Nový bič na ministry? Vláda jmenovala “prošetřovatele”

Na program prvního zasedání Sobotkova kabinetu po vládních prázdninách se tak trochu potají, bez jakékoli předchozí veřejné diskuse, dostal poněkud problematický bod. Volba takzvaného prošetřovatele: člověka, který má vyšetřovat protiprávní jednání členů vlády a tudíž bude disponovat velkou mocí.

Stal se jím právník Jan Kněžínek, dosavadní náměstek vicepremiéra Jiřího Dienstbiera z ČSSD. “Já ho považuji za vysoce kvalifikovaného státního úředníka, o němž vůbec nepochybuji. Je schopen funkci dobře vykonávat, má k tomu všechny předpoklady,” potvrdil pro Neovlivní.cz Dienstbier.

Jan Kněžínek. Foto: facebookový profil JK

Jan Kněžínek. Foto: facebookový profil JK

Jan Kněžínek má vyšetřovat podněty podřízených na nezákonné jednání premiéra, ministrů, šéfúředníka a vedoucích ústředních správních úřadů. Tedy například Národního bezpečnostního úřadu, Českého telekomunikačního úřadu či Českého statistického úřadu. Vznik funkce vyplývá z nového zákona o státní službě, upozornil jako první sever Česká justice.

Ministerstvo vnitra později – po Kněžínkově jmenování – uvedlo v tiskovém prohlášení, že své prošetřovatele budou mít v souvislosti se služebním zákonem i další úřady.

Kněžínka navrhl podle informací deníku Neovlivní.cz vedoucí Úřadu vlády Pavel Dvořák po diskusi s premiérem Bohuslavem Sobotkou. “Ten výběr učinil Úřad vlády po diskuzi s ministerstvem vnitra, nikoliv já,” doplnil vicepremiér Dienstbier.

 

Koaliční partneři ČSSD se však už před jednáním ohradili, že nominace na tak významnou funkci měla být důkladně projednána. A ne aby ji určily samy špičky sociální demokracie a jejich úředníci.

“Považuji za neuvěřitelné, že o takto významném bodu jsem se dozvěděl až z programu vlády,” zuřil jeden z účastníků jednání kabinetu.

Vedoucí úřadu vlády Pavel Dvořák (formálně však ministerstvo vnitra) totiž bod oproti běžné praxi neposlal ministrům či legislativcům do připomínkového řízení, ale rovnou jej zařadil na program jednání vlády. “Vzhledem k povaze materiálu byl předseda vlády požádán o upuštění od připomínkového řízení. Žádosti bylo vyhověno dne 10. Srpna 2015,” píše ministr vnitra Milan Chovanec z ČSSD v předkládací zprávě.