Noční vlci, jejich válčení na Ukrajině a proč se jich máme bát

Bývalý šéf rozvědky Petr Mlejnek popisuje, jaká je role motorkářského gangu, který podporují i někteří čeští politici

Zatím se tvrdilo, že Noční vlci “pouze” podporují válku na Ukrajině a proto jsou na sankčním seznamu . Teď už víme, že zde i válčí. V ČR tento ruský motorkářským gang známe především z jejich jízd po památnících Rudé armády. Na tento gang jsou navázané i některé české skupiny a někteří čeští politici mu vyjadřují podporu.

Foto: Gl0ck / Shutterstock.com

Šéfem gangu je Alexander „Chirurg“ Zaldostanov, rodák z Kirovogradu, ukrajinské SSR. Je to známý ukrajinofob a nacionalista, který  se rád chlubí svým přátelstvím s Putinem. Pravděpodobně byl nebo je agentem bývalé KGB ( dnes FSB ) již od 80. let.

Od samého začátku ruské invaze na Ukrajinu v roce 2014 se členové motorkářského klubu stali jedním z prvních dobrovolníků milice Donbas, podíleli se na dobytí Luhansku, byli v bojích o letiště Luhansk, Chrjaščevatoje, Novosvestlovka, Debalceve. Byli to oni, kdo postavili první barikády v Luhansku, zapojili se do „ochrany“ ulic Sevastopolu a Luhansku.

Ve dnech 1. března a 6. dubna 2014 se příslušníci pobočky Noční vlci-Kyjev podíleli na straně separatistů na likvidaci příznivců Euromajdanu a napadení budovy charkovské regionální správy. Členové ruských odnoží Nočních vlků bojují proti Ukrajině od roku 2014 v rámci rusko-srbské dobrovolnické brigády Vlk.

Šéf gangu Zaldostanov osobně koordinoval operace na zabavení zbraní ukrajinské armády na Krymu během dobytí velitelství ukrajinských námořních sil v březnu 2014. Noční vlci byli také součástí krymské domobrany v únoru 2014 . V březnu téhož roku se účastnili přepadení plynárenské stanice a dobytí velitelství ukrajinských námořních sil v Sevastopolu. Noční vlci pomocí svých místních poboček a sociálních sítí rekrutovali bojovníky, aby sloužili v proruských milicích.

Teď Noční  vlci bojují v rámci  15. mezinárodní brigády “Pjatnaška”. Spolu  s prapory Sparty a Somálska bojovala Pjatnaška na doněckém letišti, poté se zúčastnila dobytí Uglegorska a bitev u Marijinky. Nyní brigáda sídlí v Doněcku.

V říjnu 2022 vytvořili Noční vlci v rámci brigády samostatnou četu, která zahrnovala dobrovolníky z motorkářského klubu. Zpočátku to byla malá četa pod velením motorkáře Andreje Miščenka, přezdívaného Hollywood, prezidenta Chimkské odnože Nočních vlků. Velmi brzy se však “Pyjatnaška” proměnila v údernou sílu asi 50 lidí. Nyní tato skupina plní nezávislé úkoly ve směru Avdějevky. Na financování a zajišťování této bojové skupiny se podílí státní podnik RF Roskosmos.

Na aktivity této skupiny dlouhodobě upozorňují české zpravodajské služby. Apelují na politiky i občany, aby nezapomínali na napojení Nočních vlků na ruský stát a vyhodnotili si, co je pro ně bezpečné a co ne. Pokud si myslí, že vyjadřují poctu padlým ruským vojákům za druhé světové války a Noční vlci dělají to samé, tak se velice mýlí. I během těchto pietních akcích a hlavně po nich může docházet k tipování a profilovaní zájmových osob pro ruské tajné služby z řad “přátelských “ Nočních vlků. Kdo z nás chce mít složku v Lubjance?

Zdroj náhledové foto: Gl0ck / Shutterstock.com

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email