kterého si Miloš Zeman drží jako svého ekonomického poradce, teď bude na Pražském hradě ve velkém slavit padesáté narozeniny.

Hospodářské noviny ve svém pátečním vydání píší, že velkolepá oslava se odehraje v Královské zahradě a Letohrádku královny Anny. Jde o místa, která jsou otevřená veřejnosti, příští pátek však večírek turisty vytlačí – půjde o uzavřenou společnost.

O Nejedlém na Neovlivní.cz

martin_nejedly_jiri_ovcacek
» Nejedlý prohrál soud se státem, Zeman nevidí důvod, aby ho opouštěl
» Nejedlý: Nezůstane po nás ani koruna dluhu. Jeho Lukoil je v likvidaci
» Grafika: Pavučina vztahů Martina Nejedlého
» 1. díl rozhovoru: O lánském puči i letu s Kellnerem
» 2. díl rozhovoru: O své práci na Hradě a byznysu
» Proč Zemanův poradce vymáhá státní dluh v Rusku
» Ruskou mentalitu dobře znám, říká Zemanův rádce Nejedlý

Hrad prostory pro podobné účely pronajímá, na druhé straně smluv však obvykle stojí velké, bohaté společnosti. Pokud jde o Nejedlého oslavu, půjde podle HN o vůbec první akcí, kdy Hrad někomu pronajme letohrádek.

List uvedl, že Nejedlý pozval pozvánky desítkám lidí z byznysu a politiky. “Na přiložené mapičce areálu Pražského hradu je podrobně vyznačeno, že hosté mají přicházet vstupem z ulice Mariánské hradby. A parkování pro auta je nachystáno ve vyhrazeném prostoru Královské zahrady,” píší HN. V záhlaví pozvánky pak Nejedlý uvádí, že se těší na setkání s přáteli “v místech naplněných téměř pětisetletou historií a jedinečnými lidskými příběhy, které dokážou oslovit, poučit, inspirovat i překvapit člověka v každém věku.”

Sám Nejedlý, ani lidé z hradního aparátu, nechtěli veselici komentovat. Akci prý pomáhá připravit prezidentův protokol, konkrétně jeho šéf Jindřich Forejt. “To je akce pana poradce, kterou pan prezident ani neinicioval, ani neorganizuje. Nemám k tomu co říct,” zareagoval pouze Zemanův mluvčí Jiří Ovčáček.

“Někteří pozvaní politici – rovněž anonymně – popisují oslavu jako jasný Nejedlého vzkaz a potvrzení, že to on je hlavním šéfem na Hradě. A vyčítají mu, že postrádá cit, když se chová, jako by Hrad dobyl a patřil mu. Za předchozích hlav státu, Václava Havla a Václava Klause, si zaměstnanci prezidentské kanceláře soukromé oslavy v hradním areálu nikdy nedělali,” napsali autoři zprávy Václav Dolejší a Martin Ťopek.

Podobné hlasy zaznamenala i redakce Neovlivní.cz. Lidé z poradcova okolí v neoficiálních rozhovorech popisovali v podstatě totéž: Nejedlý definitivně propadl pocitu vlastní důležitosti. Rád a často dává ostatním ostentativně najevo, jak klíčovou figurou na Hradě je.

“Stejně jako řadě dalších mu moc zatemnila mozek. V posledních měsících dospěl k závěru, že všemu rozumí nejlíp na světě a je tou nejdůležitější postavou v byznysu i politice,” popsal Nejedlého proměnu jeden z jeho kamarádů.

Podle měření Neovlivní.cz dnes patří mezi nejmocnější zákulisní hráče tuzemské politiky, v žebříčku TOP 10 skončil na čtvrté příčce (aktuální žebříček zde »). Nejedlý je totiž člověkem, který má po “odstavení” lobbisty Miroslava Šloufa nyní na prezidenta největší vliv. Když se hlava státu setkala v Kremlu s ruským protějškem Vladimirem Putinem, seděl u toho Nejedlý. Když je nutné něco na Hradě předjednat s některým z ministrů, chopí se toho opět Nejedlý. A když se řeší personální otázky na Hradě, má hlavní slovo… Martin Nejedlý.