O bývalé premiéry se stát nestará. Odcházejí s know-how do privátu

Jedna z věcí, kterou ani jedna z politických reprezentací po roce 1989 nikdy pořádně neřešila, je postarat se o své odcházející premiéry. Nikoli proto, aby jim nadstandardně pomáhala v přechodu do “civilu”, ale především pro to, aby si pojistila jejich loajalitu. Drtivá většina českých premiérů po odchodu z politiky tak zakotvila v byznyse, kde zúročuje především své kontakty. Projděte si, co dnes dělají bývalí předsedové českých vlád.

  • Bohuslav Sobotka

Bude to bezmála rok, co se bývalý premiér  rozhodl odejít z politiky. Dnes má vyřízený živnostenský list a stal se konzultantem. Jedním z jeho významných klientů je bývalý poslanec Federálního shromáždění Jan Vild. Expremiér Sobotka podle informací Neovlivní.cz funguje v roli finančního šéfa jedné z Vildových firem, která obchoduje se zdravotnickými potřebami a přístroji. Sobotka tvrdí, že klientů má víc. Jejich jména si ale nechává pro sebe. Detaily najdete v tomto textu.

  • Petr Nečas

Oodejít musel v roce 2013 po zásahu protimafiánského komanda na úřadu vlády. Dodnes je stíhaný. Politicky se veřejně neangažuje, byť jednu chvíli radil miliardáři Pavlu Sehnalovi. Nejužší kontakt má nyní s byznysmenem Michaelem Brody, pro kterého bývalý předseda vlády nyní pracuje. Mimo jiné propaguje jeho firmy v Číně. Nečasovy kauzy jsme popsali tady.

  • Jiří Paroubek

Z vysoké politiky odešel v roce 2010 poté, co i přes volební vítězství nedokázal sestavit vládu. Od té doby se marně pokouší o comeback. Sám o sobě tvrdil, že se po odchodu z politiky živil jako konzultant. během rozvodu s manželkou Petrou u soudu ale tvrdil, že je důchodce se starobním příspěvkem 25 tisíc korun. Petra Paroubková jej veřejně obvinila, že si v politice vydělal velké peníze načerno. Paroubek to striktně popřel. O financích bývalého premiér čtěte zde.

  • Mirek Topolánek

O premiérský post přišel v podstatě “leknutím”, když jej překvapivě odvolala opozice v čele s Jiřím Paroubek v době, kdy Česká republika předseda Evropské unii. Topolánek následně z politiky odešel rovnou do byznysu, zakotvil u miliardáře Křetínského. Loni se neúspěšně pokoušel získat prezidentské křeslo, nyní chystá vlastní televizní talk show. Návrat do politiky už vylučuje.

  • Jiří Rusnok

Někdejší ministr v Zemanově a Špidlově vládě je v zásadě jediným expremiérem, který pracuje pro stát. Vládu řídil 2013 po pádu Nečasova kabinetu  a to bez důvěry parlamentu. Po celou dobu své kariéry patřil mezi chráněnce Miloše Zemana, který jej po svém jmenování prezidentem vyslal do centrální banky. Rusnok je dnes guvernérem ČNB.

  • Josef Tošovský

Bývalý guvernér centrální banky se stal šéfem prozatímního kabinetu po pádu vlády Václava Klause v roce 1997. Po svém půlročním angažmá ve Strakově akademii se vrátil zpět do ČNB, po skončení mandátu se odstěhoval do Švýcarska. Naposledy o něm bylo slyšet před deseti lety, když ho se ho Rusko snažilo protlačit jako kandidáta na post šéfa Mezinárodního měnového fondu. Neuspěl a poslední zmínka o něm byla v bulvárním tisku v roce 2016, když ve Spojených státech “sešrotoval” své ferrari. Dnes je v důchodu.

  • Jan Fišer

Řídil úřednickou vládu po pádu Mirka Topolánka, poté se stal viceprezidentem Evropské banky pro obnovu a rozvoj. V první přímé prezidentské volbě se rozhodl kandidovat na post hlavy státu, ale neuspěl. Pak ještě působil  úřednické vládě Jiřího Rusnoka coby ministr financí.  Následně se věnoval akademické dráze, stanul také v čele Korejsko-českého fóra budoucnosti. Jihokorejci loni oznámili, že mají zájem účastnit se českých tendrů na dostavbu jaderných elektráren.

  • Stanislav Gross

Bývalý premiér a šéf ČSSD z politiky odešel proto, že nedokázal věrohodně vysvětlit, kde vzal peníze na svůj byt. Následně se vrhnul do byznysu, kdy dokázal “zázračně” vydělat sto milionů korun. Popsali jsme zde. V dubnu 2015 zemřel. Pravda o smrti Stanislava Grosse tady.

  • Vladimír Špidla

Z čela vlády jej v roce 2004 odstranil jeho spojenec Stanislav Gross. Jako náplast mu zařídil, aby se stal českým eurokomisařem, kterým byl nakonec šest let. Po návratu působil v rámci ČSSD, byl jedním z hlavních poradců Bohuslava Sobotky. Dnes stojí v čele think tanku Masarykova demokratická akademie, který je blízký ČSSD. Návrat do politiky nevylučuje. Zákulisní roli Vladimíra Špidly v Sobotkově éře jsme popsali zde. 

  • Miloš Zeman

Funguje jako živoucí příklad toho, co se také může stát, když se strana o svého odcházejícího lídra nepostará. Poté, co mu právě poslanci jeho mateřské ČSSD vypověděli poslušnost a nezvolili ho prezidentem, stáhl se na Vysočinu a od té doby vedl se strůjci svého tehdejšího pádu – v čele se Špidlou, Grossem a Sobotkou – soukromou bitvu. Sobotkovi vracel stará příkoří po celou dobu, kdy jeho někdejší žák řídil vládu a on seděl na Hradě. Tam sedí i dnes.